1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Dünyada En Yüksek Asgari Ücret Verilen 37 Ülke

Dünyada En Yüksek Asgari Ücret Verilen 37 Ülke
2

Kalifiye bir mesleğinz yoksa ve herhangi bir nedenden dolayı dünyanın başka bir ülkesinde çalışmak istiyorsanız, elbette o ülkenin asgari ücret koşullarına göz atmanız mutlaka önemlidir. Asgari ücret, bir ülkede devlet güvencesi altında bulunan “alınabilecek en düşük maaştır“. Bu nedenle bir ülkeye gitmeyi planlıyor ve orada çalışmayı düşünüyorsanız, asgari ücretin yüksek olduğu ülkelere göz atmanız önerilir.

Sizler için dünyada asgari ücretin en yüksek olduğu 10 ülkeyi inceledik (27 tane de sıra), ancak belirtmemiz gereken bir husus var. Bir ülkede asgari ücretin yüksek olması doğrudan bir şekilde o ülkenin işçiler için harika bir ülke olduğunu göstermez. Çünkü bir ülkede hayat koşulları ile ortalama ihtiyaç duyulan maaş yüksek olabilir. Bu nedenle ülkedeki ortalama maaşlara da göz atarak, asgari ücretin bu seviyeye ne kadar yüksek olduğunu da ayrıca incelemeniz gerekir.

1. AVUSTRALYA

Avustralya, dünyanın en yüksek asgari ücretin bulunduğu ülkedir. Adil Çalışma Komisyonu tarafındanöngörüldüğü üzere, Avustralya’da saatlik asgari ücret 18.29 dolardır. Haftalık asgari ücretin 694.90 dolar civarında bulunuyor.

Temel olarak, Avustralya’da çalışanlar çalışanın pozisyonu, yaşı ve çalıştığı sektör tarafından da ek ücret alır. Belirtilen asgari ücret (saatte 18,29 dolar), en az 21 yaşını doldurmuş ve bir “ödül” veya “anlaşma” kapsamında olmayan Avustralya çalışanlar için geçerlidir.

2. LÜKSEMBURG

Kişi başına GSYİH açısından, Lüksemburg hem Avrupa’da hem de tüm dünyada en zengin ülkelerden biridir. Siyasi istikrar, ekonomik kalkınma ve uygun ulusal standartların etkisiyle Lüksemburg, dünyadaki en yüksek ikinci asgari ücretin bulunduğu ülkedir.

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Lüksemburg’da 18 yaşından büyük vasıfsız işçiler asgari 11.5525 Euro almaktadır. Aylık olarak, bu tutar 1,998,59 Euro asgari ücrete eşittir.

3. BELÇİKA

Belçika, dünyadaki en yüksek üçüncü asgari ücrete sahip. 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, 21 yaş ve üstü her Belçika çalışanına saat başına asgari 10,16 dolar ücret verilmektedir. Aylık olarak, bu tutar minimum 1,673 dolar tutarındadır.

4. İRLANDA

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren İrlanda’da 18 yaşından büyük vasıfsız işçiler için asgari ücret saatlik 9,95 Euro’dur. Ancak bu tutarın tamamını alabilmek için sektörde en az 2 yıldır çalışıyor olmak gerekir. Aksi durumda asgari ücret bu tutarın yüzde 80’ine düşmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İtalya Asgari Ücret Ne Kadar? 2023

5. FRANSA

Fransa, dünyadaki en iyi asgari ücret yapılarına sahip ülkeler arasında beşinci sırada yer almaktadır. Fransa’da bir çalışan, saat başına asgari 9,88 Euro alıyor. Aylık olarak, bu tutar minimum 1.498.47 Euro’ya tekabül etmektedir.

6. HOLLANDA

Hollanda’da 2018’den itibaren asgari ücret saatlik 9,11 Euro’dur. Bu tutar aylık bazda 1,578 Euro’ya eşittir. Yaş ve çalıştığı yıl esasına göre asgari ücrette artış yaşanmaktadır.

7. YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda, dünyanın yedinci en yüksek asgari ücretine sahip. Temel olarak, 16 yaşın altındaki işçilerin yasal asgari ücreti yoktur. 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, eğitim altında olan veya 16 veya 17 yaş arasındaki bir çalışan, saatlik minimum 12,60 Yeni Zelanda Doları alır. 18 yaş ve üstü çalışanlar için saatlik asgari ücret 16,50 Yeni Zelanda Doları’dır.

8. ALMANYA

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Almanya’nın resmi asgari ücreti saat başı 8,84 Euro olarak belirlenmiştir. Ancak ortak pazarlık sayesinde şirketler daha yüksek asgari ücret belirleme haklarına sahiptir. Bu nedenle birçok önemli şirkette asgari ücret bu tutardan yüzde 20 civarında daha yüksektir.

9. BİRLEŞİK KRALLIK

Dünyada en yüksek asgari ücretin bulunduğu ülkelerden biri de Birleşik Krallık’tır. UK’da saatlik ortalama ücret 9,74 Amerikan Doları seviyesinde bulunuyor.

10. KANADA

Çalışma koşulları bakımından dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alan Kanada’da saatlik asgari ücret 9,06 Dolar’dır. Ülkede yaşın artmasıyla birlikte ücrette artış yaşanıyor.

SONRAKİ 27

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 4 sene önce

    Sanırım bir yanlışlık yapmışsınız;
    Türkiye’de asgari ücret aylık ortalama 196 saat çalışma hesabına göre hesaplanmaktadır,
    bu yüzden saatlik ücret net 10,30 TL yani 1,80 USD’dir yani sırbistan ile aynı ve biz 30.sıradayız

    • Birileri klavye erkekligiyle ülkeyi yükseltme çabasında 30 sıra doğru kardesim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir