Konut Kredisi Faizleri Sert Yükseldi

Konut Kredisi Faizleri Sert Yükseldi hakkında 2022 yılı güncelliğinde detaylı bilgiler rehberimizde yer alıyor.

Konut Kredisi Faizleri Sert Yükseldi ile benzer konular hakkında bilgi almak için Ekonomi kategorimize göz atabilirsiniz.

Türkiye’nin en önemli iş sektörlerinden biri olan inşaat – gayrimenkul sektörünün yakından takip ettiği konularında başında konut kredi faizleri geliyor. Ancak sektör uzun bir süredir yükselen konut kredi faizlerinden olumlu bir haber alamıyor. Sektörü zora sokan yeni gelişme ise son birkaç haftadır konut kredisi faizlerinde yaşanan sert yükseliş oldu.

Merkez Bankası verilerine göre, yılbaşından bugüne konut kredisi faizlerinde 5.7 puanlık bir yükseliş yaşandı. Bu yüksek sıçrama son olarak 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz döneminde yaşanmıştı.

faiz

SEKTÖR DESTEK BEKLİYOR

İnşaat-gayrimenkul sektörünü zora sokan kredi faizlerine ilişkin bir değerlendirme yapan Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nden (GYODER) yapılan açıklamada, “Devletten bu konuda bir ‘altın vuruş’ bekliyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut kredisi kullanacak vatandaşların yıllık faiz yükünün 8 puanlık bölümünü karşılayabilir. Böylece faiz, tüketici açısından konut alınabilir noktaya çekilmiş olur. Faizde 8 puanlık devlet desteği bankaya ya da konutu satan şirkete gitmeyecek. Doğrudan vatandaş yararlandırılacak.” denildi.

GYODER, uygulamanın ilk kez konut alacak vatandaşlar için uygulanabileceği de ek olarak belirtildi.

SEKTÖR BAKANLIĞA RAPOR SUNMUŞTU

Gayrimenkul sektörü temcileri, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a bir rapor sunmuştu. Raporda, Konut kredi faiz yüküne bir süreliğine de olsa genel bütçeden destek sağlanması, KDV ve tapu harçlarında sürekli indirim, ilk evini alacak vatandaşa kredi desteği (Konut kredi faizinin gelir vergisinden düşmesi), şirketlerin KDV iadeleri için düzenleme yapılması, sektöre özel bir KGF paketinin devreye girmesi talepleri yer alıyordu.

ÖRNEK HESAPLAMA

Şu anda en uygun konut kredisi faizi Ziraat Bankası tarafından veriliyor. Bankada konut kredilerinde uygulanan faiz ortalama 1,48’e bulunuyor.

Bir tüketicinin 300 bin liralık bir konut kredisi içi 5 yıllık bir krediye başvurması durumunda, toplam ödeyeceği tutar 457 bin liraya çıkıyor.

faiz-ziraat

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

Konut Kredisi Faizleri Sert Yükseldi hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın


Para kazandıran en iyi iş fikirleri için ücretsiz Telegram kanalımıza katılın!