ANA SAYFA / Meslekler / Uzlaştırmacı Nedir? Nasıl Olunur? Sınavı ve Eğitimi
uzlaştırmacı

Uzlaştırmacı Nedir? Nasıl Olunur? Sınavı ve Eğitimi

Son dönemde sıkça duyduğumuz Uzlaştırmacı, harika bir ek gelir kazanma yolu olarak dikkat çekiyor. Uzlaştırmacı olarak ayda 16 bin liraya kadar gelir sağlayan birçok kişi var, bunların arasına girerek sizde ek kazanç sağlayabilirsiniz.

Bir avukat veya hukuk eğitimi gören bir bireyseniz sizde Uzlaştırmacı olabilirsiniz. Yaygın bilinen bir yanlış olarak Uzlaştırmacı olmak için yalnızca Avukat olmanız gerekmiyor, bugün birçok üniversite eğitiminde hukuk eğitimi görülmektedir. Örneğin siyasal bilgiler, iktisat, idari bilimler fakültelerinin çoğunda hukuk eğitimi bulunuyor.

UZLAŞTIRMACI NEDİR

Bir davada yer alan şüpheli ve sanık arasında konuyu çözmek ve iki tarafın dava ile ilgili bir karar vermesini sağlamak amacıyla Cumhuriyet Savcıları tarafından belirlenen kişilere uzlaştırmacı adı veriliyor. Uzlaştırmacı süreci iki tarafın talebi veya kabulü ile işe koyulur, yani uzlaştırmacıların iki tarafı bu yola sevk etme zorunluluğu bulunmuyor.

UZLAŞTIRMACI NASIL OLUNUR

Türkiye, uzlaştırmacılar ile yeni yeni tanışıyor. Uzlaştırmacıların bağlı bulunduğu kurum ise Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı. Bu başkanlık tarafından yapılan duyurular ile uzlaştırmacı başvuruları alınıyor. Son olarak alınan başvurulara 30 bin kişi başvurdu ve başvurunun ardından Anadolu Üniversitesi tarafından sınav açıldı. Uzlaştırmacı sınavı 11 Mart tarihinde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İzmir, Kayseri, Samsun, Van ve İstanbul’da hazırlanan okullarda sınava girdi. Bu sınavın ardından sonuçlar 1 ay içerisinde ilan edilecek.

İlan edilen başvurularda 70 puan alan adayların yer alması bekleniyor. Türkiye’de halihazırda 17 bin uzlaştırmacı var ve bu uzlaştırmacıların görevi, sınavı kazananlar ile değiştirilecek.

Uzlaştırma sınavını başarıyla geçenlerin 3 ay sonra görev yerlerinde işe başlaması bekleniyor. Bu tarih Haziran ayının sonuna dek sürebilir. Uzlaştırmacılara “Uzlaştırmacı kimlik kartı” verilecek ve Cumhuriyet Savcılıkları tarafından görevlendirilecekler.

YENİ UZLAŞTIRMACI SINAVI NE ZAMAN?

Uzlaştırmacı sınavının yılda 2 kez yapılması planlanıyor. Bu kapsamda henüz ilan edilmemiş olsa da, yeni Uzlaştırmacı sınavının Kasım veya Aralık ayında yapılması bekleniyor. Duyurular Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak.

NE KADAR KAZANILIR

Uzlaştırmacılar başarılı olması durumunda dava başına 172 TL kazanç sağlayacak. Ayrıca davada yapılan yol gibi masraflar da bakanlık tarafından ek olarak ödenmektedir.

UZLAŞTIRMACI EĞİTİMİ

Henüz uzlaştırmacı eğitimine ilişkin bir bilgi yok. Sınav ilk kez yapıldığı için süreç devam ediyor. Ancak bu kapsamda sınavın ardından belirli bölgelerde eğitimler açılması bekleniyor. Sınavdan başarılı olan adaylar dilerse bu eğitime katılabilecek. Bu konuda net bir açıklama yapılmadığı için yine adalet bakanlığı duyurularının takip edilmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

blank

Drone Pilotluğu İçin Geç Kalmayın

HIZLI ERİŞİMNASIL DRONE PİLOTU OLUNUR?İŞ BULABİLİR MİYİM?YURT DIŞINDA DURUM Karlı ve değerlendirilebilir bir iş fikri …

2 Yorumlar

  1. evet adalet meslek okulu mezunları uzlaştırmacı olabiliyorlar

  2. Ankara üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Yüksek Okulu 1989 yılı Mezunuyum, Yanlış hatırlamıyorsam 28 Nisa’n 1998 tarihinden önce mezun olan 2 yıllık yüksek okul mezunları da 4 yıllık fakülte mezunu gibi kabul ediliyorlar. Buna göre ben uzlaştırmadı kursuna katılıp uzlaştırmacı olabilirmiyim? Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

AKTİF

Yorumlar

  1. Ben bu işten anlıyorum Eray bey.benim hobim 20 yıldir. Hayalim balık av market açmak. Hem bankacılık yaptım şimdi muhasebecilik yapıyorum…

  2. !!! Merhabalar yurtdışında parfüm dükkanı açmayı düşünüyoruz gerekli arge ve çalışmları yapıldı , Sermayeder arayışımız bulunmaktadır. Kar oranımız %100 (…

histats