1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Sadece Bir Fotoğraftan 76 Bin TL Para Kazanmak Mümkün

Sadece Bir Fotoğraftan 76 Bin TL Para Kazanmak Mümkün
0

Cathy Yeulet adlı fotoğrafçı sadece 1 fotoğraftan 13 bin dolar (76 bin lira) kazanmayı başardı, üstelik kendisi bir sosyal medya fenomeni de değil. Yeulet’in hikayesine göz atalım…

yeulet-ppBir İngiliz olan Cathy Yeulet, üniversiteyi bitirdikten sonra Londra’ya yerleşti. Londra’da henüz dünyaya seyahat etmeye başlamadan önce fotoğraf araştırmacısı olarak çalıştı. Bir süre deneyim elde ettikten sonra Avustralya ve  Hong Kong’da çeşitli dergiler için fotoğraf çekmeye başladı. Buralarda farklı teknikler üzerinde kendini geliştirdi ve ardından ülkesi İngiltere’ye döndü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: İnternetten Para Kazanmanın 12 Yolu

İngiltere’de Daily Mail’in fotoğrafçı aradığını fark etmesi üzerine bu işe başvuruda bulundu ve kabul edildi. Birkaç yıl Daily Mail için çalıştıktan sonra stok fotoğrafçılık işinde kendi ajansını kurmaya karar verip, Monkey Business‘i kurdu.

“Biz bir prodüksiyon şirketiyiz, toplam 10 kişilik bir ekibiz ve dünyayı dolaşarak şirketler, reklam ajansları, dergiler, gazeteler, internet siteleri ve direkt kullanıcıların satın alabilecekleri stok fotoğraflar çekiyoruz” diyerek işletmesini anlatan Yaulet, halen şirketin başında bulunuyor.

yeulet
Yeulet’in Takım Çantası

Yeulet’in başında bulunduğu Monkey Business’in ana müşterisi ise 150 ülkede yaklaşık 1,7 milyon müşteriye 125 milyondan fazla lisanslı görüntü, video klip ve müzik sağlayan global teknoloji şirketi Shutterstock.

Shutterstock’un yaklaşık 190 bin içerik sağlayıcısı var ve her gün 150 binden fazla içerik ekleniyor.

Yeulet, SS’e ekledikleri fotoğrafların satılıncaya kadar para kazanamadıklarını söylüyor. Ancak bazı durumlarda hiç ummadıkları anda ciddi satışların da olduğunu ifade ediyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Hangi Fotoğrafları Çekmelisiniz?

Cathy Yeulet, genellikle doğal olmak üzere; iş, eğitim, yaşam tarzı, medikal gibi konularda fotoğrafların ilgi çekici olduğunu söylüyor. Sık sık da medyada yeni trend olan gelişmeleri takip ettiğini de belirtmeyi ihmal etmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Mültecilikten Milyonerliğe Uzanan Cezayirli Mülteci Daniele Henkel

Shutterstock’un yöneticilerinden Danny Groner ise, “Neyin fotoğrafını çekmeyi düşünüyorsanız, sadece ilham aldığınız şeylere odaklanmalısınız. Ayrıca diğer insanların çektiği ve çok satılan fotoğraflara da mutlaka göz atmalısınız” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

SS’nin 2017 Yaratıcı Eğilimler Raporu’na göre ise, geçtiğimiz yıl en çok moda, Cybersecurity, VR ve nostalji odaklı fotoğraflara ilginin ciddi bir şekilde arttığını gösteriyor.

Yeulet’in çok satan fotoğrafları

Aşağıdaki fotoğraf Yeulet’in ekibiyle bir festivalde oluşturduğu bir ana ait.

yeulet1

Yeulet’in portföyünde bulunan ve en çok satan fotoğrafı ise 10 binden fazla satıldı ve kendisine 13 bin dolar net gelir sağladı. Üstelik Yeulet bu fotoğrafı arka bahçesinde çekti.

yeulet2

Bazı insanların stok fotoğraf satarak gerçekten çok para kazandığını dile getiren Yeulet, “İnsanlar ilk etapta bu işe hobi olarak başlıyor, zamanla yarı zamanlı devam ediyor ve birçoğu bu işe bir süreden sonra tam zamanlı olarak devam ediyor. En önemli kısım üretime devam etmektir” diyor.

NASIL BAŞLANIR

Shutterstock’da fotoğraf satarak para kazanmaya başlamak için ilk önce platforma Submit Kısmından kayıt olmak gerekiyor. Ardından portföyünüzden en iyi 10 fotoğrafı siteye yükleyin. Böylelikle onay sırasına girersiniz ve fotoğraflarınız onaylanırsa, para kazanmaya hazırsınız. Platform İngilizce ancak çok basit bir menüye sahip, Chrome tarayıcısını kullanarak otomatik Türkçeleştirme kısmını da kullanabilirsiniz, işinizi ziyadesiyle görecektir.

Bundan sonrası ise tamamen hayal gücünüze ve yeteneğinize kalıyor. Shutterstock yıllık 200 milyon dolara yakın ödeme yapıyor, platformda her saniye 5 fotoğraf satılıyor. Yani inanılmaz bir pazar var ve ilgi çekici fotoğraflar gerçekten hak ettiğinden fazla değer görüyor. Platformda ilk zamanlarda olumlu geri dönüşler almanız zor olacak, ancak yılmadan kendinizi geliştirmeye devam etmeye odaklanmanız gerekiyor. Portföyünüzü geliştirin ve fotoğraflara gelen eleştirilere olumlu yaklaşarak, eleştirileri bir sonraki fotoğraflarınızda ortadan kaldırmaya çalışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREn İyi 4 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir