1. Anasayfa
  2. İnternetten Para Kazanmak

Amazon Türkiye’de Mağaza Açmak

Amazon Türkiye’de Mağaza Açmak
1

Amazon’da para kazanmak için mağaza açarak satışa başlamanız gerekiyor. Peki Amazon’da nasıl mağaza açılır, komisyon, ücretler ve istenilen şartlar ne?

19 Eylül günü Türkiye sürümü kullanıma açılan dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon’da satış yapmak ve para kazanmak düşündüğünüzde daha kolay. Üstelik kısa bir süre için satış yaparak para kazanmak için açacağınız mağaza için 99 TL olan ücret talep edilmiyor.

ABD merkezli e-ticaret devi Amazon, 19 Eylül’de Türkiye’ye giriş yaptı. Amazon.com.tr alan adı ile hizmete başlayan e-ticaret devi, satış yaparak para kazanmak isteyenler için de önemli bir platform olmak için kolları sıvadı. Bu doğrultuda Amazon Türkiye’de bir üretici veya satıcı olarak mağaza açabilir ve satışa başlayabilirsiniz.

Siz de Amazon’da satış yaparak para kazanmak istiyorsanız, 5 adımda bunu ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

1- Satıcı Hesabı Açın

Amazon’da satıcı hesabı açmak kısa bir süre için ücretsiz. Siz de hesap açmak istiyorsanız, aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacak:

Kredi Kartı

Geçerli ve süresi dolmamış bir kredi kartına ihtiyacın olacak. Kredi kartı, Satıcı hesap bakiyen yeterli olmadığı zamanlarda Amazon satış ücretlerini tahsil etmek için kullanılır.

Telefon Numarası

Ülke koduyla birlikte geçerli bir telefon numarası sağlaman istenecek

Firma Kayıt Bilgileri

İşletme bilgisi: İşletme türü, şirket sicil numarası ve şirket vergi numarası

Adres: Kayıtlı iş adresi bilgisi

Birincil İrtibat Kişi Bilgileri

Birincil irtibat kişisi, ya hesap sahibinin kendisidir (kayıtlı satıcı) ya da hesap sahibinin adına şirket içinde Amazon’da satıştan sorumlu kişidir. (Hesap sahibinin adına kayıt bilgilerini sağlar, Amazon hesabına erişimi vardır ve ödemeler ve iadeler gibi işlemleri başlatır.) Birincil irtibat kişisinin yaptığı işlemler hesap sahibince yapılmış sayılır.

Sağlaman gerekenler:

  • Kimlik bilgilerin (geçerli bir pasaport veya kimlik belgesi kullanabilirsin)
  • Doğum tarihi ve doğum yerin
  • Cep telefonu numaran

Banka Hesap Bilgileri

Kayıt işlemini tamamlamak için banka hesap bilgilerini (TL hesabı) sağlamalısın. Bu hesap, satışlarından elde edilen geliri alman için kullanılacak.

2- Ürünleri Yükleyin

Hesabı açtıktan sonra Amazon’a satmak istediğiniz ürünleri yükleyebiliyorsunuz. Ürünleri yüklerken, minimum 1 fotoğraf, fiyat, açıklama ve kargo kısımlarını doldurmanız istenecek.

3- Ürünleriniz Dikkat Çeksin

Amazon’a ürünleri yüklerken dikkat çekici başlıklar, indirimler ve açıklama yazarak daha fazla ilgi çekmeye özen gösterin. Böylelikle ürünleriniz daha hızlı satılır.

4- Ürünleri Teslim Edin

Amazon’da ürünleriniz satıldıktan sonra e-mail, mesaj ve Amazon üzerinden size bildirim gönderilir. Bildirimdeki adrese ürünü (belirttiğiniz süre içerisinde) kargolamanız gerekecek.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

5- Ödemenizi Alın

Amazon’da satılan ürünlerin ücretleri 14 gün sonra banka hesabınıza yapılmaktadır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

amazon türkiye

Amazon’da Satış nedir?
Amazon’da Satış (Sell on Amazon), satıcıların ürünlerini ve envanterini Amazon’da satmalarını sağlayan bir programdır.

Amazon’da kimler satış yapabilir?
Geçerli bir şirket sicil numarası, Türkiye vergi numarası, e-posta hesabı, banka hesabı ve kredi kartı kullanan herhangi bir şirket Amazon’da satış yapabilir. Şahıs şirketi sahiplerinin T.C. kimlik numaralarının yanı sıra vergi levhalarında yazan şirket vergi numaralarını da yazmaları gerekmektedir.

Kredi kartı, Satıcı hesap bakiyen yeterli olmadığı zamanlarda Amazon satış ücretlerini tahsil etmek için kullanılır.

Amazon.com.tr’de hangi ürünleri satabilirim?
Aşağıdaki kategorilerde ürünlerini satabilirsin: Bilgisayar, Bebek Ürünleri, Elektronik Ürünler ve Aksesuarlar, Ev ve Mutfak Ürünleri, Ev Eğlence Sistemleri, Ev Gereçleri ve Dekorasyon, Fotoğraf Makinesi ve Fotoğrafçılık Ürünleri, Kitap, Kişisel Bakım Aletleri, Ofis Ürünleri, Oyun Konsolları ve Oyunları, Oyuncak & Çocuk Oyunları, Spor ve Outdoor Ürünleri, Telefon ve Aksesuarları

Bebek Ürünleri, Kişisel Bakım Aletleri ve Oyuncak & Çocuk Oyunları kategorilerinde kalite standartlarının sağlanması, müşteri memnuniyetinin artması ve müşteri güvenliği için bazı ürünlerin satışına başlamadan önce onay alman gerekebilir.

 

[affiliate_news id=”1203″]

 

Amazon.com.tr’de hangi tür ürünlerin satışı yapılamaz?
Amazon.com.tr’de sadece yeni (kullanılmamış) ürünler satabilirsin. İkinci el, kullanılmış, yenilenmiş, el yapımı ve koleksiyon ürünleri şu an için Amazon.com.tr’de satamazsın.

Ayrıca yasa dışı ürünleri, yasa dışı olarak pazarlanan ürünleri veya Amazon politikası tarafından yasaklanan ürünleri de satamazsın. Bunlardan bazıları; reçeteli ilaçlar, yasadışı uyuşturucular, silahlar, mühimmat ve tütün ürünleridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İş Arıyordu! Şimdi Paraya Para Demiyor

Amazon.com.tr’de satış yapmanın ücreti nedir?
Amazon.com.tr ücret yapısında 2 ana bileşen vardır:

Aylık Üyelik Bedeli + Satış Hizmet Bedeli

1) Aylık Üyelik Bedeli

Profesyonel Satış Planı aylık üyelik bedeli 99 TL’dir. Profesyonel Satıcı olarak, Amazon’un e-ticaret teknolojisinin avantajlarına erişirsin.
Hemen şimdi hesap aç ve aylık 99 TL üyelik ücreti yerine sadece 0 TL öde
Bu promosyon, erken kayıt olan satıcılar için ve limitli bir süre geçerlidir.

2) Satış Hizmet Bedeli

Satıcılar sattıkları her ürün için, Komisyon Oranı tutarında bedel öder.
Satış hizmet bedeli, toplam satış fiyatı üzerinden hesaplanan bir yüzdedir (%).
Toplam satış fiyatı, müşteri tarafından ödenen toplam tutardır. (Ürün fiyatı, kargo, varsa hediye paketleme masrafları da dahil, müşteri tarafından ödenen toplam tutar)

Aylık üyelik bedelini ne zaman ödemeye başlayacağım?
Amazon.com.tr Profesyonel Satış Planı aylık üyelik bedeli 99 TL’dir. Ancak erken kayıt olan satıcılar, limitli bir süre geçerli olan promosyondan faydalanmış olur ve aylık üyelik bedelini ödemezler. Bu promosyon, yalnızca amazon.com.tr’de açılan yeni satıcı hesapları için geçerlidir. Satıcıların promosyondan faydalanmak için yapmaları gereken ek bir şey yoktur. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar otomatik olarak promosyondan faydalanmış olur. Promosyon süresince satıcılar 99TL aylık üyelik bedelini ödemezler. Ancak kategoriye göre değişen oranlardaki satış hizmet bedelini öderler. Amazon, en az 3 ay önceden haber vermek koşulu ile, promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını saklı tutar.

Hesabımı kapatabilir miyim?
Evet, hesap açmak için uzun vadeli taahhüt gerekmiyor, istediğin zaman hesabını kapatabilirsin. Satıcı hesabın aracılığıyla bizimle iletişime geçmen yeterli.

Nasıl ödeme alırım?
Amazon hesabına ilk ödeme, kayıt olduktan 14 gün sonra yapılır. Takip eden süreçte ödemelerini 14 günlük periyotlar halinde alırsın. Transfer gerçekleştikten sonra 5 iş günü içinde para hesabına geçer.

Ödemenin gerçekleşmesi için:

Amazon hesabının sıfırın altında olmaması gerekiyor. Komisyon oranları, işlem bedelleri, para iadeleri, müşteri şikayetleri hesabının durumunu etkileyebilir.
Satıcı hesabındaki banka bilgileri kısmının dolu olması gerekir.

Sattığım ürünler için kargo ücreti nedir?
Müşterilere mümkün olan en iyi deneyimi sunabilmek için Amazon’da standart teslimat ücretsizdir. Satıcılar, müşterilerin siparişlerini standart gönderim ile ücretsiz olarak sağlar. Hızlandırılmış teslimat hizmeti sunan satıcılar, bu hizmeti satın almak isteyen müşterilerden ek ücret tahsis edebilir.

Satıcılar, müşterilerin siparişlerini kendi anlaşmalı oldukları kargo şirketleri ile gönderir. Amazon’un satıcıların kargo şirketi tercihi üzerinde bir yönlendirmesi yoktur.

Dolandırıcılıktan korunma hizmeti sağlıyor musunuz?
Evet, Amazon ödeme dolandırıcılığından koruma hizmeti, hileli siparişlerin engellenmesini sağlamaktadır.

A’dan Z’ye Garanti programı nedir?
A’dan Z’ye Garanti, müşterinin ürünü hiç teslim almadığı ya da verdiği siparişten farklı bir ürün gönderildiği durumları çözümlemek için tasarlanmıştır. Bir sorun yaşandığında, müşterilerden ilk olarak satıcı ile iletişime geçmelerini istiyoruz. Eğer satıcı problemi çözemezse, müşteri A’dan Z’ye Garanti talebi açabilir. Amazon.com.tr böyle bir talep aldığında, satıcıya talebin detaylarını içeren bir email gönderir ve sipariş ve tedarik ile ilgili bilgileri paylaşmasını talep eder. Ardından Amazon.com.tr bu talebin ne şekilde çözümleneceğini belirler. Bazı durumlarda satıcının üstleneceği şekilde müşteriye para iadesi de gerçekleştirilebilir.

Amazon’da ürünlerim nasıl gözükür?
Amazon’un en önemli özelliklerinden birisi, Amazon’da bir ürünün farklı satıcılar tarafından aynı ürün sayfasında satılabilmesidir. Eger bir ürün birden fazla satıcı tarafından satılıyorsa, satıcılar Satın Alma Butonu’nda yer alabilmek icin birbiriyle rekabet ederler. Satın Alma Butonu ürün detay sayfasında yer alır. Satın Alma Butonu ile müşteriler sepete ürün ekler ve satın alma sürecini başlatır.

Satıcının Satın Alma Butonu için rekabete girebilmesi, satıcının performansına dayalı kriterlerle belirlenir. Satın Alma Butonu’nu kazanabilmek icin satıcının sürekli yüksek müşteri deneyimi sağlaması gerekmektedir. Satın Alma Butonu kriterlerini sağlayan ama Satın Alma Butonu’nu kazanamayan ürünler, “Daha fazla satın alma seçenekleri” bölümünde yer alır.

Amazon hiçbir zaman ürününün Satın Alma Butonu’nu kazanacağını veya “Daha fazla satın alma seçenekleri” bölümünde yer alacağını garanti etmez.

Amazon hangi ödeme metodlarını kabul ediyor?
Amazon.com.tr’de müşteriler sadece kredi kartı ve banka kartı ile alışveriş yapabilecekler. Bazı ürünler için taksitli satın alma seçeneği de yer alacak. Kapıda ödeme gibi farklı ödeme metodları ile alışveriş yapılamayacak.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. tmm herşey güzelde kayıt olurken 500 dolar yatırman gerkiyo bana öle mail geldi hiç bundan bahsetmiyosunuz bilgi verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir