1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Alman Devi Manheim, Türkiye’den Çekiliyor

Alman Devi Manheim, Türkiye’den Çekiliyor
0

17 yıl önce Borusan ile ortaklık programı çerçevesinde Türkiye’de açık artırma platformu Manheim Auctions’ı kuran Alman devi Manheim, şirketteki yüzde 50 payını satarak Türkiye’den tamamen çekilecek.

Ankara ve İstanbul’da bulunan ofislerinde fiziki açık artırmalar düzenleyerek araç satışı yapan Manheim Auctions, Borusan ile yüzde 50 ortaklık ile kurduğu şirketteki payını satmak için Rekabet Kurumu’na başvuruda bulundu.

Manheim tarafından yapılan açıklamada, “Manheim Auctions ve Cox’un Borusan Manheim’da birlikte sahip olduğu ve sermayenin yüzde 50’sini temsil eden 110.000 adet pay, Borusan Grubu’na ait ve hususi olarak İşlem için kurulacak özel amaçlı bir şirket tarafından satın alınacak olup, işlem neticesinde Borusan Manheim paylarının tamamı Borusan Grubu’na ait olacak ve Borusan Manheim bir ortak girişim olmaktan çıkacaktı.” ifadeleri kullanıldı.

Manheim’in ortaklıktan çıkması sonrasında Borusan tüm payların sahibi olacak. Ancak ortaklık programı sonrasında şirketin çalışmalara devam edip etmeyeceği bilinmiyor.

MANHEIM HAKKINDA

Manheim, dünyanın en büyük ikinci el otomobil yeniden pazarlama şirketidir. Kuruluş, yaygın operasyon merkezleri ve geliştirdiği teknoloji ürünlerinin katkısıyla, ikinci el bir aracın yaşam döngüsünün her aşamasını etkilemekte; ticari satıcılara ve bayilere araçlarının tam değerini elde etmeleri için yardımcı olmaktadır.

Manheim’ın operasyon merkezlerinde; araç yenileme, ekspertiz ve raporu, bayi finansmanı, nakliye ve araç tescil işlemleri de dahil olmak üzere bir çok hizmet verilmektedir. Manheim ikinci el araç satış teknolojisinde de liderdir ve kullandığı çevrimiçi araçlarla küresel düzeyde alıcılar ve satıcılar arasında bağlantı kurarak, dünyanın en büyük toptan pazarını oluşturmaktadır. 2016 yılında yaklaşık 5 milyon ikinci el araçtan oluşan satış envanterine sahip olan Manheim, toplam değeri 50 milyar doları aşan satış işlemine aracılık etmiştir.

Manheim’ın iştiraki olan kuruluşlar, boyasız ezik-çizik onarımı (Dent Wizard), oto kaporta onarımı ve hasarlı araçların yeniden pazarlanması gibi katma değer yaratan ürün ve hizmetler sunmaktadır.

Manheim, ABD’nin önde gelen medya gruplarından biri olan ve otomotiv sektörüne yönelik hizmetler geliştirip sunan Atlanta merkezli Cox Enterprises, Inc Grubu’nun şirketlerinden biridir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir