En Çok Kazandıran Emtialar

Ekonomi > En Çok Kazandıran Emtialar

Geçtiğimiz yıl emtia piyasası için de çok aktif geçti. Emtia piyasasında 2018 yılının en çok kazandıranı ise Kakao oldu. Kakao geçtiğimiz yıl yatırımcılarına yüzde 27,6 kazandırdı.

2018 yılında 18 emtia piyasası ürününden 14’ü yatırımcısına kaybettirirken, yalnızca 4 ürün yatırımcısını sevindirdi. Tüm ürünler arasında kakao en çok kazandıran emtia ürünü olurken, kakaoyu; mısır, paladyum ve buğday izledi.

2018 yılında dolar kurunda yaşanan dalgalanma ve ABD – ÇİN savaşı endişesi nedeniyle emtia piyasası çok zorlu geçti. Zorlu piyasa nedeniyle şeker, kahve, platin, altın, pamuk, soya fasulyesi, çinko, bakır, gümüş, alüminyum, kurşun, nikel, Brent petrol ve doğal gaz değer kaybettirdi.

KAKAO YÜZLERİ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDEBİLİR

Emtia piyasasında uzmanlar, 2019 yılında da özellikle Kakao için umutlu. Özellikle Kakao üretiminin merkezi olan ve tüm dünyadaki kakaonun yüzde 75’inin üretildiği Güney Afrika’da havaların çok sıcak ve kurak olması nedeniyle yeteri derecede kaliteli kakao yetişmemesinin fiyatları artırmaya devam edeceği belirtiliyor.

2019 yılında da Kakao için iklim koşullarının daha kötü gideceği belirtilirken, çikolata üreticilerinin özellikle kaliteli çikolataya daha fazla fiyat ödemek zorunda kaldığı ve bu durumun da tüm kakao türleri için fiyatları önemli derecede artırmayı sürdürmesi bekleniyor.

Kakao fiyatının artmasının bir diğer nedeni ise çikolataya olan talepteki önemli düzeydeki artış. 2018 – 2019 sezonunda küresel bazdaki çikolata tüketiminin 7,7 milyon tona ulaşması bekleniyor.

AA – Burhan Sansarlıoğlu
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/emtia-yatirimcisi-2018de-kakao-ile-kazandi/1355619

+

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

En Çok Kazandıran Emtialar hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

“En Çok Kazandıran Emtialar” üzerine 2 yorum

  1. uzun yıllardır faal olan onlinemagaza.com sistemini deneyin, hem kendi markanıza yatırım yapmış olursunuz hemde satış ortaklığı sistemi ile kazanırsınız

    Cevapla

Yorum yapın