1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Yurt Dışından Gelen Paralar (Swift) Kaç Günde Gelir? Masrafı

Yurt Dışından Gelen Paralar (Swift) Kaç Günde Gelir? Masrafı
0

Karlı İş Fikirleri platformunda sık sık yurt dışına yönelik çalışmaları öneriyoruz. Bu kapsamda herhangi bir koşulda yurt dışı ile çalışmayı başardıysanız, ödemeleri alırken muhtemelen bu ödemenin kaç günde ve ne koşulda geleceğini merak ediyorsunuzdur? Yurt dışından gelen para transferine Swift adı veriliyor ve bu işlem yurt içindeki para transferi olan havale ve EFT para transferi gibi aynı anda gerçekleşmez.

Uluslararası para gönderme işlemi yaparken iki farklı banka olması nedeniyle bankaların işlemleri uzayabilmektedir. Bu işlemler ayrıca bankaların yüksek masraf almasına da neden olabiliyor. Yurt dışından para transferi alıren, alıcı Uluslararası para gönderme sisteminin bir parçası olan Swift ve BIC koduna ihtiyaç duyar. Her iki bilgiyi de, kendi bankanızın müşteri hizmetlerinden veya online platformundan kolaylıkla alabilirsiniz.

YURT DIŞINDAN PARA TRANSFERİ KAÇ GÜNDE GELİR?

Yurt dışından para transferi genellikle 2 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Ancak bu transfer bankaların provizyon işlemleri nedeniyle bazı durumlarda 4 iş gününe kadar ulaşabilmektedir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Elbette bazı bankalardaki transfer işlemleri iki banka arasındaki resmi işlemlerin uzayabilmesi nedeniyle 4 günü bile aşabiliyor. Bu durumda süreci hızlandırmak için, parayı gönderen kişiden Swift kodunu almanız ve kendi bankanızdan bu kodu sorgulamanızı tavsiye ederiz. Bu durumda Swift kodu ile bankalar sorgulama yapabilmekte ve bekleyen para transferlerini daha hızlı onaylayabilmektedir.

Yurt dışından para transferi yapıldığı zaman bankalar bu parayı havuzda bekletmektedir. Bu nedenle havuzda bekleyen ödemeler bir bir incelenmekte ve her şeyin doğru olduğu zaman inceleme sonrasında paraların hesaplara transferi gerçekleştirilmektedir.

DÖVİZ FARKI

Yurt dışından ödeme alırken muhtemelen Türk Lirası ile ödeme almazsınız. Bu durumda da bankalar, para hangi kur ile geldiyse, o günkü döviz satım kuru ile parayı hesabınıza yansıtmaktadır. Yani yurt dışından 100 Dolar ödeme aldığınız zaman, o günkü bankanın Dolar satım kuru ne ise; 100 ile çarpılarak hesabınıza yansıtılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Otomotiv Sektöründe Kabuk Değişiyor: Danimarka'dan Önemli Çağrı

YURT DIŞINDAN PARA TRANSFERİ ÜCRETİ

Yurt dışına para göndermek için genellikle standart bir para transferi tutarından çok daha fazla masraf ödemeniz gerekir. Ayrıca yurt dışında parayı alacak olan hesap sahibi de, paranın başka bankadan getirilmesi ve hesabınıza yansıtılması için de masraf almaktadır. Yani Swift işleminde hem alıcı hem de gönderici masraf öder ve bu tutar genellikle 50 TL’nin üzerindedir. Bu durumda eğer özellikle küçük tutarlarda yurt dışı ile çalışıyorsanız, bu tutarın da maliyet hesaplarınızda olması gerekir.

YÜKSEK TUTARLARA DİKKAT

Dünyanın hiçbir ülkesinde yüksek tutarlardaki ödemeleri direkt olarak Swift sistemi üzerinden alamazsınız. Bu durum mutlak suretle bankaların incelemesine takılır ve faturalandırılmamış tutarlardaki ödemeleri kolay kolay alamazsınız.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap