2 Tane İle Başladı Şimdi Paraya Para Demiyor

2 Tane İle Başladı Şimdi Paraya Para Demiyor hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

2 Tane İle Başladı Şimdi Paraya Para Demiyor ile benzer konular hakkında bilgi almak için Başarı Hikayeleri kategorimize göz atabilirsiniz.

Başarı hikayeleri bölümümüzde bugün Amasya – Suluova‘da yaşayan Mehmet Yener‘in hikayesine göz atalım…

Amasya Suluova’da yaşayan Mehmet Yener, bir arkadaşının kesmesi için 4 yıl önce kendisine 2 kaz verdiğini ancak bunları kesmeye kıyamadığı için alıp beslemeye başladığını belirtti. 4 yıl içerisinde bu kazların yavrulayarak bugün 600 kazlık bir çiftliğe sahip olduğunu belirten Mehmet Yener, işlerinden çok memnun olduğunu söyledi.

Amasya‘nın Sulova ilçesine bağlı Kolay köyünde hayatını sürdüren Yener, 4 yıl önce bir arkadaşının kendisine hediye ettiği 2 kazı kesip, kendisine gelen misafire ikram etmek istedi. Ancak kazları kesmeye kıyamayan ve beslemeye devam eden Yener, yavruları da olunca kaz çiftliği kurmaya karar verdiğini ifade etti. Aradan geçen zamanda işini büyüten girişimci Yener, çevre illerdeki şarküteri ve restoranlara kaz satışı yapmaya başladı. Yener, ayrıca evinin yanında açtığı lokantada da eşiyle kaz tiridi pişirerek, buradan da ciddi bir gelir elde etmeye başladı.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİ NASIL YAPILIR MERAK EDİYORSANIZ – TIKLAYIN!

Bir arkadaşının kendisine bir çift kaz hediye ettiğini anlatan Yener, “Onları beslemeye başladım. Birgün bir misafirim geldi, kazları kesip, ikram etmek istedim ama sonra onlara kıyamadım. Ardından kazları damızlığa bıraktım.” dedi.

İlk yıl 10 yavru aldığını, sonraki yıllarda büyüyen kazlarının çoğaldığını vurgulayan Yener, satın aldıklarıyla bugün 600 civarında kazı bulunduğunu kaydetti.

Ürettiği kazlara çevre illerden de büyük rağbet olduğunu ifade eden Yener;

İşi eşimle birlikte yürütüyoruz. İşte başarılı olmamda eşimin büyük payı var. Çünkü bu iş ilgi istiyor. Kazların yemlerini tarlamda üretiyorum, böylece maliyeti fazla olmuyor. Küçükbaş hayvancılık için sermaye gerekiyor, bakım maliyetleri de yüksek. Bir koyundan yılda 1 kuzu alıyorsun. Kazdan ise 7-8 yavru alınabiliyor.” ifadelerini kullandı.

İsteyene tirit yapıyor

Yener, evinin yanına açtığı lokantada müşterine kaz tiridi yaptığını belirterek, “Yetiştirdiğim kazlardan vatandaşlarımıza tirit hizmeti de sunuyoruz. Organik beslenen kazdan tirit, bulgur pilavı, evde yaptığımız yufka ve ayranla hizmet veriyoruz. Doğal bir ortamda doğal kaz eti yemek isteyen herkesi davet ediyorum.” diye konuştu.

Mehmet Yener’in eşi Semra Yener ise kaz yetiştirmenin zevkli ama yorucu bir iş olduğuna değinerek, “Bu işe girmeden önce eşimle oturup, istişare ettik. Şimdi alın terimizle ekmeğimizi kazanıyoruz. İşimizden memnunuz.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Patlayacak İş Fikirleri

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

2 Tane İle Başladı Şimdi Paraya Para Demiyor hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

“2 Tane İle Başladı Şimdi Paraya Para Demiyor” üzerine 2 yorum

Yorum yapın


Para kazandıran en iyi iş fikirleri için ücretsiz Telegram kanalımıza katılın!