Kapat

Dünyayı Gerçekten Değiştirebilecek İş Fikirlerini Tanımlamanın 5 Basit Yolu

iş fikirleri

Büyük pazar başarısı için hazır olan sektörleri ve işletmeleri tanımlayabilmek bir şeydir. Fakat girişimcilik, yanlızca çok para kazandırabilecek bir fikir bulmaktan daha fazlasını gerektirir. Girişimcilerin daimi bir başarıya sebep olan motive edici güçten yararlanmaları için, tasarladıkları fikirlerin dünyayı büyük ekonomik, sosyal veya çevresel etkilerle değiştirebilecek kadar güçlü olması gerekir.

Fikriniz bu kriteri basitce karşılarsa, ürün veya hizmetleriniz çok sağlam olsun yada olmasın girişimcilik zorluklarını aşmak için çok daha fazla motive olacaksınız. Bunun nedeni, tam olarak duygusal şekilde yatırım yapabileceğiniz bir şey olmasıdır. Mücadele, tabiki bu iş fikirlerini ilk olarak tanımlıyor.

Bu nasıl yapılır? İşte dünyayı değiştiren iş fikirlerini tanımlayabileceğiniz beş basit yol;

1. Kendi topluluğunuzdaki fırsatları bulun

Kültürler ve diller değişiklik gösterse de, dünyamızın karşılaştığı zorlukların birçoğu dünyanın birçok yerinde benzerlik gösterir. Bu yüzden, dünyayı değiştiren fikirleri tanımlamanın en iyi yollarından biri yerel olarak başlamaktır: Yerel halkı ilgilendiren konuları arayın.

Tüm dünyayı tek seferde değiştirmeye çalışmak yerine, öncelikle yerel halk üzerinde test edilebilecek fikirleri tanımlayabilirsiniz. Bu, çabalarınızı daha iyi hale getirmek ve fikrinizi daha büyük seviyeye getirmeye hazırlanırken etkinizi ölçmek için harika bir yol olabilir.

2. Kendinize ait kişisel deneyimlerinizi kullanın

Dünyayı değiştiren en güclü değişim fikirlerinin cogu, girişimcinin ve onun kendi hayatında karşılaştığı mücadele ve deneyimlerden gelir. Şu anda uğraştığınız sorunları göz önüne almak için bir dakikanızı ayırın. Bu sorunlar mevcut iş çabalarınızı, kişisel yaşamınızı veya ev yaşantınızı etkiliyor olabilir. Muhtemelen, bu sorunlara karşı karşıya gelen tek kişi siz değilsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRYeni Bir İş Kurmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 13 Soru

Başka birinin sizin problerinizi çözmesini beklemek yerine, karşılaştığınız sorunları doğrudan ele alan bir iş fikri geliştirerek dünyayı değiştirmek için adımlar atın. Daha da önemlisi, kendi problemlerinizi çözerken, mümkün olan en iyi çözümü yaratma ve sunma konusunda tutkulu olmanızın muhtemelen daha iyi olacağını anlayın.

3. İşin İçine başka insanları katmak için fikirler bulmaya bakın

Dünyayı değiştiren en başarılı fikirlerin çoğu sadece yeni bir ürün veya hizmet sunmaz. İnsanların günlük yaşamlarına yaklaşım şekillerini değiştirmeye çalışırlar. Birinin zihinsel olarak yakşalık şeklini değiştirmek uzun bir koşuda en iyi yaklaşım ve etkiye sahip olacaktır.

İş danışmanı Monica Bourgeau tarafından paylaşılan bu örneği inceleyelim. HuffPost’ta yazdığı gibi, “[Yazar ve TEDx konuşmacısı] John Flintoff çevreyi korumaya ve küresel ısınmayı önlemeye yardımcı olmak için çalışıyor. J. Flintoff ayrıca komşularıyla iletişime geçerek ani bir değişim yapabileceğinin farkına vardı. Ancak, o bunu gerçekler ve araştırmalarla baskın şekilde yapmadı fakat onlara dometes bitkileri vererek yaptı…

J. Flintoff, her yıl komşularına fazladan domates tohumları önerdi. Bourgeau şunları yazdı “Bu nazik ve kibar hareket komşularına kendi ürünlerini yetiştirerek, böylece çevresel etkileri hafif şekilde azaltmayı sağladı.
Sonuç olarak; Müşteriler ve halk kişisel olarak ilgilendiği için, kendinizden çok daha fazla bir fark yaratacaksınız.

4. Başkalarına nasıl yardım edebileceğini sormak için önlerini kesin

Kendi başınıza fikirler bulmak kolay değildir. Bu yüzden beyin fırtınası yapmak kalıcı şekilde güclü bir araç olarak düşünülür. Dünyayı değiştirebilmeyle alakalı fikir ileri sürmede zorlanabilirsiniz. Fakat etrafınızda sizi doğru yöne götürecek büyük hissiyatı olan birçok insan olabilir.

Fikir bulmak için birkaç farklı topluluklara danışmaktan korkmayın. Mesela ailenize ve arkadaşlarınıza belirli zorluklar hakkında sorular sorabilirsiniz. Etkilemek istediğiniz kafadar iş arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. Hatta kendi topluluklarınızda odak gruplarını bile yönetebilirsin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRKendi İşinde Başarılı Olmanın 7 Kuralı

Başarılı işletmeler dünyayı değiştirmek istiyorlarsa, özellikle dünyadan kopuk şeylerle ilgilenmezler. Başkalarının fikirlerini yararlandığınız için, ele alabileceğiniz olası potansiyel konular hakkında daha fazla fikir üreteceksiniz vebu sorunları nasıl çözebileceği konusunda bazı olasılıklar hakkında daha fazla fikir üreteceksiniz.

5. Anlamlı hayırseverlik çalışmalarına destek verin

İlk iş fikrinizin mutlaka kendi içinde dünyayı değiştirmesi gerekmez. Ancak, bağımsız bir hayırseverlik çabasıyla eşleştirdiğinizde, iyilik için doğru bir güç haline gelebilirsiniz. Daha önce Habir Sian’ın gözlük şirketini geleneksel bir işten daha büyük bir şeye dönüştürdüğünü gözlemledim çünkü gözlük bağışladı ve yoksul ülkelerde daimi göz klinikleri kurdu.

Sian, işine bu hayırsever kavramlar göz önünde bulundurularak başlamadı. Ama, endüstrisi ile ilgili gerçek sorunları tespit ederek, bu hayırsever çabaları şirket kimliğinin bir parçası haline getirdi. bir çift gözlük dünyayı değiştirmeyebilir. Ancak bu hayırsever gözlük yardımı ile kesinlikle daha ileri gidebilir.

Yoksul insanlar için yaşam koşullarını iyileştirmek veya sektörünüzde devrim yaratmaya çalışmakta olsun, işinizde daha büyük bir amaç bulmak girişimcilik çabalarınız için her şeyi değiştirebilir.
Anlamlı bir fark yaratmak, sanıldığı kadar uzakta değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir