Güzellik Merkezi Açarak Para Kazanmak
 1. Anasayfa
 2. Bilgi

Güzellik Merkezi Açarak Para Kazanmak

0

Güzellik Merkezi Açarak Para Kazanmak; Günümüzde en çok tercih edilen meslekler arasında güzellik merkezleri yer almaktadır. Yüksek kazanç olasılığıyla birlikte marka üretmek isteyen kişiler için ayrı bir kazanç kapısı olmuştur. Konumuzda güzellik merkezi açma maliyeti ve iş üzerinde ince tüyolar konumuzda paylaşımı sağlanmıştır.

Güzellik Merkezi Açarak Para Kazanmak

Güzellik Merkezi Nasıl Açılır?

Güzellik merkezi açabilmek için ilk olarak ustalık belgesi almanız gerekir. Bu belgeyi alabilmek için Cilt Bakımı ve Güzellik Ustası eğitimlerine giderek alabilirsiniz. Bu eğitim içerisinde işle ilgili bütün eğitimi aldıktan sonra ustalık belgenizle güzellik merkezi açabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra güzellik merkezi için dikkat edilmesi gereken yerler bulunmaktadır. Bu alanlar;

 1. Dükkan İçin Sermaye: Güzellik merkezi açmak en masraflı sektörlerden biridir. Mekanın iç görünüşü, güzellik merkezi için kullanılacak cihazlar, bakım masrafları gibi alanlarda ciddi para harcanması sağlanması gerekmektedir. Ayrıca firmanızın reklam alanında bütçe ayarlamanız gerekmektedir. Tek başına yapılacak iş olmadığından dolayı eleman masrafları da bu konuda ağır yük bırakabilmektedir. Bu aşama içerisinde düzgün bir iş projesi çıkarılmalıdır.
 2. Eleman Tedariği: Eleman tedariği alanında kişilerle çalışmanız gerekmektedir. Daha önceden güzellik merkezinde çalışmış olan kişileri bulmak iş düzeyinde daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır.
 3. Yer Bulunması: Güzellik merkezi konumları ulaşım bakımından rahat olan yerler tercih edilmelidir. Bulunan mekanında 75 m2’den fazla alan içerisinde olması gerekmektedir. Alan içerisinde her bölümün kendine özel odası ve sıkışmayacak şekilde tasarlanması gerekmektedir.
 4. Birim Elemanları: Müşterilere danışmanlık yapacak kişiler ve para tahsilatı yapacak kişilerin farklı olması iş sürecini daha çok rahatlatacaktır. Profesyonel olarak gözükmeniz fiyatları kabul ettirme bakımından fazla olacaktır.
 5. Hizmetlerin Ayarlanması: Müşterilere tam donanımlı şekilde cevaplamanız gerekmektedir. Müşterilerin isteklerine göre ek hizmetlerinde alınması firma gelirine etki edecektir.
 6. Rakip Analizlerinin Sağlanması: Rakip analizinde firmaların kampanyalarını takip ederek olası duruma göre karşı sizde kampanyalarla çekmeniz gerekmektedir. Müşterilere özel komisyon oranları ayarlamanız çevresi bol için ayrı bir nitelik taşıyacaktır. Örnek olarak müşteri referans yoluyla birini getirdiğinizde %15-20 arasında komisyon vermeniz bu alanda kişileri daha çok çekmenizi sağlayabilir.
 7. Cihaz Bakım Masrafları: Cihazlara sürekli olarak bakıma ihtiyaç duymaktadır. Belirli dönemlerde cihazların bakımı oldukça maliyetli olabilmektedir. Satın alırken ikinci el malzemelerden kaçınarak ve gösterilen kullanım talimatlarına uygun kullanması gerekmektedir.
 8. Reklam Harcamaları: Sosyal medya üzerinde fazlasıyla müşteri çekebilirsiniz. Sosyal medya için tasarımlar sağlamak bölgenize yakın yerden reklamlar vermeniz müşteri çekmesini sağlayacaktır.

Güzellik Merkezini Kimler Açabilir?

Güzellik merkezini Cilt Bakımı ve Güzellik Ustası belgesi olan bireyler açabilmektedir. Bu eğitime tamamlayan kişilere sertifika verilmesiyle sermayesiyle işyerini açabilmektedir. Bu tür eğitimlere MEB tarafından onaylanmış eğitim merkezlerinden alarak ticaretinizi sağlayabilirsiniz.

Güzellik Merkezi Açarak Para Kazanmak

Güzellik Merkezi Açabilmek İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Güzellik merkezi açabilmek için gerekli belgeler listesi;

 1. Cilt Bakımı ve Güzellik ustası belgesi
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. 2 adet vesikalık fotoğraf
 4. Adli sicil kaydı
 5. Vergi Levhası
 6. Sigorta ve Bağkur Belgesi
 7. Çalışan kişilerin kurs belgelerinin çıkarılması
 8. Tapu Fotokopisi
 9. Yapı kullanma izni
 10. Esnaflar odası kaydı fotokopisi istenen genel belgeler bu şekilde sıralanmaktadır. İşyeri açarken ek belgeler de istenebilmektedir.

Güzellik Merkezi Maliyeti Ne Kadar?

Güzellik merkezi açarken ortalama maliyeti alacağınız cihaz sayısına göre ve harcayacağınız alanlara göre değişebilmektedir. Ortalama olarak 250-400 bin TL arasında değişiklik gösterebilmektedir. Cihazlar yurtdışından getirildiğinden dolayı dönemler içerisinde artışlar yaşanabilmektedir.

Güzellik Merkezinde Olması Gereken Cihazlar Nelerdir?

Güzellik merkezinde olması gereken cihazlar listesi tercih alanlarınıza değişebilir. Olması gereken cihazlar listesi olarak;

 • Buz Lazer sistemiyle epilasyon cihazı
 • Cilt bakım cihazları
 • Buhar-Loop
 • G5-Lenf Drenaj- Pasif Jimnastik
 • Bölgesel İncelme
 • Hifu
 • Dövme Silme cihazı

Bu cihazlar bazıları isteğe bağlı olarak yerleştirebilir. Her yerleştirilen ürünler size yeni müşterilerin kazanılmasını sağlayacaktır.

Güzellik Merkezi Açarak Para Kazanmak

Güzellik Merkezinde Ortalama Kazanç

Güzellik Merkezinde ortalama kazanç müşteri sayısı ve hizmetlerin ücretlerine göre değişecektir. Genellikle güzellik merkezleri paket halinde satışlar sağlamaktadır. Ortalama olarak da aylık getiri bütün giderleri çıkarıldığında 50-100 bin TL arasında kazanç sağlanabilir. Bu durum sezonlar halinde değişiklik gösterebilir. Genellikle güzellik merkezleri yaz sezonları içerisinde işlerini sağlamaktadır. Bütçe ayarlaması sağlanırken kış döneminde birikimlerinizi sıkı tutmanız gerekebilir. Müşterilere kış döneminde ayrıcalık sağlamak dönem içerisinde ayakta kalmanızı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir