1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Bilişim – Teknoloji Mağazası Açmak

Bilişim – Teknoloji Mağazası Açmak
11

Gelecek kelimesini ele aldığımız vakit şüphesiz hepimizin aklına ilk etapta “teknoloji” gelmektedir. 21’nci yüzyıl ile birlikte hayatımızın her alanına giren teknoloji elbette iş dünyasının da trendi konumunda bulunuyor. Bu kapsamda teknoloji ürünlerinin satışı ve bilişim sektörü karlı ve geleceği olan bir iş fikridir. Eğer bu iş fikrine satış ve perakendecilik odağında bakıyorsanız, bir bilişim – teknoloji mağazası açmak için kollarınızı sıvayabilirsiniz.

Teknoloji ve bilişim sektöründe bir satış noktası açmayı planlıyorsanız  eğer ilk etapta bu sektör hakkında tecrübe sahibi olmalı veya tecrübe sahibi olan personeller bulmalısınız. Teknoloji ve bilişim artık bütün üniversitelerde onlarca bölüm ile eğitim alınabilen bir konu. Bu kapsamda Türkiye’de bu konuda çok başarılı personeller bulmak mümkün. Ancak açacağınız teknoloji marketinin kapasitesine göre personel alımını elbette erteleyebilirsiniz.

Türkiye’de insanlar teknolojiyi merak ediyor ve yeni teknolojilere ummadığınız kadar yüksek para harcıyor. Türkiye İstatistik Kurumunu’nun ilgili son araştırmasında göze çarpan bazı istatistiklere göz atmak gerekirse eğer; (Yüzde – %)

 • Bilgisayar Kullanım Oranı: 54,9
 • İnternet Kullanım Oranı: 61,2
 • Cep telefonu bulunma oranı: 96,9
 • Akıllı tv bulunma oranı: 24,6
 • Oyun konsolu bulunma oranı: 5,6
 • Dijital fotoğraf makinesi veya kamera bulunma oranı: 20,6
 •  DVD / VCD / DivX oynatıcı bulunma oranı: 20,4
 • İnternet Kullanım Nedeni / Sosyal Medya: 82,4
 • İnternet Kullanım Nedeni / Video İzleme: 74,5
 • İnternet bankacılığı kullanma oranı: 31
 • internet üzerinden online alışveriş oranı: 20,9

Söz konusu rakamların birkaç yıl önceye göre çok yüksek olduğunu ifade etmek gerekiyor. Yalnızca DVD / VCD / DivX kullanımında düşüş var. Bu kapsamda teknolojinin hayatımızda ne kadar yer ettiğini görmek açısından önemli rakamlar. Bu nedenle teknoloji sektörü kesinlikle geleceğin iş kolları arasında yer alacak. Özellikle Avrupa ve ABD’de söz konusu istatistikler çok daha yüksek.

Eğer sektöre perakendecilik olarak girmeyi planlıyorsanız, bu kapsamda teknoloji – bilişim mağazası açmak iyi bir fikir olabilir. Bu konuda bilgilere ihtiyacınız varsa, hepsi aşağıda!

TEKNOLOJİ MAĞAZASI AÇMAK

Bilişim Marketi

Teknoloji mağazası açmanın temelde iki yolu bulunuyor. İlki önemli bir teknoloji firmasından franchise – bayilik almak, ikincisi de elbette kendi imkanlarınız ile toptan ürün almak. Biz her zaman olduğu gibi bayilik fikirlerine sıcak bakmanızı tavsiye ediyoruz. Zira teknoloji ürünleri çok sık değişim yaşamaktadır ve bu değişimlere ayak uydurabilmek için büyük bir şirketin arkanızda olması önemlidir. Yine de kendi çabanız ile de sektöre tutunabilirsiniz ve bu karlılığınızı artırabilir.

Franchise almayı planlıyorsanız eğer, Bayilik Veren Firmalar bölümümüze göz atarak teknoloji mağazalarına ulaşabilirsiniz. Bu konuda ek bilgi sağlamayacağız, zira her şirketin ilgili rehberinde ayrıntılar yer almaktadır. Bu rehberimizde kendi çabanız ile teknoloji mağazası kurmanız için yardımcı olmaya çalışacağız.

YER SEÇİMİ

Teknoloji mağazalarında yer seçimi oldukça önemlidir. Bir kenar semtte kurulacak bir dükkan işinizi görmeyebilir. Zira teknoloji mağazalarında yüksek ciro elde edebilmek için hareketli bir iş alanı tercih edilmelidir. Bu kapsamda AVM’ler biçilmiş kaftan, ayrıca yürüyüş yolları da değerlendirilebilir. Ortalama bir teknoloji mağazası için 100 metrekare civarı yeterlidir. Tabii ki ürünlerin bir de deposuna ihtiyaç duyacaksınız, bu alanın da nemden muhafaza edilmiş bir alan olması gerekiyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Teknoloji mağazalarının kurulduğu alanlar genellikle önemli iş alanlarıdır bu kapsamda kiranız yüksek olabilir. Minimum aylık 7-8 bin liralık kiralara hazırlıklı olmalısınız. Daha küçük dükkanlarda rakam düşebilir ancak mağazanın çok küçük olmasını önermiyoruz, zira çoğu zaman içeride müşteriler yalnızca ürün incelemek için bulunacak ve onların rahat etmesi önemli.

RESMİ İŞLEMLER

Teknoloji mağazaları da standart bir şekilde kuruluyor. Yer seçiminin ardından il – ilçenize bağlı belediyeye giderek ruhsat alacaksınız. Ruhsat işlemlerinde her belediye farklı belgeler talep etmektedir. Ancak genel olarak bu iş merkezleri “Elektrik ve Elektronik Eşya Ticareti” adı altında ruhsat almakta ve şu belgeler talep edilmektedir:

 • 2 adet fotoğraf (şirket işletmesi ise gerekli değildir)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve İkametgâh Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı Belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olunduğuna dair herhangi bir belge
 • İşletici Kimlik Bildirme Belgesi
 • İmza Sirküleri ve Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • Oda Faaliyet Belgesi ve Oda Sicil Tasdiknamesi
 • Tapu ve Yapı Kullanma İzin Belgesi
 • Kira Sözleşmesi
 • İşyeri Krokisi
 • İtfaiye Uygunluk Raporu
 • ASAT İşyeri Açma Ruhsatı Görüş Belgesi
 • Güvenlik Kameraları ve Kayıt Sistemi bulunmalıdır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Topraksız Tarım - Hidroponik Nedir? Malzemeleri ve Fiyatları

Vergi levhanızı almak, SGK girişinizi yaptırmak ve diğer tüm vergi işlemleriniz için bir muhasebeciye gitmeniz gerekiyor. Muhasebeciler size defter oluşturacaktır.

MAĞAZANIN KURULMASI

İş yeri belirlendikten ve ruhsat – vergi levhalarının alınmasından sonra mağaza kurulumuna geçilebilir. Bu adım çok önemlidir ve değerli bir planlama yapılması gerekiyor. Zira bu tür mağazalarda ciddi iş dekorasyon değişikleri yapılamayabiliyor. Bu nedenle mağaza kurulumu yapılırken diğer mağazalara göz atılabilir. Müşterinin ürünlere rahatlıkla ulaşabildiği ve göz yormayan bir iç dekorasyon öneriyoruz. Bu tür mağazalar genellikle sadelik ile ön plandadır ve beyaz renkler hakimdir. İç dekorasyon için bir iç mimardan da destek alabilirsiniz.

ÜRÜNLERİN ALINMASI

mağaza

Bir teknoloji – bilişim mağazasında son teknolojik ürünler bulunmalıdır. Her üründen almak elbette kapasite ve maddi olarak büyük sorunlar oluşturacaktır. Bunun yerine piyasada en çok satılan teknolojik ürünlerine odaklanmanız gerekiyor. Örneğin cep telefonu üretimi yapan Apple ve Samsung’un tüm cep telefonu ürünlerinden topluca almak yerine, son çıkan 2 modelinden birkaç adet almak daha mantıklı olabilir. Diğer ürünler için ihtiyaç duyulması durumunda katalogdan satış da yapılabilir.

Teknoloji mağazalarında toplu ürün alımları için Türkiye’de birçok firma bulunuyor. Bu firmalara odaklanmak istediğiniz ürünler hakkında rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Birçok mağaza açık hesap da çalışmaktadır ancak ilk etapta açık hesap ile ürün almanız güven nedeniyle sorun oluşturabilir. Uzun bir süre sektörde değilseniz ürünleri nakit ödeme yaparak satın almanız gerekecek. Ürünleri almak istediğiniz vakit tüm ürünleri aynı firmadan almak size pazarlık şansı da sunacaktır, sıkı bir pazarlık yapmanız gerekiyor.

Ürünleri alacağınız şirketlere ilişkin bilgi aktarmayacağız, zira bu şirketler ile yaşanabilecek sorunlar nedeniyle sorumlu olmak istemiyoruz. Basit birkaç arama ile toptan teknoloji – bilişim ürünü satan binlerce firma bulabilirsiniz. Ayrıca firma ile uzaktan iletişim kurmak yerine adresine gitmenizi KESİNLİKLE öneriyoruz. Eğer teknolojiden anlamıyorsanız mutlaka yanınızda bilgisi olan bir veya birkaç kişi götürün. Temelde aynı işi yapan iki yazıcıdan birinin fiyatı 100 lira iken, bir diğerinin fiyatı 500 lira olabilir. Bu nedenle ürünler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

SATIŞA BAŞLAMA

Teknoloji mağazanızı kurduktan sonra bir açılış ile satışa başlayabilirsiniz. Açılış döneminde birkaç kampanya yapmayı ihmal etmeyin, bu bilinirlilik için önemli bir adımdır. Ardından müşteri potansiyelinizi artırmak için reklam yapmanız gerekiyor. Bir mağazanın başarılı olabilmesi için mutlak suretle reklama ihtiyacı vardır. Reklam verebileceğiniz alanlar;

 • Yerel gazeteler
 • Yerel radyolar
 • Yerel TV Kanalları
 • Bölgenize yönelik sosyal medya sayfaları
 • Billboardlar

İNTERNETE AÇILIN

Bir teknoloji ve bilişim firmasının internet üzerinden satış yapmaması elbette düşünülemez. Bu nedenle internet üzerinden de satış yapmanız çok değerlidir. İnternete açılmak eskiye nazaran çok daha basit bir süreçtir. Birçok otomasyon sistemi aracılığıyla birkaç haftada 5-6 bin liralık maliyet ile internetten satışa başlayabilirsiniz. Bu konuda ek bilgilere ihtiyacınız varsa E-Ticaret Yapmak İstiyorum adlı bağlantıyı takip edebilirsiniz.

MALİYET ve KAZANÇ

teknoloji-shop

100 metrekare alana kurulan bir teknoloji mağazasının kurulumu ortalama 330 bin lira tutacaktır. Bu rakamın 280 bin lirası ürünler tutmaktadır. Bu kapsamda ortalama 40 – 50 bin lirayı dükkan kurulumuna ve resmi işlemlere harcayacaksınız. Masrafları azaltabileceğinizi düşünmeyin, rakamlarımız çoğu zaman minimum olarak hesaplanmaktadır.

100 metrekare alana kurulan bir teknoloji – bilişim firmasında kazanç potansiyeli ise elbette farklılıklar göstermektedir. Ancak Kayseri’de 10 yılı aşkındır hizmet veren bir teknoloji mağazasının şirket profilini fikir vermesi açısından paylaşıyoruz:

 • Çalışan Personel: 4
 • Satış Alanı: 130 metrekare
 • Mağazanın Açık Kalma Süresi: 7 gün – Günlük 11 saat
 • Dükkandaki Malzemelerin Alış Fiyatı: 432 bin lira
 • Dükkandaki Malzemelerin Etiket Fiyatı: 913 bin lira
 • Son Ayın Cirosu (Haziran): 87 bin lira
 • Son Ayın Tüm Masrafları (Haziran): 17 bin lira
 • Son Ayın Ürün Masrafları (Haziran): 45 bin lira
 • Son Ayın Net Karı (Haziran): 25 bin lira
 • Ortalama net kar oranı (Haziran) Yüzde 30

KARLI İŞ FİKİRLERİ

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (11)

 1. merhaba ev de boncuk işi yapmak istiyorum İstanbul/Tuzla da oturuyorum

 2. Bende evde iş yapmak istiyorum veririseniz sevinirim önceden altın kutusu yapmıştık paketleme işi de olabilir boncuk dizmede olabilir

 3. Bende paketleme işi yapmak istiyorum veririseniz sevinirim ihtiyacım var bu işe

 4. 1 Eylül 2019

  Muş merkez boncuk paketleme işine çok ihtiyacım var aynı gün yetiştiririm hiç şüpheniz olmasın geri dönüş yaparmısınız ??

  • Bende evde iş yapmak istiyorum veririseniz sevinirim önceden altın kutusu yapmıştık paketleme işi de olabilir boncuk dizmede olabilir

 5. 18 Mart 2019

  Evde tesbih , paketleme işi yapmak istiyorum. 5 kişilik grubum varİstanbul Maltepe

 6. Evde tesbih dizerek kazanmak istiyorum Kütahya merkez

 7. daha önce 1.6sene evde yaptım tekrar yapmak istiyorum

 8. Boncuk dizme ve paketleme işi yapmak istiyorum bu işe çok ihtiyacım var Trabzon’da oturuyorum geri dönüş yaparsanız çok sevinirim

 9. 14 Kasım 2018

  bizde evde ek iş yapmak istiyoruz 5 kişiyiz

 10. İzmir karabaglarda oturuyorum bu işe çok ihtiyacım var 4 kişilik ekibiz geri donus yaparsanız çok sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir