1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Seçim Öncesi Yapılacak İş Fikirleri

Seçim Öncesi Yapılacak İş Fikirleri
1

Türkiye sık sık yeni seçimlere gidiyor. Her seçim kendi içerisinde bir ekonomik büyüklük taşıyor ve bu büyüklük ile birlikte yapılacak birçok iş fikri ile gelir elde etme fırsatı bulunuyor. Eğer seçim döneminde bulunuyorsanız ve bu dönemde yapılacak karlı bir iş fikri arıyorsanız, sizler için önemli bazı fikirlerimiz var.

2023 Haziran ayında ön görülen seçimler için çalışmalara şimdiden başlamanızda fayda var. Seçimin sonucu siyasi olarak ne olursa olsun, seçim ekonomisinden faydalanıp sizi kazançlı çıkaracak iş fikirlerini aşağıda paylaşıyoruz. Fırsatlar sunan seçim ekonomisinden en iyi şekilde faydalanmak için yazımızı okumalısınız.

SEÇİM ÖNCESİ YAPILACAK İŞ FİKİRLERİ

1- Bayrak ve Flama Baskısı

Seçim döneminde bildiğiniz üzere en çok ihtiyaç duyulan konulardan biri bayrak ve flamalardır. Ayrıca bu dönemde broşürler ve çeşitli bilgilendirici el kitapçıkları için matbaalar durmaksızın çalışmaktadır. Seçim öncelerinde baskı fırsatı da sunan bu tür matbaa ve reklam ajansları en yoğun iş hacmine ulaşmaktadır. Bu kapsamda bu dönemde avantajlı fikirler sunacak bir iş yeri daima karlı bir iş fikri olarak dikkat çekiyor.

bayrak

2- Seçim Organizatörlüğü

Yine seçim dönemlerinde hemen hemen 20’yi aşkın parti, Türkiye’nin tüm şehirlerinin dışında birçok ilçe ve beldede bile miting düzenlemektedir. Bu mitinglerin tamamı kendi içerisinde bir maliyet oluşturuyor. Bu maliyetlerden en çok fayda elde eden firmalar ise genellikle organizasyon firmalarıdır. Organizasyon firmalarının birçoğu bu dönemde ciddi gelir elde etmektedir.

3- Seçim Öncesi Borsa Hareketlerinden Faydalanma

Seçim yıllarında genellikle Borsada düşüşler yaşanır, tedirginlik nedeniyle yaşanan bu düşüş dönemi borsa yatırımcıları için çok ciddi alım fırsatı sağlıyor. Özellikle uzun vadeli alım fırsatı elde edilen bu dönemde büyük şirketlerin hisselerine yönelik alımlar ciddi kar marjı sağlamaktadır.

4- İnternet Sitesi ve Sosyal Medya

Seçim dönemlerinde hemen hemen her aday için bir internet sitesi ve sosyal medya desteği gerekiyor. Bu kapsamda web tasarım firmaları ve sosyal medya uzmanları da bu dönemde ciddi iş alıyor. Adayların web sitelerinin hazırlanması ve bu adaylar için sosyal medya desteği sağlanması konusu her geçen gün ciddi paraların harcandığı bir sektör olarak dikkat çekiyor.

5- Ulusal ve Yerel Medya

Seçim dönemlerinde ciddi gelir elde eden bir diğer iş kolu da ulusal ve yerel haber siteleri olarak dikkat çekiyor. Bu yerel haber sitelerinin neredeyse tamamı seçim dönemlerinde her gün onlarca reklam almaktadır. Ayrıca haber bültenleri de sık sık ücretli olarak yayınlanmaktadır. Eğer bir haber web sitesi kurmak istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

6- Kişisel Koçluk – Diksiyon

Seçime girecek adaylar için de birçok hizmet vererek para kazanılabilir. Özellikle insan ilişkileri konusunda kendini geliştirmek isteyen adaylar, bu konuda profesyonellerden destek alıyor. Konuşma uzmanlığı, diksiyon uzmanlığı gibi konularda profesyoneller bu dönemde ciddi gelir elde ediyor. Bunun için uzmanlıklar veren üniversite ve ajanslar genellikle Avrupa’da bulunuyor.

7- Banka Kredisi Takip Edilmeli

Bankalar seçim sonuçlarını önceden kestirmek ve pozisyon alabilmek için bir çok çalışmayı seçim öncesinde başlatır. Kendi anket çalışmaları ve nabız yoklamalarıyla sonuçları tahmin etmeye çalışır. Seçim sonrası için riskli bir durum ön görülmüyorsa banka kredisi konusunda daha bonkör davranacaklardır. Düşük faizli ve uzun vadeli krediler eğer kullanabileceğiniz bir iş varsa seçim öncesinde istediğiniz seviyelerde olabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Bayrak işi mantıklı görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir