Master Franchise (Ana Bayilik) İş Fırsatı?
  1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Master Franchise (Ana Bayilik) İş Fırsatı?

0

Master Franchise (ana bayilik) işletmesine sahip kişiler, belirli bir iş alanda ikili bir role sahip olurlar. Master franchise sahibi olan kişiler, markalarla bir franchise işletmesi ilişkisine sahiptir. Bunun yanı sıra bir franchise ağını çekip çevirmek ve yönetmek için belirli bir alanda markanın temsilcisidir. Bu büyüme metodunun hem marka hem de master-franchise işletmecisi için bir çok avantajı ve işe başlamadan önce bilinmesi gereken bazı kısıtlamaları vardır.

Master Franchise (Ana Bayilik) nedir?

Master Franchise (ana bayilik) tanımında belirttiğimiz gibi, bir Master Franchise, belirli bir alanda franchise
veren rolünü bir franchise sahibine devretmekten ibarettir.

Bir marka, menşe ülkesi dışındaki bir ülkede kendi işletmesinin benzerini kurmak istiyorsa, ülkenin geleneklerini, pazarını, mevzuatını vb. çok iyi bilen bir kişiye güvenebilmelidir. Bu durumu işletmesini yurtdışında büyütmek isteyenlerin, başlangıcı yüksek maliyetlerle yapmamak ya da bütün ağı dezavantajlı hale getirmemek için göz ardı etmemesi gerekir. Bu nedenle, yurtdışına yerleşmek isteyen markaların çoğu bir veya daha fazla master franchise vermeye yönelmektedir. Master franchise sahipleri, “klasik” bir franchise sahibi olarak (bir satış noktası kurmak, konsepte saygı duymak, işaret için bir ücret ödemek, vb.) değil, aynı zamanda bir franchise veren olarak (Franchise’ları işe almak, markanın itibarını geliştirmek vb.) çalışmayı taahhüt ettikleri bir sözleşme imzalar. Kısaca, master franchise olmakla franchising verme yetkisi devralınmış demektir.

Bir franchise veren için Master Franchise’ın avantajları nelerdir?

Piyasa Bilgisi

Kendi ülkesinde en güçlü olanlar da dahil her network için, bir dış pazara açılmak karmaşık, hatta tehlikeli olabilir. Pazarlama tarihi, yerel kültür, tarih, dil ve hatta mevzuat bilgisi eksikliği nedeniyle başarısız olan ihracat stratejileri veya yabancı yatırımlarla doludur. Bu nedenle, doğru kişi seçtiğiniz sürece, markanın yerel gelişimini bir master franchise sahibine devrederek, bu tehlike durumlardan kurtulmuş olursunuz. Gerçekten de, master franchise sahibinin markayı geliştirmekten sorumlu olduğu alanın pazarı, kültürü ve dili hakkında mükemmel bilgiye sahip olması zorunludur!

Maliyet ve Risklerin Azaltılması

Uluslararası bir varlık oluşturmak, taşınma, tercüme işlemleri ve yasal uygulamalar, yerel çalışanlardan oluşan özel ekiplerin işe alınması, reklam ve pazarlama için yerel bir iletişim ajansının seçilmesi, medya planlarının uygulanması vb. faaliyetler sebebiyle franchise veren için önemli, hatta astronomik bir yatırım olabilir.
Özellikle yukarıda belirtilen riskler göz önüne alındığında herhangi bir sonuç garantisi olmayan bir yatırım olma potansiyeline sahiptir.

Bu anlamda, bir Master Franchise sadece maliyetleri değil, her şeyden önce riskleri de azaltır! Aslında,  Master franchise sahibi  :

  • Franchise sözleşmelerini yerel hukuka aktarmak
  • marka bilinirliğini yerel olarak geliştirmek (iletişim ortakları seçmek vb.)
  • Yeni Franchise’ların işe almak
  • Ağı canlandırmak (ve dolayısıyla yönetim, pazarlama, destek ve yönetim ekipleri oluşturmak için yerel çalışanları işe almak)

gibi önemli görevleri yüklenir.

Böylece, master franchise sahibi bir franchise veren ile aynı görevlere sahip olacaktır. Bu nedenle, bu işletme ile ilgili maliyetlerin önemli bir bölümünü taşıyan master franchise sahibidir. Ve sorun durumunda, marka ağının kayıplarını sınırlandırmış olur.

Franchise sahibi için Master Franchise’ın avantajları

Yukarıda bahsedilenlerden, master franchise sahibinin finansal olarak özellikle güçlü omuzlara sahip olması gerektiğini görüyoruz. Master franchise sahibi olmak gerçekten son derece önemli bir yatırımdır (genellikle birkaç milyon avroya mal olur). Ama riske uygun potansiyel bir getirisi de vardır!

Aslında, ” franchise veren “olarak, sorumlu olduğu bölgenin franchise’larının ücretini alan ana franchise’dır. Ağ yöneticisine ödenen lisans ücretleri önemsiz olmasa bile, gelir daha da yüksektir. Bu açıdan bakıldığında, Master Franchise, bir iş kurma araçlarına sahip olanlar için harika ve kârlı bir iş fırsatıdır.

Buna ek olarak, birçok master franchise, pazarlarında uluslararası markaların geliştirilmesinde uzmanlaşmış gruplar haline gelmiştir. İlk marka geliştirmedeki başarı, diğer uluslararası markaları kendi gelişimlerini kontrol altına almak için bu yapıya güvenmeye ikna eder.

Master Franchise Örnekleri

Bu, özellikle Avrupa’da Gucci, Nike, Starbucks, Lego ve son zamanlarda Victoria’s Secret gibi markalar geliştiren İtalyan Grubu Percassi için geçerlidir. Grup şimdi birkaç milyar avroya yakın değere sahiptir! Bu nedenle, bir master franchise sahibi olmak, başarılı bir girişim macerası için mükemmel bir başlangıç noktası olabilir!

 

Faydalı linkler

Franchising için kredi veren bankalar