Bilgisayardan Oyun Oynayarak Para Kazanıyorlar
  1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Bilgisayardan Oyun Oynayarak Para Kazanıyorlar

0

Dünyada ekonomik büyüklüğü 1 milyar dolara ulaşan E-Spor Ligi, Türkiye’de de girişimci ve yatırımcıların büyük ilgisini çekmiş durumda.

Bursa’da girişimci Sezgin Oruç da sektörün büyüklüğünü ve potansiyelini önceden görenler arasında. Girşimci Oruç tarafından Bursa’da kurulan E-Spor takımı, tüm dünyada gençler arasında en sevilen spor dalları arasında yer almaya başlayan E-Spor Ligi’nde yer almak üzere çalışmalarına başladı.

Dota, Cs-Go, PUBG, Fortnite ve League of Legends gibi oyunları bilgisayardan oynayarak para kazanmayı amaçlayan E-Spor takımları ek olarak E-Spor Ligi’nde de yer alarak turnuvalardan da ciddi düzeyde gelir elde etmeye çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Profesyonel Oyuncular İçin En İyi 10 Para Kazanma Yolu

Türkiye’de Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesi altında da federasyonu bulunan E-Spor, her yıl yüzde 25 ile 30 arasında büyüme kaydediyor. Sektörün 2030’a kadar 10 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Türkiye’de de geride kalan 5 yılda ciddi düzeyde büyüme kaydeden sektörde yılda 100 bin dolar para kazanan E-Spor oyuncuları bulunuyor. Birçok yeni takım kurulurken, dünyanın en önemli E-Spor takımlarında da birçok Türk oyuncu yer alıyor.

YENİ TAKIM KURDU

Bursa’da girişimci Sezgin Oruç tarafından kurulan Pi5 adlı e-Spor takımı da E-Spor ligini hedeflemek üzere kuruldu. Şimdiden bilgisayardan oyun oynayarak para kazanan ekip, kendini geliştirerek turnuvalara katılmayı planlıyor.

8 ile 18 yaş arasındaki birçok oyuncusu bulunan Pi5’in koçluğunu yapan Oruç, “Bu yol ile gençler hem para kazanıyor, hem de hızla büyüyen bu sektörde yer alma şansı elde ediyor. Ayrıca e-Spor sayesinde birçok oyuncu kısa sürede İngilizce öğrendi” dedi.

KULÜPLERİN YATIRIMLARI DİKKAT ÇEKİYOR

e-Spor Ligi’nde en önemli atılım ise son dönemde futbol kulüpleri tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye’de Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da yer aldığı e-spor Ligi’ne Avrupalı kulüpler milyonlarca euro para harcıyor. Asya ülkelerinde ise e-Spor gençler arasında artık bir kültür haline gelmiş durumda. Öyle ki birçok E-Spor turnuvasında anlık seyirci sayısı 500 milyonu aşıyor.

İNCELEYİN: Pubg Oynayarak Para Kazanmak