Optik Mağazası Açmak Karlı İş Fikirleri
 1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

Optik Mağazası Açmak Karlı İş Fikirleri

0

Optik mağazası açmak karlı iş fikirleri, Karlı iş fikirleri arasında son zamanların en popüler girişimciliklerinden biri de optik mağazası açmaktadır. Düşük risk ve kar oranı yüksek olarak girişim arayanların ideal yeri olmaktadır. Optik mağazası ilgili tüm merak edilen soruları sizler için derledik.

Optik mağazası açmak karlı iş fikirleri, optik mağazası fikri, optik mağazası kazanç fikirleri, optik mağazası açmadan önce yapmanız gerekenler.

Optik Mağazası Açmak Fikri

Optik mağazaları gün geçtikçe değerlendirilen sektördür. Türkiye’de gözlük kullanımı gün geçtikçe artmasıyla birlikte satış oranlarının da yükselmesini sağladı. Ortalama olarak Türkiye de yüzde 15-20 oranında gözlük kullanımı yer almaktadır. Yıllık olarak da 12 milyon gözlük tüketimi olmaktadır. 

Bu ortalamaya göre hareket edildiğinde bu Pazar payından oldukça iyi bir pay alabilirsiniz. Ayrıca gözlük satışının yanında güneş gözlüğü satışları da sezonsal olarak patlamaktadır. Tatil zamanlarında kişiler güneş gözlüğü alarak optik mağazalarında daha kar etmesini sağlamaktadır. Bu oran ise ortalama olarak yılda 4-5 milyonu tekabül etmektedir.

Markalaşma sürecine geçtikten sonra müşteri profilinin yüksekliği bu durumu daha fazla hale getirmektedir. Özellikle internetten satışların yükselmesi sonrası da bulunduğunuz bölgeden farklı yerlerle iş yapmanızı sağlayacaktır.

Optik mağazası açmak karlı iş fikirleri, optik mağazası fikri, optik mağazası kazanç fikirleri, optik mağazası açmadan önce yapmanız gerekenler.

Optik Mağazası Kazanç Fikirleri

 1. Online mağaza açarak bu işe başlangıç sağlayabilirsiniz.
 2. Ortaklık sağlayarak optik mağazasında girişimcilik sağlayabilirsiniz. 
 3. Göz hastalıkları uzmanlarıyla anlaşarak yönlendirme sağlayabilirsiniz.
 4. İnternet üzerinden reklamlar sağlayarak markayı güçlendirebilirsiniz.
 5. Uygun kampanya yaparak müşteri çekebilirsiniz.
 6. Franchasing yaparak marka ortaklığı satın alabilirsiniz. Bu tür adımlarda marka oluşmasında daha etkili bir şekilde başlangıç sağlayabilirsiniz.
Optik mağazası açmak karlı iş fikirleri, optik mağazası fikri, optik mağazası kazanç fikirleri, optik mağazası açmadan önce yapmanız gerekenler.

Optik Mağazası Açmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Girişimcilikte en önemli durum iş planının hazırlanması olacaktır. Girişim yapmadan önce ve girişim yaptıktan sonra planlamalara devam etmeniz gerekmektedir. Markalaşma sürecinde yapacağınız isimler akılda kalıcı olarak daha da çok yayılmanızı sağlayacaktır. Bu aşamaları geçtikten sonra yapmanız gerekenler listesi;

 1. Ekipman Teminatı: Optik mağazası açmanın en önemli yönü alacağınız malzemelerin yerini ayarlamaktadır. Kaliteli markalarla çalışmalar sağlayarak hareket etmeniz gerekmektedir. Bu durum müşteri memnuniyetini artıracaktır. Bütçenize göre yatırımlar sağlayarak durum hesaplaması yapabilirsiniz.
 2. Konum belirlemek: Yatırım yapacağınız yer yayılma bakımından çok önemlidir. Genellikle hastane karşılarında optik mağazaları çokça gözükmektedir. Ancak bu durumda kiraları artış olarak göstermektedir. Tercih edilen bir noktada trafiğe akışkan olan yerleri seçmeniz size yeni müşterileri getirecektir. Trafiğe açık olan yerlerde kişilerin etrafa bakma oranı daha yüksek olacağından akılda kalma ihtimaliniz yüksek olacaktır. Trafiğe kapalı alanlarda yaya alanlarının geçidi olacağından yayılma ihtimaliniz daha az olabilmektedir. Trafiğe kapalı alanlarda da kira fiyatlarının yüksek olması da negatif yön olarak yer alacaktır. Hem kira hem de konumu avantajlı hale getirerek yerinizi seçmeniz gerekmektedir.
 3. Rekabet Analizi Yapmak: Rekabet analizi bulunduğunuz konum ve internetten satış sağlayacaksanız rakiplerinize bakmanız gerekmektedir. İlk olarak fiziksel olarak mağazanızda yakınında optik mağazası bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Bu alanla ilgili olarak yakın mesafe açmamaya özen göstermeniz gerekir. Aksi halde uzun zamandır kalan bir yerle yakın olmanız müşteri bulmanızı zorlaştırabilir. İnternet üzerinden araştırmanızda yüksek satış yapmış yerlere rakip olabilmeniz için kampanyalarla ve reklam öne geçebilirsiniz. Stratejik hamleler sağlayarak durumu kendinize çekebilirsiniz.
 4. Reklam harcamaları kontrolü: Girişimcilikte en büyük hatalardan biri de reklam bütçesinin az olarak ayarlanmasıdır. Reklam bütçesinin ayarlanması sonrasında bilinçsizce harcama yapılması paranın tükenmesine neden olacaktır. İnternetten reklam vermek için ajanslarla veya kendiniz ufak bütçelerle deneme yanılma yaparak markanızı yüksek hale getirebilirsiniz.
 5. Kar Zarar Analizi: Optik mağazanızı açmak istediğiniz de ilk olarak yüklü bir bütçe olması gerekmektedir. Yapılan en önemli hatalardan biri de herhangi sermaye olmadan bankadan kredi çekerek iş yapmanızdır. Optik mağazası açmak zamanla büyüyen işlerden biridir. Bu aşamada ilk başta müşteri bulmak zor olacağından biriktirilmiş sermayeden harcama yapabilirsiniz. Harcamalar bulunduğunuz bölgeye ve sizin yapacağınız çalışmalara göre farklılık gösterecektir. Ayrıca girişimcilikte bir mağaza açılışında tasarıma oldukça para harcanmaktadır. İşe girişmeden önce maliyet analizleri, gider analizleri iyi bir şekilde tasarlayarak hareket etmeniz gerekmektedir. 
 6. Araştırma Yapmak: Maliyet analizleri, farklı senaryolar ve iş kurma fikirleri internet üzerinden araştırmalar yapmaya sürekli devam etmeniz gerekmektedir. Yaşayacağınız zorluklar ve farklı fikirleri buradan bularak kendinize uygulama yapabilirsiniz. Optik mağazası açmak kendi markanızı üretmek adına büyük fırsat olacaktır.
İlginizi Çekebilir