1. Ana Sayfa
 2. Karlı İşler

Kaz Yetiştiriciliği Projesi ve Maliyeti | Karlı mı?

Kaz Yetiştiriciliği Projesi ve Maliyeti | Karlı mı?
25

Türkiye’nin eşsiz bir potansiyel içerdiği kaz yetiştiriciliği sektörüne yönelmek isteyenler, ancak nasıl başlayacağını bilmeyenler için, sıfırdan kaz yetiştiriciliği rehberini hazırladık. Elbette tarımsal ve hayvansal sektörlerde pratik süreçte bazı ek zorluklar ile karşılaşabilirsiniz.

Türkiye’de genellikle Kars, Ağrı ve Erzurum yörelerinde faaliyet konusu olan Kaz Yetiştiriciliği aslında Türkiye’nin her noktasında karlı bir yatırım olarak dikkat çekiyor. Kaz yetiştiriciliği yaparak ciddi bir gelir potansiyeli elde edilebilir. Kaz yetiştiriciliği işine giriş yapmak istiyorsanız düşündüğünüz kadar yüksek sermayeye ihtiyacınız yok, ilk etapta 10 – 20 kazla bile başlanabilecek bu işte, 1-2 senede 100 kaz sayısına bile rahatlıkla ulaşmak mümkün.

Kaz yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız birçok konuda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Rehberimizde tüm bilgilere ayrıntılı bir şekilde yer vermeye çalışacağız. Sorularınızı YORUM bölümünden bize yöneltebilirsiniz.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ VE MALİYETİ

Kaz Yetiştiriciliği sektöründe yer edinmek için ciddi bir girişim başlatmak istiyorsanız eğer öncelikle yer belirlemesi yapmanız gerekecek. Ortalama olarak 2 dönüm arazide rahatlıkla kurulabilen bu Kaz Yetiştiriciliği Çiftliği için mera gibi bir alan da büyük ölçüde avantaj olacak. Kazlar soğuğa ciddi olarak dayanıklı olmaları nedeniyle çok ciddi bir barınağa ihtiyaç duyulmuyor ancak üstlerinin kapalı olması ve iyi bir havalandırma olması gerekiyor. Tavuk çiftlikleri kadar ciddi bir sermaye ihtiyacınız olmayacak. Ortalama olarak bu tür bir kaz yetiştiriciliği çiftliği için 30 bin liralık barınak ihtiyacınız olacak.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE ZENGİN OLAN ADAMIN HİKAYESİNE GÖZ ATIN!

Bu tür bir barınağı kurduğunuz zaman barınağın etrafının meraya dönüştürülmesine uygun olması gerekiyor. Ayrıca kaz çiftliğine yakın bir su alanının olması da sizi büyük ölçüde maliyetlerden kurtaracak.

Bu tür bir barınak kurulumunun ardından ortalama olarak çiftliğin büyüklüğüne göre kazlara ihtiyacınız olacak. Yaklaşık olarak çiftliğin büyüklüğüne göre her metrekareye 3 kaz satın alabilirsiniz. Kazları kuluçkaya yatırmak için henüz ciddi kuluçka makineleri yok ve bu nedenle bu tür bir girişim yerine direkt olarak kaz satın almanızı ve bu kaz civcivlerini beslemenizi öneriyoruz.

Eğer kazları civciv olarak alacaksanız eğer çiftliğin büyüklüğüne göre kaz sayısı hesabı şu şekilde yapılabilir:

Kaz Yetiştiriciliği

Metrekareye düşecek kaz sayısı:
1 – 2 Haftalık: 10 adet
3 – 4 Haftalık: 5 adet
5 – 6 Haftalık: 2 adet
Yetişkin: 1 adet

Bu kazların yetiştirilmesi için minimum 3 personel ihtiyacınız olacak. Bu personelleri İŞKUR aracılığıyla deneyimli bir şekilde bulmanız mümkün. Eğer çiftlik alanı şehrin dışındaysa eğer bu personeller asgari ücretin biraz üzerinde maaşla bulunabiliyor.

Kazlar ortalama olarak 130 gün sonra yumurta vermeye hazır hale gelirler. Ayrıca kazlardan sadece yumurta olarak gelir elde edilmiyor. Bunun dışında kaz tüyü, kaz cigeri ve kaz eti de büyük bir gelir kapısı. Bu tür girişimlerden kar elde etmek için şehrinizdeki tavuk eti satışı yapan şirketlere ulaşabilirsiniz. Bu tür şirketler genellikle kaz etleri, kaz yumurtaları, kaz cigeri ve kaz tüyleri hakkında tüm satış yöntemlerine hazırdır. Özellikle Doğu Anadolu merkezli 10’nlarca şirket bu konudaki bütün üretimleri anlaşmalı olarak satın almaktadır.

DESTEKLEME GELDİ

Kaz yetiştiriciliği işine girmek istiyorsanız eğer bu konuda bir müjdemiz de var. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuda destekleme vermeye başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı tebliğe göre, 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz ile 1.000 adet kapasiteli ticari hindi işletmeleri için destekleme geldi.

Yatırım için başvurusu onaylanan kaz yetiştiricilerine, damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, alet ve ekipman alımı için destekleme ödemesi yapılacak. Destekleme ödemesi, yatırımcı tarafından hayvanların temin edilmesinden sonra verilecek.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ KARLI MI?

Kaz yetiştiriciliği işi son yıllarda restoranlar tarafından menülere alınması nedeniyle çok karlı bir iş. Bu işte başarılı olan işletmelerde 1000 kaz için ay sonunda 100 bin liranın üzerinde bir kar elde etme şansı var. Eğer maliyet ve dönüşüm hesabı doğru yapılırsa kaz yetiştiriciliği işi hem maliyet, hem proje hemde kar olarak tavuk çiftliklerinden çok daha karlı olması nedeniyle son yıllarda ciddi anlamda girişimcilerin başlatıldığı bir sektör olarak dikkat çekiyor.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ HİBE

Kaz yetiştiriciliği için zaman zaman hükümetin çeşitli kurumları tarafından hibe fırsatları sağlanmaktadır. Yaşadığınız bölgenin Tarım ve Orman Bakanlığı il müdürlüğüne sık sık giderek bu desteklemeler hakkında bilgi almanızı mutlaka öneriyoruz. Bu sayede sermayeniz olmadan bile kaz yetiştiriciliği için iş kurma fırsatınız olacak. Elbette hibe şartlarını iyi öğrenin ve bu şartlara tam riayet edin.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSLARI

Kaz yetiştiriciliği hibesi almak isteyenlerden genellikle kaz yetiştiriciliği kursunu bitirme belgesi talep edilmektedir. Bu belge genellikle İŞKUR desteği ile Tarım ve Orman Bakanlıkları ile şehirlerde bulunan çeşitli odalar ve borsalar tarafından verilmektedir. Son kursları öğrenmek için İŞKUR’a gitmeniz yeterli, danışmanınız bu konuda size bilgi sağlayacaktır.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ – TÜM BİLGİLER:

kaz

1. Giriş

Hayvansal kaynaklı protein tüketiminin arttırılması ucuz üretim ile mümkündür. Kanatlı etleri ise bu bakımdan ucuza mal edilebilen hayvansal bir protein kaynağıdır. Su kaynakları bakımından kendine yeterli olan ülkemiz, kaz yetiştiriciliğine son derece elverişlidir. Ülkemizde yapılan kaz yetiştiriciliği de en çok Kars, Erzurum, Ağrı ve Van illerinde yani Doğu Anadolu bölgesinde yapılmaktadır. Yapılan kaz yetiştiriciliği tamamen köy koşullarında olup sadece ailenin kendi et ihtiyacının bir kısmını karşılamaya yönelik olmaktadır. Bu yüzden kaz eti satarak bundan para kazanan üreticiye rastlamak pek mümkün değildir. Farklı bir yetiştiricilik kolu olarak kaz yetiştiriciliği ülkemizde çok fazla bilinmemekle birlikte Dünya da pek çok ülkede önemli bir yer tutmaktadır.

Kazcılık dünyada ve ülkemizde kanatlı hayvan yetiştiriciliği içerisinde son sıralarda yer almaktadır. Bunun başlıca nedeni, kazların üreme yeteneklerinin diğer kanatlılara göre geri olmasıdır. Kaz eti yüksek besleyici değeri yanında düşük yağ ve kolesterol içeriği bakımından sağlıklı bir et türü olup, çeşitli yemekleri yapılabilmektedir. Kaz ciğeri ülkemiz için henüz önemli olmasa da dünyada sevilerek tüketilen ve lüks lokantalarda kıymetli bir yemek olarak yerini almaktadır. Örneğin Avrupa ülkelerinden Fransa’da kaz ciğerinin önemi büyük olup, Polonya, Macaristan, İsrail ve Rusya gibi ülkelerden kaz ciğeri ithal etmektedir. Bunun dışında kaz yağı özellikle Kars ve çevresinde köy halkının kışlık yemeklik yağ ihtiyacını karşılamaktadır.

Dünyada bugün başlıca kaz yetiştiriciliği yapılan ülkeler; İngiltere, Kanada, ABD, Çin, Polonya, Çekoslovakya, Fransa, Bulgaristan ve Rusya’dır. Bu ülkelerin çoğunda kazlar, karaciğeri ve tüyleri için üretilmektedir.

2. Kaz ırkları

2.1. Toulouse

Toulouse
Toulouse kaz ırkı Fransa’dan orijin alan ağır cüsseli kaz ırklarından biridir. Toulouse kaz ırkının yumurta verimi orta düzeydedir. Bir yumurtlama sezonunda yaklaşık 35-50 yumurta verirler. Yumurta veriminin yanı sıra güzelliği ve eti için yetiştirilen bir ırktır.

2.2. Emden (Embden)

emden

Orijinini Almanya’nın Hannover şehrinden alan ağır cüsseli bir kaz ırkıdır. Yumurta verimi iyi olan bir ırktır. Her kaz bir yumurta sezonunda 30-40 yumurta verir. Emden birinci sınıf yemeklik kazdır. Emden kaz ırkının beyaz olan tüyleri diğer kazların tüylerinden daha değerlidir.

2.3. Çin

çin-kazı
En küçük ve en çekici ırklardan biridir. Çin’den orijin alan bu kaz ırkının kahverengi veya gri ve beyaz olan varyeteleri vardır. Irklar arasında en yüksek yumurta üretimine sahiptir ve bir yumurta sezonunda 60’dan daha fazla yumurta verir. Vahşi kaza benzetildiğinden dolayı eti bazı insanlar tarafından tercih edilmektedir.

2.4. Roman (Germen)

roman
Roman kaz ırkı tanımlanamayan orta boylu ve beyaz tüyleri olan bir ırktır. Emden ve Toulouse’dan Avrupa’dan orijin alır ve Emdene benzer. Bilinen tüm Avrupa ırklarının en eskisidir.

2.5. Afrika

afrika
Afrika kaz ırkı Çin kaz ırkının bir varyetesidir. Afrika kaz ırkı, genç kazların haricinde hemen hemen Emdenlerle aynı büyüklüktedir. Bu kaz ırkı, Çin kazı kadar yumurta üretemez. Bir yumurta sezonunda 30-40 yumurta verirler. En büyük kaz ırklarından birisidir. Afrika kazı
hızlı büyür ve çabuk erginleşir, fakat ticari yetiştiriciler arasında renkli tüyleri yüzünden tercih edilmez. Ancak beyaz tüylüleri iyi bir pazar değerine sahiptir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

2.6. Sebastopol

sebastopol
Sebastopol, aslında bir süs kazıdır. Günümüzde çok az bulunan bu kaz saf beyaz bir tüy yapısına sahip olmakla beraber arka kısmında, vücudunda ve kanatlarında kıvrımlı ipeksi tüylerle karakterize bir yapıya sahiptir.

2.7. Buff

Buff kaz ırkı Amerika da geliştirilmiş kaz ırklarından birisidir. Bu kaz ırkı bir yumurta sezonu boyunca 20-40 yumurta verir. Renkleri açık kahverengidir.

2.8. Kanada

Kanada kazı Kuzey Amerikanın yaygın vahşi kaz ırkıdır. Kanada kazı başta Kanada olmak üzere Meksika, Yeni Zelanda, Norveç, İsveç ve İngiltere’de yetiştirilmektedir.

2.9. Pilgrim

pilgrim
Pilgrim de Amerikan kaz ırklarından biridir. Dişilerin yıllık yumurta verimi 35-45 adettir. Pilgrim kaz ırkının en önemli özelliklerinden birisi cinsiyetinin, yumuşak yada kaba tüylerinin renklerine bakılarak tayin edilebilmesidir.

2.10. Mısır

Uzun boylu ve uzun bacaklı ama küçük bir ırktır. Yumurta verimler 6-8 adettir. Mısır ırkları şov ve süs amaçlı olarak yetiştirilirler. Renkleri gri ve siyah gölgeli olarak değişiklik gösterir. Vücutlarında kırmızı, kahve ve beyaz noktalar vardır.

3.Özellikleri

“Kazlar iyi otlatılabilen hayvanlardır.”

Bu sayede yem giderlerinden %30 tasarruf sağlanabilmektedir. Diğer taraftan kazlar çimleri en kısa kesen hayvanlardır ve hemen hemen tüm hayatlarını çayırlar üzerinde geçirebilirler. Su kanatlıları sınıfına girseler de, su olmayan yerlerde de yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Kazlar, birinci haftadan itibaren çayırlarda otlayabilirler. Ancak kuru otların olduğu alanları sevmezler. Çayırların kalitesine ve kazların büyüklüklerine bağlı olarak, bir dönüm çayır 20-40 kaz için yeterli gelmektedir.

“Kazlar yabancı ot mücadelesinde kullanılabilmektedir.”

Kazların belki de diğer hayvanlardan en ayırt edici ve ilgi çekici yanı bitki tarımında yabancı otla mücadelede kullanılabilmeleridir. Kazlar, genç yabani otları tanıyarak, esas bitkilere zarar vermeden yerler. Böylece kazlar tarımsal ilaç kullanmadan endüstriyel bitkilerin yabancı ot mücadelesinde tarlalarda kullanılabilirler. Bu arada toprağa biraz dane yem serpilmesi hayvanların performansını artırır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Uzaktan İş Bulmanızı Sağlayacak 8 Popüler Platform

“Kazlar hastalıklara ve çevre şartlarına, tavuk ve hindilerden daha dayanıklıdırlar.”

Kazlar uygun bir şekilde barındırıldıklarında nadiren hastalanırlar. Tavuk ve hindilerde sorun olan birçok hastalık kazlarda görülmez. Tavuklarda %5-10 arası ölümler normal karşılanırken, kazların ölüm oranları %1-7 arasında olduğu bildirilmektedir. Görülüyor ki kazlar çok dayanıklı hayvanlardır. Kazlarda yapılan ıslah çalışmaları henüz tavukçulukta ıslahın sınırlarını zorlayacak kadar olmadığından birçok hastalığa dayanıklı olmaları doğaldır. Burada önemli bir husus şudur; kazlarda ıslah çalışması yapılırken hastalıklara dayanıklılık özelliklerini kaybetmemelerine özen gösterilmelidir.

“Kazlar üretim giderleri yönünden diğer kanatlılara göre daha ekonomiktirler.”

Yetiştirilmeleri ve bakımları diğer kanatlılara göre kolay ve masrafsızdır. Çok basit barınaklarda hatta zorunlu hallerde diğer hayvanların barınaklarının bir köşesinde kolaylıkla barınabilmektedirler. Hastalıklara dayanıklı oluşları sayesinde ilaç masrafları ve ölüm oranın düşüktür. Civciv dönemlerinde biraz titizlik gösterildikten sonra bakımları kolay olup, hayatlarını sorunsuz olarak devam ettirebilmektedirler. Kazların bakım ve yönetimleri ise diğer kanatlı hayvanlardan daha zor değildir.

4. Barınaklar

“Unutmayın Kazlar genelde açık alanda yetiştirilirler.”

Aşırı derecede soğuk ve fırtınalı havaların dışında yetişkin (6-8 haftalık) kazlar barınağa pek girmezler. Soğuk bölgelerde tavuk kümesleri, açık sundurmalar veya ambarlar, kazlar için barınak olarak kullanılabilir. Kaz kümeslerinin tabanına altlık olarak; saman, talaş, yonga veya kuru ot serilebilir. Bu altlık sık sık karıştırılır ve ıslak ve aşırı kirli olan kısımları atılır. Altlığın küflenmemesine dikkat edilir. Ayrıca kazların barındıkları yerler kedi, köpek ve farelerden korunmuş olmalıdır. Kazlar, kafes veya kutulara, avluda fıçılara yuva yaparlar. Bir yuvada 3 dişi barınabilir. Dişilerin kendi yuvalarını seçmelerine izin verilmelidir. Kazlar genellikle 6-8 hafta olduktan sonra kümeslere ihtiyaç duymazlarsa da şiddetli soğuklarda ıslak kalırlarsa zarar görebilirler.

4.1. Isı
Kapalı barınakların ısıtılması için gaz, mazot veya elektrikle çalışan ısıtıcılar kullanılabilir. Kaz civcivleri tavuk civcivlerine nazaran daha uzun ve iridirler. 250 watt gücündeki bir ampul küçük bir sürünün ısıtılmasında diğer tip ısıtıcılara göre daha ekonomik, güvenli ve pratik olmaktadır.

4.2. Altlık
Barınakların tabanı 7.5-10 cm kalınlığında bir altlıkla kaplanmalıdır. Altlık tabanı sıcak tutar ve nemi absorbe eder. Altlık materyali olarak talaş, ağaç kıymıkları, kağıt kırpıntıları, ince kıyılmış saman ve benzeri maddeler kullanılabilir

4.3.Folluk
Yumurtlayan kazlar özel bir yer ihtiyacı duymamalarına rağmen, yapılacak folluklarla yumurtalarını folluklara bırakmaları teşvik edilebilir. Kaz barınaklarında inşa edilecek follukların alanı 60X60 cm ya da 50X50 cm ve yüksekliği 45 cm ebatlarında hazırlanmalıdır.

4.4. Yemlik, suluk
Yemlikler yem dökülmesini önleyecek, suluklar da kazların içine giremeyecekleri ve suyu dökemeyecekleri şekilde tasarlanırlar. Bir otomatik suluğa başlangıçta 100-200, bir yemliğe de 125 adet palaz hesaplanır. Bu rakam çevre sıcaklığına ve hayvanların büyüklüklerine bağlı olarak değişir . Palazların büyümesiyle birlikte sulukların sayısı artırılır.

5. Kaz yumurtalarının kuluçkası

Kuluçka makinelerinde üretim yaygın değildir. Tavuk yumurtalarına göre kaz yumurtalarının daha uzun bir kuluçka süresine ihtiyaçları vardır. Kuluçka süresi ortalama 30 gündür. Düzgün, temiz, biçimli yumurtalar kuluçka makinesine yerleştirilmeden önce fumige edilir ve kuluçka makinesine yerleştirilir. Doğal kuluçka ile üretimde dişi kazlar kuluçkaya yatırılarak yapılır. Her anaç 10-12 yumurtaya yatırılır.

6. Kaz civcivlerinin ve palazlarının bakımı

6.1. Civcivler

kaz-civciv

Civcivler temiz bir kümeste, iyi havalandırılmış ve rutubetsiz bir ortamda tutulmalıdır. Kaz civcivlerine başlangıçta gerekli olan ısı tavuk civcivlerinden daha azdır ve daha erken yaşlarda ısı uygulamasından vazgeçilebilir. İki haftalık yaştaki kaz civcivleri ılık havalarda açık havaya çıkarılabilirler. Bu arada hayvanlara yağmur yağdığı zaman saklanabilmeleri ya da kümese dönmeleri öğretilene kadar dikkat etmek gereklidir. Kazların üşümelerini önlemek için barınaklar kuru tutulmalıdır. Üşümeleri halinde hayvanlarda kümeleşme görülür ve bu durum boğulmalara neden olabilir. Ayrıca civcivler kısmen tüyleninceye kadar ıslak şartlara adapte olamadıkları için 2 haftalık yaşa kadar yüzmelerine fırsat verilmemelidir. Üç günlük yaştan sonra civcivler otlamaya alıştırılmalıdır.

 

Kazlarda yer ihtiyacı Tablo 1 de verilmiştir.

Tablo 1. Çeşitli yaştaki kazlara düşen yer alanı

 

 Yaşm2 ye düşen kaz sayısı
1-2 haftalık10.0
3-4 haftalık5.0
5-6 haftalık2.5
Yetişkin1.0

 

6.2. Palazlar

palaz

Kaz palazları için barınakların temiz olması çok önemlidir. Barınak olarak kullanılacak yerin tavanı, duvarları ve tabanı iyice yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir. Kaz palazlarının büyümesi dikkate alınarak barınak içerisinde onlara yeterli alan sağlanmalıdır. İyi havalarda, uygun merada varsa palazlar 4-6 haftalık olduklarında meraya çıkabilirler. Palazlar yağmurdan ve ıslanmaktan korunmalıdır. Kümeste altlıklar daima kuru olmalıdır. Palazlar 1 aylık oluncaya kadar 40-50 adedi bir arada, bölmelere konur. Yemler lapa halinde veya pelet olarak verilirse, yem zayiatı önlenir.

6.3. Genç kazlar
“Genç besi kazı”, terimiyle hayatını kapalı bir yerde geçiren ve burada yüklü bir protein ve enerji rasyonu ile beslenen genç kazlar ifade edilmektedir. Bu besi süresi çok kısa olmakla birlikte yaklaşık olarak 14 hafta kadar sürmektedir. Ticari işletmeler tarafından bu şekilde büyütülen kaz palazları 14 hafta içerisinde 6 kg ağırlığa ulaşabilirler ve genç besi kazları merada büyüyenlere göre daha şişman görünürler. Ancak kısa bir sürede sağlanan bu yüksek ağırlık kazancı her bir kaz palazının 25 kg konsantre yem yemesi ile sağlanmaktadır. On haftalık yaşa kadar haftalık ağırlık kazancı yaklaşık olarak 450 gramdır. Bu hızlı büyüme daha sonraki haftalarda önemli ölçüde azalır. Tablo 2’de 16 haftalık yaşa kadar serbest beslenen kazların hedeflenen canlı ağırlıkları verilmiştir

Tablo 2. Kazlarda yaşa göre beklenen canlı ağırlıklar

Yaş (hafta)12345678910111213141516
Canlı ağ. kg)0.30.70.91.61.92.63.23.74.14.54.75.25.45.85.96.3

 

7. Damızlık kazların bakımı ve beslenmesi

Kazların yumurta verimi Ocak-Şubat ayında başlar ve Haziran-Temmuz aylarına kadar sürer. Bu periyot ırklara göre değişmekle birlikte yaklaşık 130 gün sürer. Daha erken yumurta üretimini uyarmak için, yumurta sezonundan önce kazların barındıkları yerde her gün 14 ile 16 saat aydınlatma yapılabilir.

Zannedildiğinin aksine damızlık kazların çiftleşmesinin sağlanması ve döllü yumurta elde edilebilmesi için bir havuz veya su birikintisine ihtiyaç yoktur. Kazlar kuru zeminde de çok iyi çiftleşmektedirler. Bununla birlikte havuzda çiftleşen bazı ağır kaz ırklarının yumurtalarından çıkış oranı daha iyidir. Damızlık sürüde 1 erkek kaza 3-5 dişi kaz hesaplanmalıdır. Dişi kazlar 10, erkek kazlar ise 5 yıldan biraz fazla damızlıkta kullanılabilirler.
Erkek kazların bazıları tek eşli olmaya meylederler ve bu durum döllü yumurta sayısını düşürür. Zaten az sayıda elde edilen kaz yumurtalarının döllülük oranının mümkün olduğunca yüksek olması arzulanır. Bu açıdan kazcılıkta suni tohumlama çok önemlidir. Erkeklerden masaj ve suni vajen ile alınan tohumlarla 9 ila 12 dişi tohumlanabilir. Tohum, erkeklerden 2-3 günde bir alınır ve dişiler her beş günde bir tohumlanır. Seyreltici olarak, 100 ml damıtık suda 1.65 g sodyum glutamat, 0.57 g sodyum sitrat ve 0.31 g glukoz ile hazırlanan çözelti kullanılırsa dölleme oranı % 85-96’ya ulaşabilmektedir.

Kazlar kışa girene kadar merada tutulabilir. Yumurta üretimi başlayınca uygun bir besleme programı takip edilmelidir. Bu periyot esnasında iyi kalitede bir kaba yem kombinasyonu ile ticari kaz geliştirme yemi verilir.
Verimin hangi döneminde olursa olsun damızlık kazlara vitamin ve mineral takviyesi yapmakla kuluçka randımanı artırılabilir.

8. Kesim

Kazlar mümkün olduğu kadar çabuk ve uygun şekilde kesilmelidir. Kesime 8-10 saat kala yem, 3 saat kala su kesilmelidir. Kesim aşamaları; şoklama, kesim, ıslatma (haşlama), yolma ve iç çıkartmadır. Şoklama yapılarak kesimin daha insani bir görünüm kazanması sağlanabilir. Böylece kanın daha fazla akması sağlanarak etin sertleşmesi azaltılır ve daha kaliteli karkas elde edilir. Yolma kuru ve ıslak yolma şeklinde yapılabilir. Kuru yolma ile daha kaliteli karkas ve tüy alınabilmesine rağmen, yavaş ve zahmetli olması nedeniyle daha az tercih edilir. Islak yolma metodunda ise; sıcak suya daldırma yöntemi ile daha çabuk, daha ucuz yolma işlemi gerçekleştirilir. Karkas randımanı % 70-74 arasındadır.

9. Kazlardan elde edilen ürünler

9.1. Kaz Tüyü:
“Kaz tüyü hijyenik, yıkanabilir ve terletmeyen bir dolgu maddesidir.”
Kazlardan elde edilen en önemli ürünlerden birisi tüydür. Kazlar kesilip yolunduktan sonra özellikle göğüs tüyleri özel şampuanlarla yıkandıktan sonra kurutulup temizlenirler ve kullanıma hazır hale getirilirler. Kaz tüyleri yastık ve yorgan yapımında, koltuk üretiminde, okçulukta, boya sanayinde ve olta iğnesi yapımında kullanılabilir. Yün, elyaf ve pamuğa göre daha pahalı olmasına rağmen kullanım ömrü daha uzun olması nedeniyle daha ekonomiktir. Bazı kaz ırkları yumuşak tüy elde etmek için yetiştirilmektedir. Emden kaz ırkında bulunan beyaz tüyler diğer kaz ırklarına göre daha değerlidir. Yaşlı kazlardaki yumuşak tüy verimi daha fazladır. Kazların tüy verimi yaklaşık 200-250 gr/yıldır.

9.2. Kaz Karaciğeri:
“Karaciğer kaz yetiştiriciliğinin en önemli ürünlerindendir.”
Karaciğeri için kaz üretimi, başta Fransa olmak üzere dünyada birçok ülkede yaygın olarak yapılmaktadır. Avrupa ülkelerinin birçoğunda içki sofralarının vazgeçilmez mezesi olan kaz karaciğeri lezzetlidir ve oldukça yüksek fiyatlardan pazarlanmaktadır. Normalde 100-150 g ağırlığında olan karaciğeri özel zorlamalı besleme yöntemleriyle 500-900 grama kadar çıkarılabilmektedir. Kaz karaciğeri besisi, klasik olarak zorlamalı besi ile yapılmaktadır. Bunun yanında alternatif karaciğer büyütme programları da uygulanmaktadır. Kazların beyin kabuğuna ve hipotalamusa çok düşük voltajda elektrik uyarıları vererek karaciğer büyütmesi sağlanmış, ancak sonuçlar zorlamalı beside olduğu kadar tatminkar olmamıştır. Diğer karaciğer büyütme metodu ise yağca zengin yemlerle serbest yemlemedir. Bu da ağırlık bakımından zorlamalı besleme kadar olmasa da sağlıklı bir karaciğer besisidir.

9.3. Kaz Eti:
“Kaz eti lezzetlidir.”
Kızartıldığında ağızda parçalanabilen altın rengindeki derisi ile çok nefis bir ziyafet yemeği oluşturur. Kaz etinin her kilogramında tavuk etinden çok daha fazla enerji vardır. Çünkü kazların değerlendirilebilen kısımlarında iki katı daha fazla yağ bulunmaktadır. Kazlar et için beslendiklerinde şaşırtıcı bir canlı ağırlığa ulaşırlar ve bu konuda diğer kanatlı türlerine göre daha iyidirler.

9.4. Kaz Yumurtası:
“Kümes hayvanlarındaki en ağır yumurtalar kazlardan elde edilir.”
Yumurta verimi yılın erken dönemlerin de başlar. Irklarına göre değişmekle birlikte bir sezonda (yaklaşık 130 gün) 15-60 yumurta verebilirler. Bazı Çin, Roman ve Toulouse ırkları bu sayıdan daha fazla verebilirler. Dişi kazlar, 8-10 yaşına kadar verimli bir yumurta üreticisidirler. Fakat yumurta verimi ilk yıllarda, sonraki yıllara göre daha fazladır. Yumurtaları tavuk yumurtalarına nazaran oldukça büyüktür ve çoğu insan bunları sadece yemek için kullanır. Yumurta ağırlıkları yaklaşık olarak 150-200 gram civarındadır.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (25)

 1. Kaz işine girmek isteyen arkadaşlar.
  Yaşam ortamı. Besleme çizelgesi. Hastalıktan korunma. Kulucka. Etlik ve anaç besisi. v.s
  Ve en önemlisi ürettiğiniz kazı türkiyede en yüksek fiyat garantisi ile satabileceğiniz bir firma açılıyor.

  Kaz üretim ve satışla alakalı ayrıntılar için youtube sayfasında yayınlanan seminer vidyoları veya kaz eğitimlerini izleyebilirsiniz. Bu sayfanın yöneticileri gibi ülkemizde bulunmayan bu sektörü el birliğiyle oluşturmaya çalışıyoruz.
  Doğal Kaz Ördek ve Tavşan Çiftliği Kırşehir

 2. Merhaba
  Türkiye de çoğu kişiler kaz işi yapmak istiyor tabi kar oranı ve getirisi iyi olan bir iş ancak bu iş o kadar kolay değil kaz üretimi yapmak için ciddi bir bilgiye ihtiyaç vardır, bu işin içine girdiğinde birkaç yıl bazı kazlardan fire vererek hadi öğrendin yapıyorsun her yıl kaz üreme sayısı ciddi artış oluyor mesela 50 kazın olsa diğer yıl fire vermezsen 300-500 kazın oluyor bu kazları hem etlik hem anaç üretim için yapmaya kalkarsan yem yetiremezsin patlarsın.
  Önemli kısım nedir satış ve pazarlama , ürettiğin kazların satış ve pazarlamasını yapamazsan elinde patlar yine batarsın ki Türkiye de toptan alım yapan entegre tesis yok diye biliyorum yani bu işin pazarını kendi imkanlarınla kendin bulacaksın yada doğu anadolu bölgesinde yerini bulup satacaksın ki yaptığın bu işin hakkını verebilesin..

 3. NE COK KAZ VARMIS BU MEMLEKETTE !!!

 4. 5 sene önce

  Kaz yetiştiriciliği ile alakalı hazırladığımız sitemiz

 5. 6 sene önce

  iyide yetiştirdiğimiz kazı nereye satacagiz alıcısı varmı bunların

 6. 6 sene önce

  Merhaba kaz yetiştiriciliği hakkında merak ettiğiniz bütün soruları 506 687 55 67 arayarak öğrenebilirsiniz. Dört kaz ile başladığım yetiştiricilikte Şuan yıllık 5000 Kaz kapasitesine ulaştım. Afyon

 7. Ben bu işi yapmak istiyorum ama nasıl ve nerden bilgi ve destek ala bilirim

 8. diyelimki bu çiftliği kurdum kaz ları nereye satacağım türkiyede böyle bir pazar böyle bir tüketim var mı

 9. Benimde aklimda var nasıl yardımcı olabilirsiniz

 10. 6 sene önce

  Değerli sayfa yöneticisi verdiğiniz hizmetler ve yorumlarınızdan çok memnun kaldım trabzonda kaz yetiştirilmesi olurmu olmaz mı diye kararsız kaldım ve alım yerleri varmı nerelerde satabilirim vs yumurtası satılıyormu yardımcı olursanız sevinirim

 11. Ben bu isi yapma k istiyorum aylece kalabaligiz 15 kisiye yakin niz yardimci olrsaniz sevinirim

  • Memet bey bende düşünüyorum bu işi sizin yer nerde

  • Varsa bu işi yapmak isteyen benimle irtibata geçsin yardımcı olurum( 0535 497 25 58)

   • 6 sene önce

    sekiz dönümde kaz yetitirmek istiyorum su var cam ormanın içinde bursa tahtalı mah. üstü
    ikiyüz doksan metre kare kapalı alanım var yardımcı olurmusunuz

    • 4 sene önce

     ALİ BEY BENDE BURSA DA YAŞIYORUM. NUMARANIZI YAZARSANIZ SİZİNLE İLETİŞİME GEÇMEK İSTİYORUM.

   • Merhaba volkan bey ben de bu isi yapak istiyorum arazim var su olanagi yeterli ve daha once kaz yetistirdim

    • 6 sene önce

     yıllık 40-60 arası yumurta verimine sahip. LİNDA kaz civcivi konusunda yardımcı olabilirim. 0535 475 51 65

   • 4 sene önce

    530 kaz kapasiteli kuluçka mak. Aldım. 53 linda anaç aldım. Civcivler çıkınca nasıl olacak bakalım. Pazar falan.

  • Forum a giremiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir