Sermayesiz Ticarete Atılmak
 1. Anasayfa
 2. Sermayesiz İş Fikirleri

Sermayesiz Ticarete Atılmak

36

Sermayeniz yoksa ve ticarete atılmayı planlıyorsanız eğer bunun için şans sahibi olmadığını sakın düşünmeyin.

Ticaret tüm dünyada en çok paranın döndüğü sektördür. Ticaret yapmadan bugün zengin olan herhangi bir kimseye rastlamak pek mümkün değildir. Eğer ekonomi trendlerine hakim olarak para kazanmak istiyorsanız mutlaka ticarete atılmak zorundasınız. Ancak sermayeniz yoksa ticarete atılamayacağınızı düşünmeyin. Sermayesiz olarak ticarete atılmakta mümkündür, ancak bunun için ilk etapta çok fazla yorulacağınızı belirtmek gerekiyor.

Türkiye gibi büyük bir ülkede tüm şirketler 81 il ve 957 ilçenin tamamına ulaşamıyor. Bu nedenle şirketler sık sık pazarlamacılar ile çalışıyor. Aslında pazarlamacıların çoğu şirketlerden aylık maaş almaz, bunun yerine sattıkları üründen komisyon alır. Bu yol ile ticarete atılıp bugün kendi şirketinin patronu olmayı başaran sadece Türkiye’de bile binlerce girişimci bulunuyor. Bu girişimciler bu işe atılırken yalnızca ayaklarına güvendi, çoğu bu işe başlarken sermayesiz olmalarından çekinmedi.

Sermayesiz ticarete atılmak istiyorsanız birkaç özelliğe sahip olmanız yada bu özellikler için kendinizi geliştirmeniz gerekiyor:

 • Yürümekten, dolaşmaktan yorulmamalısınız
 • Konuşkan ve ikna edici olmalısınız
 • Her gün yüzlerce farklı insanlarla iletişim kurabilmelisiniz
 • Şehir ve ilçe değiştirme konusunda sıkıntılarınız olmamalı
 • Farklı bölgelerdeki insanlara ulaşma yolları bulmalısınız
 • Telefonuzun şarjı bitmemeli
 • İş yaptığınız yada yapacağınız insanlara güven vermelisiniz
 • Malları trend olan şirketleri bulabilmelisiniz
 • Potansiyel alıcıların olduğu bölgeleri bilmelisiniz

Bu özelliklerin halihazırda birçoğuna sahipseniz yada sahip olabileceğinize inanıyorsanız eğer ticarete atılmak için sermayeye ihtiyacınız yok. Belirttiğimiz üzere, Türkiye’nin her bölgesine erişemeyen birçok şirkete ait ürünler bulunuyor, bu ürünleri pazarlamanız gerekiyor. Her gün sizinde evinize, dükkanınıza birçok pazarlamacı geliyor olabilir. Aslında onların işinin aynısını yapacaksınız ve bunun için sermaye ihtiyacınız yok.

Bu işe hemen girmek istiyorsanız, iş arama ilanı sitelerinde en çok aranan mesleklerin pazarlamacı olduğunu belirtelim. Bu tür bir meslekte aylık maaşınız genellikle yoktur, iş yaptıkça komisyon alırsınız. Bu tür ilanlara ulaşabilmeniz için Türkiye’de Kariyer, Yenibiris gibi birçok ilan sitesine göz atmanız yeterli. Bu sitelerde arama çubuğuna Pazarlamacı yazın ve size yakın yerlerdeki şirketlere bir bir ulaşın. Bu konuda dikkat etmeniz en önemli 3 şey var!

 • Üründen aldığınız komisyonun ürün fiyatının en az yarısı olmalı
 • Şirketin ürününün ilgi çekici olması gerekiyor. Bunun için ilk etapta internetteki satışına göz atın
 • Ürün fiyatının 70 maksimum 100 lira bandını aşmaması gerekiyor. (Bu elden satış için maks miktarlardır)

Daha sonra bu ürünleri alarak ev ve işyerlerini gezmeniz gerekiyor. Hatta ürününüz direkt olarak ayakta satılabilecek bir ürün ise bu ürünler için kahvehanelere, cafelere, derneklere, kamu kurum ve kuruluşlarına da götürüp satmaya çalışabilirsiniz. Özellikle ikna kabiliyetiniz yüksekse hiç ummadığınız kadar satış yapma şansınız var.

Bu yollar ile aylık 20-30 bin lira para kazanmayı başaran pazarlamacılar bile var. Bu pazarlamacılar daha sonra çok satılan ürünler için küçük bir şirket kurup pazarlamacı almaya başladı. Yani ilk etapta pazarlamacılık yaparak para kazanan bu girişimciler daha sonra onlarca kişiye iş veren patron oldular. Pazarlamacılık, tüm dünyada çok karlı bir iştir ve ticarete sermayesiz atılmak isteyenler için en önemli önerilerimiz arasında yer alıyor.

ÜRÜN FİKİRLERİ

powerbank
powerbank

Sermayesiz olarak bu işe giriyorsanız çeşitli ürünler denemekte pek bir zarar yok. Bu ürünleri 1-2 gün deneyip memnun kalmazsanız farklı ürünlere yönelebiliyorsunuz. Ancak bu sektörde en çok satan ürünler, teknolojinin gelişmesi ile birlikte haliyle farklı bir hal aldı. Şuanda pazarlamacıların en çok sattığı ürünler:

 • Powerbanklar! MUTLAKA DENEYİN! Efsane satışı var.
 • Telefon kılıfları, bataryaları, şarj aletleri
 • Ev elektrik tasarruf aletleri
 • Çatal – Bıçak setleri
 • Oyuncaklar
 • Ofis malzemeleri

Özellikle Powerbank adı verilen taşınabilir şarj cihazlarını mutlaka denemelisiniz. Son 2 yılın en çok satış yapan ürünü.

Yorumlar (36)

 1. merhaba iletilerden anladıgım kadarıyla ne sattıgınızın önemi yok neyi nasıl sattıgınızın önemi var yazın sahilde balon kumsalda deniz gerecleri gibi ürünlerde satılabilir.

 2. Yunus bey gorusebilirmiyiz

 3. Gercekten guzel bir fikir. Once fikir vermek, sonra kendi urununuzu satmak, mantikli

 4. YORUM YAPANLARA BAKTIM TEK TEK OKUDUM HİÇ BİRİDE ÇARESİZ KALMIŞ DEĞİLLER

 5. Merhaba;
  N11 ve Hepsiburada üzerinden satış yapıyorum. Bazı firmalar dropshipping ile satış yapma imkanı sağlıyor. Ücretsiz olarak xml desteği de veriyorlar.

 6. İyi günler,
  Powerbank konusunda çok eminsiniz. Görüşünüz çok değerli. Peki bu ürünleri tek kategori olarak n11 ve benzeri sitelerde (elbette şirket olarak) listelesek dönüşü iyi olur mu?

  • Merhaba,

   Evet sadece bu yolla ciddi gelir elde eden girişimciler var. Burada ciroyu belirleyen faktör ürün fiyatıdır. Toptan ucuz fiyatlar ile almadan, rakipleriniz ile yarışamazsınız.

   İyi çalışmalar.

 7. 13 Şubat 2018

  Ankarada temin edeceğimiz bir adres varmıdır. TEŞEKKÜRLER

 8. Nelerde satilir bu cihaz kimlere daha cok hitap eder

 9. 14 Ekim 2017

  İyi bir pazarlamacıyım revanşta olan ürünler hakkında bilgilerinize ihtiyacım var

Bir yanıt yazın