Kapat

İş – Yaşam Dengesini Sağlamak İçin 5 İpucu

Anasayfa Girişimcilik İş – Yaşam Dengesini Sağlamak İçin 5 İpucu
iş yaşam dengesi

İş – Yaşam dengesi.

Herkes hem iş hayatında hem de yaşamında başarılı olmak ister, ancak bunu sağlamak için bazı ipuçlarından hareketle çaba göstermemiz gerekir.

İş dünyasında mükemmel bir insan olmak ve her daim iş ile ilgilenmek sizi kısa sürede depresyona ve tükenmişlik sendromu ile baş başa bırakabilir. Bunu engellemenin en iyi yolu ise iş ve yaşam dengesini başarılı bir şekilde kurmaktan geçiyor.

Evet, sürekli iş ile ilgilenmek sizi çok daha iyi bir kariyere götürebilir, ancak bu durum bir süreden sonra fark edeceğiniz üzere sizi mutsuz bir insana dönüştürebilir. Bu nedenle ilk andan itibaren dengeyi başarılı bir şekilde kurmak önemlidir. Uzmanlar, bu 5 ipucu ile bu dengeyi basit bir şekilde kurabileceğinizi belirtiyor.

1. Durumunuzu Belirlemek İçin Aile Hayatınızı ve Sağlığınızı İnceleyin

İlk olarak ne durumda olduğunuzu öğrenmek ve bunları bir kağıda not almak önemlidir. Çünkü sadece bu notlar ile bile neyi yanlış yaptığınızı öğrenmek çok daha kolay olacak.

Aile üyeleri seni sürekli görememekten mi şikayet ediyor? En son tanıdığın biriyle keyifli bir zaman geçirmek için ne zaman dışarı çıktın? Telefonunu en son ne zaman minimum 2 saat kapattın? Evet, sorular basit ama cevaplar eminiz ki pek umutlu olmayabilir.

Ayrıca sağlığınız için de bir kontrolün şart olduğunu söylemekte yarar var. Birçok insan aslında ruhsal olarak iyi hissetmediği halde kendini hasta kategorisine koymaz, bizce bir kontrol kesinlikle şart.

2. Çalışma Saatlerinizi Ayarlayın

Halihazırda çalışma saatleri belli olan bir işe sahipseniz ne mutlu, ancak çalışma saatlerine riayet etmiyorsanız veya uzun mesailerle karşı karşıyaysanız işiniz zor. İş ve yaşam dengesi kurmanın en kolay ve etkili yolu çalışma saatlerini belirlemektir. Günümüzde dünyanın en önemli patronları bile kendilerine bir çalışma saati hazırlamış ve bu saatler dışında iş ile asla ilgilenmemektedir.

3. Önceliklendirin

Yapmanız gereken onlarca, yüzlerce hatta binlerce iş olabilir. Ancak bu işlerin tamamını şimdi yapmanız gerekmiyor. Tüm işleri önceliklendirmek sizi kısa sürede daha umutlu ve mutlu bir insana dönüştürebilir. Elbette işleri öncelik sırasına almak için bir liste oluşturmanızı öneririz, listeye riayet etmek ilk etapta biraz zor olabilir ancak işin sonunda bu hayatınızı düzene koyacaktır.

4. Tatil Yapın

Her zaman bir süre ara vermek harika bir fikirdir. Evet, tatil yapmak için yeterli zamanınız olmayabilir, ancak bu kötü bir gidişin ilk adımlarından biridir. Dinlenmek aynı zamanda daha fazla üretken olmanızı da sağlayacak, böylelikle kaybettiğiniz zamanı kazanmak için de fırsat sahibi olacaksınız.

5. Mükemmeliyetçiliği Bırakın

Ofiste Hayatta Kalma Rehberi‘nin yazarı Marilyn Puder-York, bu konuyu şu cümleler ile özetliyor;

“Çocuk yaşlarında genellikle mükemmeliyetçi olmanız için çaba gösterilir. Bu zamanlarda işler sadece hobiler ve okul ile sınırlı olduğu için bunu sürdürmek ve başarmak kolaydır. Ancak büyüdükçe hayat karmaşık bir hale gelir, sorumluluklar artar ve mükemmeliyetçi olmak artık ulaşılmaz bir hale gelir. Eğer kişi buna devam etmeye çalışırsa bu birçok durumda yıkıcı bir etki bırakır. Yaşam daha da genişledikçe, hem nörolojik hem de psikolojik olarak, bu mükemmelliğin alışkanlığını sürdürmeyi bırakmanız gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir