Youtube’da İşletmenizi Tanıtmanın 6 Yolu
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Youtube’da İşletmenizi Tanıtmanın 6 Yolu

0

Youtube, birçok işletme için artık kurumsal kimlik oluşturmak açısından önemli bir platform haline geldi. Bu kapsamda Youtube’yi kullanan işletmelerin en büyük sıkıntısı ise, Youtube’de önemli bir kitleye erişememek. Çoğu işletmenin Youtube sayfasında yer alan videolar birkaç kez dışında izlenmiyor. Bu sorunu aşabilmek için 6 önemli yolu sizlere aktaracağız.

1- İşletme Personelini Tanıtın ve İzleyicileri Eğlendirin

Hangi işletme kolunda faaliyet gösterdiğinizden bağımsız olarak izleyicileri daima eğlendirebilecek videolar ortaya çıkarmaya çalışın. Eğlence demek profesyonellikten uzaklaşmak demek değildir, tam aksine size daha sıcak ve samimi bir izlenim kazandıracaktır.

İşletme personelini tanıtın ve bu tanıtımları eğlenceli bir şekilde yapmaya çalışın. Personelinize işi anlatmasını ve hikayenize odaklanmasını belirtin.

2- Nasıl Yapılır Bilgilerini Paylaşın

İnsanlar ilginç bir şekilde “nasıl yapılır” videolarına yoğun ilgi göstermektedir. Örneğin bir plastik firmanız varsa, bir plastik kabının nasıl yapıldığına ilişkin videolar yükleyebilirsiniz. Bunun için aşırı montaj veya düzenlemeye gitmenize gerek yok, yalnızca doğal olun ve bir şeylerin üretildiğini izleyicinize aktarın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sosyal Medyadan Para Kazanma Yolları

3- Yeni Ürünleri Tanıtın

Yeni bir ürün için çalışma göstermeye başladığınız zaman bunun için hemen heyecan verici bir video hazırlamaya çalışın. Yeni ürünler daima ilgi çeker ve izleyiciler sık sık yeni ürünleri görebilmek için Youtube sayfanızı ziyaret edecektir. Bu konuda ayrıca “kutu açılış” videolarını da çekebilirsiniz, Youtube’de son dönemin modalarından biri.

Ancak yeni ürünlerinizi tanıtırken bu videonun tamamen “reklam” havasında olmamasına dikkat edin. Amaç sadece ürünün ilgi çekici noktalarını aktarmaya yönelik olmalı.

4- Hizmet veya Ürün Kullanımları

Hizmetleriniz veya ürünleriniz müşterilere ulaştığı zaman bu hizmetin ve ürünün nasıl daha iyi kullanılabileceğine ilişkin videolar çekin. Bu sayede çağrı merkezinize gelen çağrılar da azalacak ve ürün – hizmetleriniz hakkında çevrimiçi bilgi arayan kullanıcılar sizin Youtube sayfanızı keşfedecektir. Bu müşteriye “üst düzey destek” imajı vermenizi sağlayacaktır.

Örneğin bir klavye üretimi yapıyorsanız, bu klavyenin nasıl kurulacağına ilişkin bir video yüklemesi yapabilirsiniz. Bu durumda klavyeyi satın alan kullanıcılar çevrimiçi bilgi aradığı zaman sizi tekrar keşfedecektir.

5- Sunumlarınızı Paylaşın

İşletmelerde sık sık toplantılar ve bu toplantılarda sunumlar gerçekleştirir. İlginç bir şekilde insanlar bu sunumları da izlemekten hoşlanır. İstatistikler, raporlar, analizler dikkat çekici olabilir. Gizli bilgileriniz olmamak şartıyla bu sunumlardan küçük notları video haline getirebilirsiniz.

6- Arka Planı Gösterin

Bir şirketin arka kapıları daima merak uyandırır. Örneğin dünyanın en büyük arama motoru Google’nin ofislerini izlemek isteyen milyonlarca insan var. Ve bu insanlar her gün Youtube’de “Google ofisi” gibi aramalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda şirketinizde, müşterilerin ulaşamayacağı yada öğrenemeyeceği arka kapılara ilişkin eğlenceli videolar hazırlayabilirsiniz.