Güneş Enerjisi Sektörü Hızla Büyüyor: İş Fikirleri
  1. Anasayfa
  2. Karlı İşler

Güneş Enerjisi Sektörü Hızla Büyüyor: İş Fikirleri

1

Türkiye için çok önemli bir potansiyel içeren Güneş Enerjisi sektörü son yıllarda hızla büyümeye devam ediyor. Son birkaç yıldır olgunlaşma dönemine giren Güneş Enerjisi Sektörü’nde geçtiğimiz yılda da önemli atılımlar yaşandı. Birçok yerli firma yeni yatırımlar ile adından söz ettirmeyi başarırken, sektör 2019 yılında da çok önemli atılımlar için şimdiden planlamalar yapmaya başladı.

Türkiye’de güneş enerjisi sektörünü yakından izleyen Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) 2019’da Türkiye’de güneş enerjisi konusunda bir rekor yılı olmasını bekliyor. Dernek, 2019’da ülke genelinde lisanslı ve lisanssız santral olarak toplam 950 megavat civarı kurulum, 800 milyon dolar yatırım bekliyor.

Güneş enerjisi santrali kurmanın, birçok diğer elektrik santraline göre daha kolay olduğunu söylemek mümkün. Örneğin bir termik ya da hidroelektrik santral kurmak ortalama 3 yıllık bir süreç alırken, bir güneş enerjisi santrali kurmak için 3-4 aylık bir süreç yeterli.

MALİYETLER DÜŞÜYOR

Yenilebilir enerjiler arasında Türkiye için en yüksek potansiyeli barındıran güneş enerjisi santrallerinin kurulumda maliyetlerde de azalış var. Uzak doğu kökenli olarak üretilen hücre fiyatlarında yaşanan düşüş son dönemde etkisini göstermeye başladı. Özellikle monoperc hücre fiyatlarında yaşanan düşüş ile birlikte maliyetlerin azalması devam ediyor. Son dönemde birçok yeni şirket daha da üretim konusunda harekete geçti ve bu durum da rekabeti beraberinde getirerek, yatırımcılar için maliyetleri azaltmaya başladı.

2019 yılında da güneş enerjisi sektörünü hareketli bir yıl bekliyor olacak. Peki hangi iş fikirlerine yoğunlaşmak mümkün?

GÜNEŞ ENERJİSİ SEKTÖRÜNDE İŞ FİKİRLERİ

güneş enerjisi

1. Güneş Enerjisi Denetçisi

Bir güneş enerjisi denetçisi olarak, işiniz, enerji maliyetlerini azaltmak ve kullanımıyla enerji verimliliğini artırabilecekleri yollar önermektir. Bunun için güneş enerjisine geçmek isteyen kişilerin evlerini veya iş yerlerini ziyaret edersiniz. Genellikle bir şirket için çalışırsınız veya kendi şirketinizi kurabilirsiniz.

2. Güneş Paneli Kurulumu

Ev, ofis ve iş yerleri için güneş paneli kurulumu işi başlatabilirsiniz. Elbette bunun için deneyimli personellere ihtiyaç duyacaksınız.

3. Danışman

Kapsamlı bir sektör olması nedeniyle, güneş santrali kurmak gibi işletmeler için danışmanlık hizmeti verebilir. Tabii ki bunun eğitimini almış olmanız değer kazandıracaktır.

4. Güneş Sistemi Tamircisi

Bir arıza olduğunda, insanların güneş panellerini koruma ve bakımını yapmalarına yardımcı olacak bir güneş sistemi tamircisi olabilirsiniz.

5. Güneş Enerjisi Projeleri Geliştiricisi

Güneş enerjisi sektöründe yapabileceğiniz birçok icat var. Bu konuda bireysel olarak çalışmalar yürütebileceğiniz gibi direkt olarak bir şirket de kurarak harika işlere imza atabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Bugün Başlayabileceğiniz 19 İş Fikri

6. Güneş Enerjisi Ürünü Pazarlamak

Güneş enerjisi için binlerce ürün bulunuyor. Bu ürünler için pazarlama hizmeti verebilirsiniz. Elbette bir şeyi satabilmek için o ürünü tanımanız gerekir. Bu nedenle sektör hakkında bilgi sahibi olmadan bu işe kalkışmanızı pek önermioruz.

7. Güneş Paneli Temizleyici

Güneş panelleri düzenli temizlik ve bakıma ihtiyaç duyar ve bu sık sık hasarlara neden olması nedeniyle çoğunlukla profesyoneller tarafından yapılır. Bu konuda hizmet sağlayabilirsiniz.

8. Güneş Enerjisi Ürünleri Distribütörü

Güneş enerjisi ürünleri toptancılığı yapabilirsiniz. Ancak hedef noktasında konu ile ilgilenen şirketlerin bulunup, bulunmadığına dikkat edin.

9. Güneş Eğitimi Hizmetleri

Güneş enerjisi harika bir sektördür ve Türkiye için eşsiz fırsatlar barındırmaktadır. Bu kapsamda, bu sektöre yönelmek isteyenler için eğitim hizmetleri için bir kurs programı başlatabilirsiniz. Güzel bir reklam ile ciddi bir girişim olabilir.

10. Tarım

Çiftçilere danışmanlık yapabilir ve onlara bitkilerin büyümesini arttırmak için güneş enerjisini nasıl kullanacaklarını öğretebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

  1. güneş enerjisi ve panel temizleyici olarak işe başlamak istesek ne gibi bir donanıma ihtiyaç duyacağız ben şu an kombi klima ile ilgili teknik servis hizmeti vermekteyim

Bir yanıt yazın