1. Anasayfa
 2. İnternetten Para Kazanmak

10 Adımda Youtube’den Para Kazanmak (Resimli)

10 Adımda Youtube’den Para Kazanmak (Resimli)
1

Dünyanın en çok ziyaret edilen video platformu Youtube’de para kazanma şansınız da var. Eğer eğlenceli, bilgi içerikli yada farklı bir konseptte videolar hazırlayabilir ve bunları iyi bir şekilde pazarlayabilirseniz, bir milyoner olma şansınız bile var. Sadece Youtube’de videolar yayınlayarak devasa bir iş insanına dönüşebilirsiniz. Ancak her işte olduğu gibi bu işte de bazı zorluklar ve potansiyel sorunları var. Kaliteli ve ilgi çekici videolar hazırlayabilmeniz gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Adsense Olmadan Youtube’dan Para Kazanmanın 3 Yolu

Peki, kendinize güveniyorsunuz ama Youtube’den nasıl para kazanacağınızı bilmiyor musunuz? O halde 10 adımda, Youtube’den para kazanmaya başlamak mümkün. Hep birlikte adımları teker teker gerçekleştirerek, bu devasa pazardan pay almaya başlayabilirsiniz.

1. KANALINIZI OLUŞTURUN

Youtube Kanal Oluşturma

Halihazırda bir Youtube kanalınız yoksa, hemen bir Youtube hesabı açarak kanal sahibi olabilirsiniz. Çeşitli şekilde Youtube hesapları için beklemenize gerek yok, hesabınızı hemen açarak video yüklemeye başlayabilirsiniz.

 • İlgi çekici bir kanal adı oluşturun.
 • Kanalın gelişmiş özelliklerine giderek burada insanların sizi bulmasına yardımcı olarak Anahtar Kelimeler ekleyin.
 • Kullanıcı adınızı dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, bunun için Google+’ya giriş yapmanız yeterli. Ancak sık sık değişiklik önermiyoruz.

2. VİDEO EKLEYİN

yükleme

Kanalı oluşturduktan sonra içerik eklemeye başlamalısınız. Videolarınız çok uzun ve çok kısa olmamalı. Ancak her halükarda yüksek çözünürlükte videolar yüklemenizi öneriyoruz. 1080p bu konuda minimum tercih olmalı.

 • Yüklediğiniz ilk videolar muhtemelen ilk etapta çok iyi olmayacaktır, bunlar başlangıç adımı olarak değerlendirilmeli.
 • Daha iyi çekim araçları ve video düzenleme programları ile içeriğinizi zenginleştirmeye çalışın.
 • Video çekimi yaparken tripod kullanın ve arkadaşlarınızdan videoları hazırlama kısmında yardım alın.
 • Video yüklerken, video isimlerini ilgi çekici olarak seçmeye özen gösterin. Sahte ve yanlış isimler seçmeyin ancak videoların keyword kısmına ilgili anahtar kelimeler ekleyin. Bunlar videoların bulunma olasılığını artırır.

3. İZLEYİCİ EDİNİN

izleyici

Videolarınıza izleyici çekmek para kazanmaya başlamanın ilk yoludur. Para kazanmaya başlamak için video izlenmesi elde etmelisiniz.

 • Yüklediğiniz videoları sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Facebook ve Twitter bu konuda sıklıkla tercih etmeniz gereken mecralar.
 • Videolara gelen yanıtlara cevap verin ve izleyicilerin önerilerini dikkate alın.
 • Topluluk oluşturmaya başlamak için belirli bir konseptte videolar üretmeye devam edin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

4. PARA KAZANMAYI ETKİNLEŞTİRİN

kazanma

Yüklediğiniz videolardan para kazanmaya başlamak için hesap ayarlarınızdan para kazanmayı açmanız lazım. Videodan para kazanmaya başlamak için Youtube’nin çeşitli şartları bulunuyor, bu şartlara uygunsanız; Hesap ayarlarında Para Kazanma kısmı açık olacaktır.

 • Youtube hesabınıza giriş yapın,
 • https://www.youtube.com/features kısmına giriş yapın,
 • Burada “Para Kazanma” kısmını etkinleştirin. Ancak şartları taşımıyorsanız eğer bu kısımı etkinleştiremezsiniz.

5. ÖZEL ŞARTLAR

dolar-işareti

Youtube’den para kazanmaya başlamak için özel bazı şartlara uygun olmanız gerekiyor. Bunlar; Son 12 ayda en az 4.000 saat izlenme ve mevcut abone sayılarının 1.000 olması.

 • Videoları yükledikten sonra “Video Yöneticisi” kısmının sağında yer alan $ işaretine tıklayın.
 • Dolar işareti aktif değilse veya aktif olmuyorsa, muhtemelen Para Kazanma başvurunun henüz onaylanmamış yada videonuz çeşitli telif haklarını kapsıyor.

6. GOOGLE ADSENSE

kaydolun

Youtube’den elde ettiğiniz gelir programı Google’nin Adsense servisi ile bütünleşiktir. Ödemeleriniz Google Adsense üzerinden alınmaktadır. Youtube videolarında yer alan reklamların izlenmesi ve tıklanması ile gelir kazanırsınız.

 • Adsense’ye kayıt olmak için 18 yaşından büyük olmalısınız,
 • Doğrulanmış bir ev veya iş adresiniz olmalı,
 • Kendi adınıza açılmış bir banka hesabına sahip olmalısınız.

7. ANALİZ YAPIN

analiz

Youtube’nin videolar için çok gelişmiş bir analiz bölümü bulunmaktadır. Bu analiz bölümü ile videoların ne kadar izlendiğini, ne kadar sevildiğini, beğenildiğini ve yorumlandığını görebilirsiniz.

8. VİDEOLARINIZI YAYIN

share

Videolarınızı sadece Youtube’de yayına almak yerine farklı alternatifleriniz de olacak. Her bir izleyici aynı zamanda potansiyel olarak bir süreklilik sağlayabileceği için değerlidir. Bu nedenle videolarınız için bir internet sitesi oluşturmak mantıklı olabilir. Bu internet sitesi aracılığıyla hiç erişemeyeceğiniz ziyaretçiler edinebilirsiniz. İnternet sitesi oluşturmak masraflı değildir, 100 – 200 lira ile bile mümkün. Ayrıca videolarınızı yayabilecek forumlar, sözlükleri de kullanın.

9. İŞ ORTAĞI OLUN

başlat

Kaliteli bir video yayımcısı olduğunuz zaman Youtube’nin yeni bir para kazanma sistemine ek olarak İş Ortağı programına katılma hakkı elde edersiniz. İş ortağı programı ile birçok ek özellik kazanırsınız ve daha fazla gelir elde etme şansına sahip olursunuz.

 • İş Ortağı programlarına kayıt olabilmek için 3 ayda 15 bin izlenme elde etmelisiniz.

10. EKİBİ GELİŞTİRİN

video

Youtube’de gelir kazanmanın en önemli yollarından biri de ekip oluşturmaktır. Tek bir kişi ile eğlenceli videolar üretmek zor olabilir, bu kapsamda eğlenceli bir ekip oluşturmak size daha fazla izleyici kazandıracaktır.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Merhaba yeni eklediğim videolar aramalarda çıkıyor daha sonra siliniyor bu neden olur? ya da bazen hiç gözükmüyor. haliyle trafik çekemiyorum ve izlenmiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir