1. Anasayfa
 2. Girişimcilik

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurarak Para Kazanmak

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurarak Para Kazanmak
0

Solucan gübresi üretim tesisi kurarak para kazanmak, üretim odaklı iş kurmak isteyen kişiler birçok araştırma yapmaktadır. Karlı iş fikirleri arasında solucan gübresi üretimi bulunmaktadır. Solucan gübresi yapımında gerekli aşamalar ve üretim alanlarıyla ilgili tüm soruları konumuzda paylaşımı sağladık.

Solucan Gübresi Üretim Yeri Nasıl Olmalıdır

Solucan gübresi üretim yeri kurabilmek için ilk olarak kapalı alan olması gerekmektedir. Güneş ışığı olmayan yerde kurulumu sağlanarak alan oluşturulmalıdır. Kapalı alan betonarme yapı olarak oluşturulması sağlanırsa soğuk ve sıcağa karşı korunaklı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu şekilde kapalı alan yapma şansınız yoksa izolasyonlu çadır olarak kurmanız daha ideal olacaktır. 

Bu tür yerleri kuramayan içinde yerden yüksek üretim havuzları kurulabilmektedir. Üretim havuzları yapım malzemesi olarak sert plastik olarak yerini alması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken konu metal kaplarda beslenme yapılmaması gerekmektedir. 

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Solucan gübresi üretim tesisi kurarak para kazanmak, solucan gübresi üretim yeri nasıl olmalıdır, solucan gübresi üretiminde nelere dikkat edilmelidir.

Solucan Gübresi Üretiminde Nelere Dikkat Edilmelidir

 1. Solucan gübresi için ilk olarak uygun ortam ayarlanması gerekmektedir.
 2. Solucanlar ılık ve karanlık ortam içerisinde yaşayan hayvanlardır.
 3. Özellikle soğuk kış şartlarına göre ortamın ayarlanması gerekmektedir.
 4. Alanın aşırı kuru ve nemi sevmeyen türü olduğundan buna dikkat ederek hareket etmeniz gerekir.
 5. Ortalama olarak dayanabildikleri sıcaklık türleri 4-27 derece arasında yeterli olmaktadır.
 6. Aşırı kuru veya aşırı ıslak alanları olmaması gerekmektedir.
 7. Alanın tamamen kapalı olarak yer alması ve güneş ışığı maruz kalmaması gerekmektedir.
 8. Beslenmelerine özen gösterilerek hareket edilmesi gerekmektedir. 
 9. Hayvanların direk toprakla teması engellenmesi gerekmektedir. Toprakla üretim gerçekleştirmesi sağlanıyorsa altına naylon serilerek yapılması gerekmektedir.

Solucan Gübresi İçin Ne Kadar Gereklidir

Kapalı alan içerisinde solucan gübresi yapabilmek için maliyet hesaplanması gerekmektedir. Maliyet hesaplamaları kira gideri, işçi gideri, farklı giderler olarak hesaplanabilmektedir. İlk başta yapacağınız maliyetler solucan gübresi üretimi için solucan satın almak olacaktır.

Üretim havuzlarının kurulumu ve gübre ayıklama gibi maliyetler çıkabilmektedir. İnternetten toplanan bilgilere göre ortalama fiyatlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • 10.000 adet solucan satın alınması ortalama olarak 1000 TL-1500 TL
 • 1 tane 1 tonluk su tankını yer alması 200-250 TL
 • 3 aylık yemlerin alınması: 1000 kg: 500 TL
 • 10.000 solucanın yer alması ortalama olarak 3-4 bin TL olarak yer almaktadır. Ancak üretim tesisi kurulması daha fazla maliyetlere yol açabilir. Ayrıca burada yer alan fiyatlandırmalar dönem içerisinde değişikliğe uğrayabilmektedir. 
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Otel - Pansiyon Açmak | Maliyeti ve Destekleri

Piyasada solucan satan birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalar aktif olarak solucan gübresi üretimiyle de ilgilenmektedir. İş kuranlar için bu tür yerleri ziyaret ederek ya da bilgi alarak detaylı bilgi alabilirler. İnternet üzerinden sosyal medyadan bu işi yapan kişilerin üretimiyle ilgili bilgi verici videoları da bulunmaktadır. İş üzerinde detaylı araştırmalar sağlayarak karlı iş fikrinden yararlanabilirsiniz.

Üretim odaklı meslek olacağından bütçeniz geliştikçe kar miktarınızda o kadar artıracaktır. Ayrıca genç girişimci veya kadın girişimci iseniz KOSGEB fırsatlarından da yararlanabilirsiniz.

Solucan gübresi üretim tesisi kurarak para kazanmak, solucan gübresi üretim yeri nasıl olmalıdır, solucan gübresi üretiminde nelere dikkat edilmelidir.

Solucan Gübresi Pazarlaması Nasıl Yapılır

 1. Solucan gübresi pazarlaması olarak ilk çevreniz geniş ise buradan başlayabilirsiniz. Tarımla uğraşan tanıdıklara satış yaparak ilk başlangıcı sağlayabilirsiniz. Hatta daha fazla kişilere tanıtmak amacıyla ücretsiz olarak dağıtım sağlayarak kişilerden geri dönüş bekleyebilirsiniz. İlk verimlerini aldıklarında yüksek olarak sizlerden tekrardan alışveriş yapmak isteyecektir. İlk bir yılki süreçte kendinize bu türden alıştırmanız gerekecektir. Bu yapımdan sonra yüksek kara geçen ve sürekli sipariş alan yere dönüşebilirsiniz.
 2. Direk olarak satış olarak yapmak istiyorsanız fideci, seracıları, peyzaj şirketlerine veya meyve sebze üreticilerine giderek konuşabilirsiniz.
 3. Online satış platformlarında kaydolarak satışlarınıza başlayabilirsiniz.
 4. Kendinizin yapmış olduğu online satış sitesi kurarak başlayabilirsiniz.
 5. Toptan gübre satan yerlere giderek satış sağlayabilirsiniz.
Solucan gübresi üretim tesisi kurarak para kazanmak, solucan gübresi üretim yeri nasıl olmalıdır, solucan gübresi üretiminde nelere dikkat edilmelidir.

Solucan Gübresinin Toprak ve Bitkilere Faydaları Nelerdir

 • Solucan gübresi düzenli kullanılması halinde toprağın yapısını iyileştirerek daha iyi hale getirmektedir. Toprağında su tutma kapasitesini artırmaktadır.
 • Bitki köklerinin gelişimine olumlu şekilde yardımcı olur ve bitkinin bağışıklık sistemini etkin tutar.
 • Bitkinin kalitesi artarak daha iyi sonuçlar elde edersiniz.
 • Toprakta yer alan organik madde oranında artış görülmektedir.
 • Normalden daha erken olarak ürünlerin yetişmesini sağlamaktadır. Ayrıca ürünün de raf ömrü daha uzun bir şekilde yetişmesini sağlar.
 • Solucan gübresinin en tercih edilmesi sebebi ise daha fazla hasat sağlanması olmuştur. Üreticiler maddi olarak kar ettiğinden tercih sebebi olmuştur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir