1. Anasayfa
  2. KOSGEB Kredi ve Hibe

KOSGEB’ten Yerli Alımlara 300 Bin Lira Destek

KOSGEB’ten Yerli Alımlara 300 Bin Lira Destek
0

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) yerli makine teçhizat alımları için 300 bin liraya kadar finansman desteği sağlama kararı aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren KOSGEB, KOBİ‘ler için finansman desteği sağlamayı sürdürüyor. Son olarak desteklerine bir yenisini ekleyen KOSGEB, “Yerli Makine Teçhizat Destek Programı” kapsamında yerli makine – teçhizat almak isteyen işletmelere 300 bin liraya kadar finansman desteği sağlayacak.

KOSGEB, işletmelerin özellikle üretim bandında yoğun bir şekilde ihtiyaç duyduğu teçhizatlar için işletmelere kredi sağlamak konusunda uzun yıllar çalışma gösteriyor. Son olarak bu teçhizatların döviz ile alınmasını engellemek için yerli alternatiflerin tercih edilmesi konusunda çalışma yürüten KOSGEB, işletmelerin yerli üreticilerden alacağı 1 milyon liraya kadarki teçhizat alımları için 300 bin liralık destek sağlamaya başladı.

İLGİLİ: KOSGEB ile İş Kuranlar

KOSGEB’in Haziran ayından beri açık tuttuğu destek programına şu ana kadar 3 bini aşkın işletme ön kayıt yaptırdı. KOSGEB’in sağladığı finansman desteği aracılığıyla sağlanacak 300 bin liralık kredinin ilk 6 ayı geri ödemesiz olacak ve kredinin tamamı 36 taksitte ödenebilecek.

İmalat sanayinde faaliyette bulunan işletmelerin yerli ve yeni makine teçhizat alımları desteklenmekte olup; işletmelerin 13.09.2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2014/35 sayılı Yerli Mali Tebliğine uygun olarak aldıkları yerli malı belgesi ile belirlenen makine ve teçhizatlar yerli malı olarak kabul ediliyor. 2016 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programından yararlanan işletmeler, 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programından yararlanamayacak.

KOSGEB’in sağladığı diğer kredi ve destekler hakkında ek bilgileri KOSGEB Kredi ve Hibe kategorimizde bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir