1. Ana Sayfa
  2. Karlı İşler

Dünyanın En İlginç Meslekleri – Top 10

Dünyanın En İlginç Meslekleri – Top 10
Stefan Cioata / Getty Images
0

Dünya üzerinde para kazanmak için ilginç bir çok mesleği icra eden insan var. Sizler için dünyanın en ilginç 10  mesleğini sıraladık. Bu meslekler halen dünya üzerinde binlerce insan tarafından gelir kazanmak için kullanılmaya devam ediyor. Özellikle Asya ülkelerinde para kazanmak için kendinizden ödün vermelisiniz!

1- ŞİFACI

şifacı
Getty

Hindistan’da alternatif tıp çok gelişmiş düzeyde. Özellikle Ayurveda adı verilen bir alternatif tıp yöntemi, yerli ve yabancı birçok insanın dikkatini çekmektedir. Bu sektör kısa sürede Ayurveda Şifacılarını ortaya çıkarmıştır. Günümüzde Hindistan’da 1.400’e yakın Ayurveda Şifacısı bulunmaktadır. Ortalama bir saat başına 3 dolar ücret almaktadırlar.

2- BİSİKLETLİ KURYE

bisiklet-kurye
Caiaimage / Robert Daly / Getty Images

Özellikle trafik yoğunluğunun had safhada olduğu Batı ülkelerinde, son birkaç yıldır bisikletli kuryeler ortaya çıkmaya başladı. Moto kuryelerden bile hızlı teslimat sağlayan bisikletli kuryeleri ilerleyen yıllarda sokaklarda çok daha fazla görebiliriz. Özellikle, istihdam sorunu yaşatmayan bu iş, kısa sürede moto kuryeleri geride bırakabilir.

3- VÜCUT RESSAMLIĞI

vücut-ressamlığı
Stefan Cioata / Getty Images

Özellikle fuar, festival ve çeşitli etkinlikler öncesinde vücutlarına resimler çizmek isteyen çok fazla kişi olur. Bu potansiyeli kullanmak isteyen çeşitli yetenekli ressamlar, özellikle yüzlere çok güzel resimler çizerek gelir elde ederler. Eğer bu yeteneğe sahipseniz, mutlaka kullanmalısınız!

Vücut ressamlarının en fazla iş yaptığı bir diğer yer ise futbol maçlarıdır! Yoğun maçlar öncesi taraftar grupları arasında yüzlerce iş alabilirsiniz. Her iş için 50 liralık ücret alabilirsiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

4- RENK DANIŞMANI

renk-danışmanı
PeopleImages / Getty Görüntüleri

Dekorasyon, tasarım gibi konularda daima profesyonellere ihtiyaç duyulur. Bu konularla içli dışlı olmayan bir insanın bildiği renk sayısı 50’yi aşmazken, renk danışmanları; yapılacak tasarım in binlerce rengi göz önünde bulundurabilirler. Hatta dünya üzerinde Uluslararası Renk Danışmanları Birliği (IACC) bile bulunmaktadır. Bu meslek gittikçe değer kazanmaktadır, tasarımdan hoşlanıyorsanız; ilginizi çekebilir.

5- FENG SHUI DANIŞMANLIĞI
feng-shui

Çin kültürünün önemli bir parçası olan Feng Shui günümüzde dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde, rahatlamak ve sakinleşmek için kullanılan bir alternatif tıp yöntemidir. Bu yöntem günümüzde devasa bir sektörün oluşmasını sağlamıştır. Feng Shui konusunda, çeşitli kitaplar, videolar ve eğitimler bulunmaktadır. Ayrıca kendi mesleğine ek olarak birçok girişimci, bu konuda uzmanlaşarak; danışmanlık yapmaktadır. Üst kültür öğesi olması nedeniyle Feng Shui danışmanları aylık binlerce lira para kazanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Ağaç Diplerinden Topluyorlar: Kilogramı 100 Lira

6- SAHTE FACEBOOKER
Social Medya

Sosyal medya artık hayatımızın tam anlamıyla bir parçası hatta olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor. Sosyal medya üzerinden yapılabilecek çok fazla iş var. Son dönemde ABD’de ise “Sahte Facebooker” hizmeti ortaya çıkmaya başladı. Özellikle çeşitli önemli markaların sayfalarına yorum yapan, şarkı ve videoları paylaşan bu kullanıcılar, Fiverr gibi platformlardan ücret ile bu çalışmaları yapıyor. Çok fazla gelir sağladıkları söylenemez ama hallerinden memnun görünüyorlar.

7- FLAVORİST
flavorist

Lezzet kimyagerlerine Flavorist adı veriliyor. Flavoristler genellikle yapay ve doğal tatları, kimya işlerinde kullanırlar. Bu mesleği, kimya veya biyolog eğitimi almadan yapabilmeniz imkansız düzeydedir. Flavoristler genellikle çeşitli gıda şirketlerinde çalışır ve kesinlikle çok değerlidirler!

8- PARFÜM KİMYACISI
parfüm

Parfümeri sektörü her geçen dakika büyüyen bir sektördür. Dünyanın gelişmesi ve gelir durumunun gittikçe yükselmesiyle birlikte parfümeri sektörü cirolarını katlamaktadır. Benzersiz ve ilgi çekici parfümeri ürünleri ortaya çıkarmak isteyen şirketler ise, parfüm kimyacısı istihdam ederek bu konuda hizmetlerini geliştirmek için çaba gösteriyor. Parfüm kimyacısı olmak için ise direkt olarak bir eğitim alma şansınız yok, öncesinde kimyager olmanız ve kendinizi onlarca yıl geliştirmeniz gerekebilir!

9- HIPPOTERAPIST
hippoterapist

Multipl skleroz, otizm, Down sendromlu çocukların tedavisi için büyük önem arz eden atlar ile ilgili terapileri düzenleyen kişilere Hippoterapist adı veriliyor. Özellikle ABD ve Kuzey Avrupa’da çok sayıda Hippoterapist tarafından düzenli olarak terapi eğitimi veriliyor. Bu terapinin hasta çocuklara özellikle fiziksel katkı sağladığı belirtiliyor.

10- BİTKİ TERAPİSTİ

bitki-terapisti
Maria Taglienti-Molinari / Getty Images

Güneydoğu Asya’da bulunan bu terapistler, özellikle zihinsel engelli çocukların; çeşitli bitkilerin kokuları ile iyileşebileceğini belirterek; bu konuda terapi düzenlemektedir. Son dönemde ABD’de de birkaç bitki terapistinin ortaya çıktığını ifade etmekte yarar var. Bu terapistler, bitkilerin kokuları hakkında eşsiz bilgilere sahiptir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap