Kapat

Kaz Yetiştiriciliği Projesi ve Maliyeti | Karlı mı?

Anasayfa Karlı İşler Kaz Yetiştiriciliği Projesi ve Maliyeti | Karlı mı?
Kaz Yetiştiriciliği

Kaz yetiştiriciliği önemli bir tarımsal faaliyet olarak son yıllarda Türkiye’de daha fazla girişimcinin dikkatini çeken bir sektör.

Kaz Yetiştiriciliği projesi ve kurulumunun maliyeti düşündüğünüz kadar yüksek sermaye talep etmiyor. Ayrıca sık sık Kaz Yetiştiriciliği karlı mı sorusu geliyor, evet tarım ve hayvancılık sektöründeki önemli bir iş kolu olan kaz yetiştiriciliği kesinlikle kar marjı olarak tatmin edecek düzeyde.

Türkiye’de çok fazla bilinmeyen bir sektör olan Kaz Yetiştiriciliği son yıllarda ise girişimcilerin dikkatini çekmeye başladı. Bu sektör henüz Türkiye’nin Kars, Ağrı ve Erzurum yöreleri dışında çok fazla yatırım yapılan bir sektör değil ancak bu sektörde sermaye ve maliyet konusunda büyük fırsatlar var. Zira, bu kadar karlı bir iş sektöründe ciddi sermaye ve maliyet ihtiyacı yok.

Doğu Anadolu’da sıklıkla köy evlerinde ev ihtiyaçları için yapılan kaz yetiştiriciliği için ciddi bir girişim başlatan ve kaz eti satan işletmelere ise pek rastlamak mümkün değil. Bu nedenle sektörde büyük bir boşluk olduğunu belirtmek gerekiyor.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ PROJESİ VE MALİYETİ

Kaz Yetiştiriciliği sektöründe yer edinmek için ciddi bir girişim başlatmak istiyorsanız eğer öncelikle yer belirlemesi yapmanız gerekecek. Ortalama olarak 2 dönüm arazide rahatlıkla kurulabilen bu Kaz Yetiştiriciliği Çiftliği için mera gibi bir alan da büyük ölçüde avantaj olacak. Kazlar soğuğa ciddi olarak dayanıklı olmaları nedeniyle çok ciddi bir barınağa ihtiyaç duyulmuyor ancak üstlerinin kapalı olması ve iyi bir havalandırma olması gerekiyor. Tavuk çiftlikleri kadar ciddi bir sermaye ihtiyacınız olmayacak. Ortalama olarak bu tür bir kaz yetiştiriciliği çiftliği için 30 bin liralık barınak ihtiyacınız olacak.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ İLE ZENGİN OLAN ADAMIN HİKAYESİNE GÖZ ATIN!

Bu tür bir barınağı kurduğunuz zaman barınağın etrafının meraya dönüştürülmesine uygun olması gerekiyor. Ayrıca kaz çiftliğine yakın bir su alanının olması da sizi büyük ölçüde maliyetlerden kurtaracak.

Bu tür bir barınak kurulumunun ardından ortalama olarak çiftliğin büyüklüğüne göre kazlara ihtiyacınız olacak. Yaklaşık olarak çiftliğin büyüklüğüne göre her metrekareye 3 kaz satın alabilirsiniz. Kazları kuluçkaya yatırmak için henüz ciddi kuluçka makineleri yok ve bu nedenle bu tür bir girişim yerine direkt olarak kaz satın almanızı ve bu kaz civcivlerini beslemenizi öneriyoruz.

Eğer kazları civciv olarak alacaksanız eğer çiftliğin büyüklüğüne göre kaz sayısı hesabı şu şekilde yapılabilir:
Kaz Yetiştiriciliği

Metrekareye düşecek kaz sayısı:
1 – 2 Haftalık: 10 adet
3 – 4 Haftalık: 5 adet
5 – 6 Haftalık: 2 adet
Yetişkin: 1 adet

Bu kazların yetiştirilmesi için minimum 3 personel ihtiyacınız olacak. Bu personelleri İŞKUR aracılığıyla deneyimli bir şekilde bulmanız mümkün. Eğer çiftlik alanı şehrin dışındaysa eğer bu personeller asgari ücretin biraz üzerinde maaşla bulunabiliyor.

Kazlar ortalama olarak 130 gün sonra yumurta vermeye hazır hale gelirler. Ayrıca kazlardan sadece yumurta olarak gelir elde edilmiyor. Bunun dışında kaz tüyü, kaz cigeri ve kaz eti de büyük bir gelir kapısı. Bu tür girişimlerden kar elde etmek için şehrinizdeki tavuk eti satışı yapan şirketlere ulaşabilirsiniz. Bu tür şirketler genellikle kaz etleri, kaz yumurtaları, kaz cigeri ve kaz tüyleri hakkında tüm satış yöntemlerine hazırdır. Özellikle Doğu Anadolu merkezli 10’nlarca şirket bu konudaki bütün üretimleri anlaşmalı olarak satın almaktadır.

DESTEKLEME GELDİ
Kaz yetiştiriciliği işine girmek istiyorsanız eğer bu konuda bir müjdemiz de var. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu konuda destekleme vermeye başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yayınladığı tebliğe göre, 1.000 adet kapasiteli damızlık kaz, 500 adet kapasiteli ticari kaz ile 1.000 adet kapasiteli ticari hindi işletmeleri için destekleme geldi.

Yatırım için başvurusu onaylanan kaz yetiştiricilerine, damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, makine, alet ve ekipman alımı, ticari kaz ve hindi işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, alet ve ekipman alımı için destekleme ödemesi yapılacak. Destekleme ödemesi, yatırımcı tarafından hayvanların temin edilmesinden sonra verilecek.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ KARLI MI?
Kaz yetiştiriciliği işi son yıllarda restoranlar tarafından menülere alınması nedeniyle çok karlı bir iş. Bu işte başarılı olan işletmelerde 1000 kaz için ay sonunda 100 bin liranın üzerinde bir kar elde etme şansı var. Eğer maliyet ve dönüşüm hesabı doğru yapılırsa kaz yetiştiriciliği işi hem maliyet, hem proje hemde kar olarak tavuk çiftliklerinden çok daha karlı olması nedeniyle son yıllarda ciddi anlamda girişimcilerin başlatıldığı bir sektör olarak dikkat çekiyor.

“Kaz Yetiştiriciliği Projesi ve Maliyeti | Karlı mı?” üzerine 13 yorum

  1. Memet says:
  2. RAMAZAN ŞAHİN says:
  3. Mehmet says:
  4. cihan says:
  5. Teyfik says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir