Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak
 1. Anasayfa
 2. Dükkan Açmak

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak

2

Hediyelik eşya dükkanı açmak son dönemin karlı ve potansiyeli yüksek iş fikirleri arasında yer almaktadır. Özellikle şehrin ana yürüyüş yollarında açılan ve geniş bir ürün yelpazesine sahip hediyelik eşya mağazalarında önemli düzeyde gelir fırsatı bulunmaktadır.

Kar marjı yüksek işler arasında yer alan Hediyelik Eşya dükkanları Türkiye’de özellikle turistik bölgelerde ve birçok şehrin yürüyüş yollarında yüksek cirolara ulaşmaktadır. Türkiye’de hemen hemen orta gelire sahip bütün insanlar yılda minimum 3-4 kez bu tür mağazalara uğramakta ve para harcamaktadır. Hediyelik eşya dükkanları ciddi bir sermaye gücü istememesinin yanı sıra işletmesi kolay dükkanlar arasında yer alıyor.

Hediyelik Eşya Dükkanı Açmak istiyorum diyenler için ilk önerimiz dükkanın konumunun iyi bir şekilde analiz edilip belirlenmesi. Eğer bu tür bir dükkanı 200 bin liralık sermaye ile bile açarsanız iş yapmama olasılığı var. Bu nedenle dükkanı yürüyüş yollarına veya AVM’lere kurmak durumundasınız.

YER BELİRLENMESİ

Hediyelik eşya dükkanı açmak istiyorsanız ilk etapta dikkat çekici, insanların sık sık yürüdüğü bir konum bulmanız gerekiyor. Genellikle köşe başı dükkanlarını öneriyoruz ve ayrıca AVM’lerde de ciddi potansiyel var. Hediyelik eşya dükkanları için resmi olarak yer belirlenmesi sıkıntıları yok.

RESMİ İŞLEMLER

Hediyelik eşya dükkanları için sıradan bir resmi işlem sürecini tamamlamanız gerekiyor. Resmi işlemler bulunduğunuz il ve ilçenin belediyesi ve yine bulunduğunuz ilin vergi dairesinde yaklaşık 1 günde tamamlanabiliyor. Dükkan açmak için >GEREKLİ BELGELER VE MALİYETİ adlı rehbere göz atarak bu süreci sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz. Bu işlemlerin tamamı 3-4 bin liraya mal olacak.

DÜKKAN KURULUMU ÇALIŞMALARI

Hediyelik Eşya Dükkanı
Hediyelik eşya dükkanı kurulumu için adımları, sırasıyla…

 1. Hediyelik eşya dükkanının yer belirleme adımlarından sonra dükkanın kurulumunun ilk adımı güzel ve ilgi çekici bir isim belirlemektir. Hediyelik eşya dükkanı isimleri genellikle eğlenceli ve akılda kalıcı seçilmeli.
 2. Dükkanın kurulumu ve dekorasyonu için bir mimar ile çalışmanızı öneriyoruz. Bu süreci kendiniz yönetmek istiyorsanız türlü sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. O nedenle bir mimar ile çalışmanızı kesinlikle öneriyoruz. Bu tür dükkanlarda çok fazla sayıda raf ve reyon bulunması nedeniyle karmaşık bir süreçtir.
 3. Dükkanın kurulumu ve dekorasyonunu kendiniz yapmak istiyorsanız şehrinizde bulunan hediyelik eşya mağazalarına ziyaret gerçekleştirebilir ve sevdiğiniz tasarımları, dekorları mağazanıza uygulayabilirsiniz.
 4. Hediyelik eşya dükkanları çok farklı ürünler ve konseptler ile kurulabiliyor. Bu nedenle bu tür dükkanlar için gerekli sermaye aralığı çok geniş. Halihazırda 40 metrekare üzerinde kurulmuş ve 20 bin lira yatırım ile iş yapmaya başlayan mazağalar olduğu gibi 200 metrekareye kurulmuş ve 100 bin lira sermaye harcanmış dükkanlar da var.
 5. Hediyelik eşya dükkanlarında dekorasyon büyük önem arz ediyor. İlgi çekici ve ürünleri ön plana çıkaran mağaza tasarımlarını öneriyoruz. Bu tür tasarımlar için rehberin ardından birkaç mağaza fikri vereceğiz.
 6. Hediyelik eşya dükkanlarında her türlü GÜN için hediyeler bulunmalıdır. Anneler günü, babalar günü, sevgililer günü, doğum günleri, iş hediyeleri gibi türlü türlü reyonların olması gerekiyor.

HEDİYELİK EŞYA FİKİRLERİ

Hediyelik eşya dükkanında bulunması gereken ürünlerden bazıları:

 • Kanvas Tablolar
 • Kişiye Özel Kupalar
 • Kişiye Özel Takılar
 • Sevgili Tişörtleri
 • Öğretmenler Günü Hediyeleri
 • Hediye Sepetleri
 • Aşk Kulesi
 • 3 Boyutlu led lambalar
 • Aksesuar Setleri
 • Konuşan Yastıklar
 • Kişiye Özel Çikolata
 • İnci Kolyeler
 • Doğum Günü Kavanozu
 • Kişiye Özel Yastık Setleri
 • Babalara Özel Tavla Setleri
 • Aşk Çift Kupaları
 • Sevgili Kavanozu
 • İsme Özel Deftetler
 • Müzik Kutuları
 • Kişiye Özel Cüzdanlar
 • Sevgili Kimliği
 • Takılar
 • Aşk Drajeleri
 • Stres Küpleri
 • Aşk Tapusu ve daha birçok ürün.

Bu tür ürünleri Türkiye’de genellikle toptancılar sitesinde ve internet üzerinden satış yapan toplu hediyelik eşya platformlarında ucuz fiyatlardan temin edebilirsiniz. Ancak bu ürünlerde genellikle “KİŞİYE ÖZEL” kısmını fark etmişsinizdir. Bu tür ürünleri kişiye özel dizayn etmek için bu konuda becerikli bir personel istihdam etmeniz gerekebilir. Bu tür personelleri Halk Eğitim’de eğitim görmüş kişiler arasında kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Hemen İŞKUR’a giderek bu becerilere sahip bir personeli 2 gün içerisinde bulabilirsiniz. Ortalama aylık ücreti asgari ücret üzerinden masraflara eklemelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYılbaşında Yapılabilecek İş Fikirleri

NASIL PARA KAZANIRIZ?

hediyelik-eşya-dükkanı

Hediyelik eşya dükkanlarında para kazanmak istiyorsanız bol bol reklama ihtiyacınız olacak. Eğer halihazırda mağaza yürüyüş yollarında ve aktif AVM’lerde bulunuyorsa zaten günlük müşteri kitlenizi yavaş yavaş elde edeceksiniz. Ancak daha hızlı büyümek ve daha fazla müşteriye ulaşmak isteniyorsa reklam en önemli konuların başında geliyor.

Bulunduğunuz şehrin billboardlarına, yerel gazetelerine ve radyolarına orta bütçe ile 1-2 haftalık reklam verin. Bu sürede başka bir reklam ile ilgilenmeyin ve küçük bir iş hacmi artışı gördüğünüz vakti bu reklam türlerine devam edin. Ancak pek işe yaramadığını düşünürseniz sizi Sosyal Medya’ya yönlendireceğiz. Sosyal medya platformları Facebook, Twitter ve Instagram‘da mutlaka yer edinin. Buradaki sayfalarınıza küçük bütçeler ile reklamlar verin ve mutlaka işe yaradığını fark edeceksiniz. Şehrinize ve bölgenize bağlı büyük sosyal medya sayfalarına da 50 – 100 liraya reklam verebiliyorsunuz, bunları da sık sık değerlendirin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hediye Sepeti Oluşturarak Para Kazanın

HEDİYELİK EŞYA SEKTÖRÜ

Kültürümüzde hediyeleşmek olgusu yüzyıllardır var.
Her ne kadar günümüzde; hediyeleşmek için anneler, babalar, sevgililer günü vb. bir çok gün bilinçli olarak oluşturulsa da neticede; bu günler “hediyeleşmeyi” teşvik ettiği için hepimiz için özel.
Kaldı ki; araştırmalar incelendiğinde konsept farklı olsa bile eskiden hediyeleşmenin daha fazla olduğu, günümüzde ise; yoğun iş temposunda hatırlanamayan özel günlerin bir şekilde hatırlatılıyor olması gerektiği açık.
Hediyeleşmenin hatırlatılması esnasında “hediyenin büyüğü, küçüğü olmaz” yargısını değiştirmeye yönelik “pahalı olmasın ama pahalı olursa da fena olmaz” mantığının dikte edilmesi tartışılır.
Ancak; biz konuyu romantik boyutuyla değil sosyal ve daha çok da ekonomik açıdan değerlendireceğiz.
Teknoloji geliştikçe, medya iletişim araçları çoğaldıkça insanlar arasındaki iletişim ara yüzleri de boyut değiştirdi. Diğer bir deyişle; bir kişi Facebook, Twitter vb. bir sosyal paylaşım aracındaki durumunu “bugün doğum günüm, iyi ki doğmuşum…”vb. şeklinde değiştirdiği saniyeden itibaren arkadaşlarından tebrik mesajları, hediyeler almaya başlamakta. Yukarıda da belirttiğimiz gibi; yazılı ve görsel basının yanında internetin hayatımıza girmesi ile birlikte özellikle hediyelik eşya sektörü çok fazla etkilenmiş ve bu konuda faaliyet gösteren işletmeler de önce mesaj göndermek yolu ile tüketicinin cep telefonlarına, kargo şirketleri aracılığı ile de ayağına kadar gidebilmişlerdir.
Günün gereklerine göre; hediyelik eşya sektöründe faaliyet gösteren firmalardan kurumsallaşma, marka üretimi ve ihracata ağırlık verenler ön plana çıkmakta olup; Profesyonel yönetim eşliğinde atölye tarzından fabrika üretimine geçilmesi, Şirket sayısının ve rekabetin artması, Küçük bir dükkan ve arabası olsa dahi Anadolu’ya servis yaparak büyük cirolar yapan firmaların sayısının giderek artması vb. faktörler Hediyelik Eşya Sektörünün büyük ivme kazanmasını, sektörün ihracat imkanlarının da artmasını sağlamıştır. Ülkemizde klasik anlayış ile hediyelik eşya denildiğinde tablo, gümüş çerçeve, ahşap eşya, seramik, çini, gümüş mücevher, elhalısı ve kilim, bakır eşya, imitasyon mücevher, yapma çiçek gibi çok farklı ürünler akla gelmektedir.Armonize Sisteme göre Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon Kodları (G.T.İ.P) esas alınarak oluşturulan Hediyelik Eşya Ürün tanımları aşağıdaki verilmiştir.
GTİP Kodu –Ürün Tanımı-
4414 : Ahşap Çerçeveler
-4420 : Ahşap Eşyalar
-4601 : Örülebilen Maddelerden Mamuller(hasır,paspas,paravan)
-5701 : El Halıları
-570210 : Kilimler
-6702 : Yapma Çiçekler
-68029134 : Heykeltraşlık Sanatına Göre Yontulmuş Mermerden Salon Süs Eşyası
-6913 : Seramik Dekoratif Eşya ve Heykelcikler
-70132111 / 70132119 : El İmalatı Kurşun Kristalden Cam Eşya
-70133110 / 70139110 : El İmalatı Kurşun Kristalden Sofra Eşyası
-711311 : Gümüş Mücevher
-7114 : Kıymetli Metaller ve Kaplamalarından Kuyumcu Eşyası
-7117 : İmitasyon Mücevher
-7418 /7419 : Bakır Sofra ve Dekoratif Eşya
-8306 : Adi Metallerden Elektrikli Olmayan Zil, Çan, Heykelcik, Süs Eşyası-9601 : İşlenmiş Fildişi, Kemik, Boynuz, Sedef ve Mamulleri
-9602 : Doğal Mum, Parafin ve Benzerlerinden Eşyalar
-9614 : Pipolar, Puro ve Sigara Ağızlıkları
-961511 : Saç-Süs Tarakları
-9701 : Elle Yapılmış Tablo ve Resimler, Dekoratif levhalar
Görüldüğü gibi; ülkemizde çok çeşitli hediyelik eşya üretilmekte olup yurt içi piyasanın yanı sıra bu hediyelikler ihraç da edilmektedir. Türkiye’de hemen her bölgenin kendisi ile özdeşleşmiş orijinal hediyelik eşyaları bulunmaktadır. Anadolu’da camın ilk kez gözboncuğu olarak üretimi İzmir-Görece köyündeki ustalar tarafından gerçekleştirilmiştir.
Anadolu’nun her tarafında temelinde nazar inancı olan cam boncukları görmek mümkündür. Nazarlık yoluyla canlı veya nesneye yönelen bakışların dikkatinin başka bir nesneye yöneleceğine inanılır. Bu nedenle nazar boncuğundan yapılan nazarlıklar canlının veya nesnenin görünen bir yerine takılır.
İhracat
Türkiye’nin el sanatları ve hediyelik eşya ihracatı 288 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. İhracat içinde en önemli ürün grubu, 139 milyon dolarlık ihracatla el halıları olup; ABD, Japonya ve Fransa en önemli ihraç pazarlarımızdır.
Hediyelik eşya ihracatında ikinci önemli ihraç kalemi gümüş mücevherdir. 2010 yılında 84 milyon dolarlık ihracat vardır. Başlıca ihraç pazarları ABD, Almanya ve BAE’dir.Türkiye’nin el sanatları ve hediyelik eşya ihracatı, 2011 yılında ise 335.3 milyon dolar seviyesine çıkmıştır. İhracat içinde en önemli ürün grubu, 166 milyon dolarlık ihracatla el halıları oluşturmuştur.El halısında ABD, Japonya ve Fransa en önemli ihraç pazarlarımızdır. Hediyelik eşya ihracatında ikinci önemli ihraç kalemi gümüş mücevherattır. 2011 yılı ihracatı 103 milyon dolar olup; başlıca ihraç pazarlarımız ABD, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleridir.
İthalat
2010 yılı itibariyle, hediyelik eşya ithalatı 338 milyon dolardır. En fazla ithal edilen ürünleri; el halıları, imitasyon mücevher ve yapma çiçekler oluşturmaktadır.2011 yılında ise; hediyelik eşya ithalatı 467.6 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. En fazla ithal edilen ürünler, 2010 yılında olduğu gibi el halıları, imitasyon mücevherat, gümüş mücevherat ve yapma çiçektir. Dünya hediyelik eşya ithalatı,2010 yılında 53.8 milyar Dolar olarak gerçekleşmiştir. En fazla ithal edilen ürünler, elle yapılmış tablo ve resimler, dekoratif levhalar, imitasyon mücevherat, gümüş mücevherat, kıymetli metaller ve kaplamalarından kuyumcu eşyası ile kristal sofra eşyası ve dekoratif bakır eşyadan oluşmaktadır.
Dünya hediyelik eşya ihracatı,2010 yılında58.5 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Dünyada en fazla ihraç edilen ürün elle yapılmış tablo ve resimler, dekoratif levhalardır. Dünya hediyelik eşya ihracatında önemli olan diğer ürünler ise, kıymetli metaller ve kaplamalarından kuyumcu eşyası, gümüş mücevherat ve imitasyon mücevherattır. Dünya ve Türkiye Hediyelik Eşya Sektörü cirosuna bakıldığında bu ciroların gerek geleneksel satışlar gerekse de internet üzerinden e-ticaret yöntemi ile yapılan satışlar olduğu bilinmektedir. Ülkemizde; ayakkabı, mücevher, takı, giyim vb. ürünlerin satışının yapıldığı siteler giderek popüler olmakta ve özellikle gençler tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir.
IAB(Interaktif Reklamcılık Derneği)’nin 2012 yılı Hediyelik Eşya Sektörü Raporuna göre; IAB Türkiye Internet Ölçümleme Araştırma’sında yer alan 60 alışveriş sitesinin verileri özel günlere odaklı olarak analiz edilmiştir.Bu siteler arasında Hepsiburada.com, buldumbuldum.com, hediyemo.com, hediyesepeti.com, gruphediye.com, givelove.com, Markafoni.com vb. tüketiciler tarafından çok tercih edilen siteler bulunmaktadır.
Nitekim; 2011 yılında 4,7 milyon kişi online alışveriş yaptığı belirtilmektedir. Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’de online hediye pazarında farklı kategorilerden bir çok şirket bulunmasına rağmen; hediye pazarı 4 farklı alanda yoğunlaşmaktadır. Bunlardan;
Birincisi; Klasik duvar saati ve çerçeve gibi alışılagelmiş hediyeler,
İkincisi;Gadget ve gizmo tarzı hiçbir yerde bulunmayan ilginç hediyelikler,
Üçüncüsü;Kişiye özel hediyeler,
Dördüncüsü ise; Aktivite Hediyeciliği pazarıdır.(Aktivite hediyeciliği kapsamında Bungee Jumpingten, Boğaz’da tekne turunda evlenme teklif etmeye, vinç sürmekten rafting yapmaya kadar çok farklı hediye çeşitleri fikirsel olarak üretilip organizasyonlarile hayata geçirilmektedir.)
Sonuç olarak; Büyük balığın küçük balığı değil, hızlı balığın yavaş balığı yuttuğu bir çağda yaşadığımız açık. Bu noktada da; hediye sitelerinin sahip olması gereken bir numaralı faktör çok hızlı olmalarıdır diyebiliriz. Hediyenin gönderiminin, istenilen tarihte sahibine ulaştırılmasının, paketinin, ihtiyaçların tanımlanmasının, bireysel veya kurumsal müşteriye gönderimde gerekli farklılıkların sağlanmasının da en az hediye kadar önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle belirli günlerde(Anneler Günü, Babalar Günü vb.) çok fazla talep alan online hediyelik eşya sitelerinin gerekli teknik altyapılarını en uygun şekilde kurmuş olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde; siteye sipariş veren bir kişinin amacına ulaşamaması o sitenin durumunun Internet alanında, sosyal medyada hızla yayılmasına ve imaj kaybetmesine neden olmaktadır. Böyle bir durum yaşayan site ise kolay kolay toparlanamamaktadır.
Nitekim; Türkiye Internet Ölçümleme Araştırması’nda 60 alışveriş sitesinin incelendiği görülmüştür. Buna göre; Haziran 2012 tarihinde alışveriş sitelerini bir günde 6.377.691 kişi ziyaret etmiş bunların 2.985.695 kişisi bu sitelerden alışveriş yapmıştır. Özel günlerde bu sitelerden alışverişi yapanların sayısı ise günlük ortalama 3.043.104 kişidir.2012 yılının Ocak-Haziran döneminde internette en çok hediye aranan zaman Sevgililer Günü ve Babalar günü olarak gerçekleşmiştir. Araştırma aynı zamanda; insanların “ne alacağını bilememe” duygusu ile internette harekete geçmekte olduğunu da saptamıştır. Bu dönemde; Google’da “hediye” kelimesi ayda ortalama 1 milyon kez aranmıştır.
Ülkemizde; e-ticaretin temellerinin ve hukuki altyapısının yeni yeni atılmaya başlandığı bir dönemi yaşamamızla birlikte; Amerika Birleşik Devletlerinde ticaretin %15’i, Avrupa’da ise %10’u internet üzerinden e-ticaret yolu ile yapılmaktadır. Ülkemizde ise yalnızca %4 olan bu rakamın hızla artacağına inanılmaktadır. Türkiye’de internet penetrasyonu oranının 2012 yılı itibariyle %48 olduğu dikkate alındığında, penetrasyon arttıkça e ticaret dolayısıyla bunun içerisinde yer alan online hediyelik eşya satışlarının da artacağı açıktır. Son olarak; iktisadi açıdan üreticiler ile tüketiciler arasındaki bağın hiçbir şekilde kopmaması gerekir ki ekonomi canlı kalabilsin. Hediyelik eşya sektörü de gerek gelenek, örf ve adetlerimiz gerekse de gündemdeki özel günler nedeniyle çok fazla gelecek vadeden pazarlardan bir tanesidir.
Keynes’e göre; ekonomik büyüme toplumda yüksek ahlaki standartlar yaratacak ve yeni nesil farklı mal ve hizmetler ile yeni iş modellerini her zaman bularak, ekonomik olanaklarını arttıracaktır. Gerek klasik yöntemler ile gerekse de e-ticaret yolu ile hediyelik eşya sektörünün hacminin yurt içinde ve yurt dışında artacağı ve sektörün yükselen bir değer olarak ekonominin nabzını yükselteceği düşünülmektedir.
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (2)

 1. Ben bu işi yapmak istiyorum hediyelik esya

 2. Bu işte çok para var

Bir yanıt yazın