1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Konut Kredisi Faizleri Sert Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Sert Yükseldi
0

Türkiye’nin en önemli iş sektörlerinden biri olan inşaat – gayrimenkul sektörünün yakından takip ettiği konularında başında konut kredi faizleri geliyor. Ancak sektör uzun bir süredir yükselen konut kredi faizlerinden olumlu bir haber alamıyor. Sektörü zora sokan yeni gelişme ise son birkaç haftadır konut kredisi faizlerinde yaşanan sert yükseliş oldu.

Merkez Bankası verilerine göre, yılbaşından bugüne konut kredisi faizlerinde 5.7 puanlık bir yükseliş yaşandı. Bu yüksek sıçrama son olarak 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz döneminde yaşanmıştı.

faiz

SEKTÖR DESTEK BEKLİYOR

İnşaat-gayrimenkul sektörünü zora sokan kredi faizlerine ilişkin bir değerlendirme yapan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nden (GYODER) yapılan açıklamada, “Devletten bu konuda bir ‘altın vuruş’ bekliyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabilir. Böylece faiz, tüketici açısından konut alınabilir noktaya çekilmiş olur. Faizde 8 puanlık devlet desteği bankaya ya da konutu satan şirkete gitmeyecek. Doğrudan vatandaş yararlandırılacak.” denildi.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

GYODER, uygulamanın ilk kez konut alacak vatandaşlar için uygulanabileceği de ek olarak belirtildi.

SEKTÖR BAKANLIĞA RAPOR SUNMUŞTU

Gayrimenkul sektörü temcileri, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a bir rapor sunmuştu. Raporda, Konut kredi faiz yüküne bir süreliğine de olsa genel bütçeden destek sağlanması, KDV ve tapu harçlarında sürekli indirim, ilk evini alacak vatandaşa kredi desteği (Konut kredi faizinin gelir vergisinden düşmesi), şirketlerin KDV iadeleri için düzenleme yapılması, sektöre özel bir KGF paketinin devreye girmesi talepleri yer alıyordu.

ÖRNEK HESAPLAMA

Şu anda en uygun konut kredisi faizi Ziraat Bankası tarafından veriliyor. Bankada konut kredilerinde uygulanan faiz ortalama 1,48’e bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Gayrimenkul Yatırımı İçin Tam Zamanı

Bir tüketicinin 300 bin liralık bir konut kredisi içi 5 yıllık bir krediye başvurması durumunda, toplam ödeyeceği tutar 457 bin liraya çıkıyor.

faiz-ziraat

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir