1. Anasayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Dünyanın En Zengini Ama 25 Yıl Tatile Çıkmadı

Dünyanın En Zengini Ama 25 Yıl Tatile Çıkmadı
0

“Dünyanın en zengin adamı kimdir?” sorusunu yöneltince hemen herkesin aklına ilk Bill Gates gelir. Fakat aslında bu unvan sık sık değişiyor. Inditex’in sahibi Amancio Ortega unvanı birkaç günlüğüne de olsa Bill Gates’in elinden almayı başardı. İspanyol iş adamı bugünkü mal varlığını tutumlu davranışlarına da borçlu. Neredeyse her gün aynı kahveciye gidiyor ve öğle yemeklerini şirket kafeteryasında yiyor. 25 yıl boyunca da tatile çıkmamış. Ortega’yı ve onu listelerde yükselten iş disiplinini yakından tanıyalım.

AMANCIO ORTEGA, FOTOĞRAF ÇEKTİRMEYİ VE RÖPORTAJ YAPMAYI HİÇ SEVMİYOR.
Adını belki de pek çok kişinin duymadığı Ortega, yaklaşık 80 milyar dolarlık bir servete sahip. 81 yaşındaki İspanyol iş adamı şimdi dünyanın en zenginleri listesinde Bill Gates ve popüler alışveriş sitesi Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos’un hemen ardından üçüncü sırada. Temmuz ayında Bezos da Bill Gates’i geçerek kısa bir süreliğine bir numaraya yerleşmişti. Üçüncü sıradaki Ortega ise hala Avrupa’nın en zengini ve ilk beşte ABD dışından tek kişi olma özelliklerini koruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Zengin Olmanın Yolları & Nasıl Zengin Olunur

Sıfırdan Başladı

Ortega İspanya’da doğup büyüyen ve liseyi dahi bitirmemiş bir iş adamı. 20’lerinin başında bir terzinin yanında çalışan Ortega, eski eşi Rosalia Mera ile bornoz ve iç çamaşırı satarak para kazanmaya başlamış.

ZARA’NIN KURUCUSU AMANCIO ORTEGA, INDİTEX SAYESİNDE DÜNYANIN EN ZENGİN ADAMLARI LİSTESİNDE ZİRVEDE.

Amancio-Ortega
Ortega ve eşi 1975’te ilk Zara’yı açmışlar ve İspanyol iş adamı satışları takip etmek için bir bilgisayar edinerek daha o zamanlardan yenilikçi bir insan olduğunu göstermiş. Gelecek yıllarda ise Zara’nın bu denli büyümesine sebep olan bir sistem geliştirmiş: 48 saat içinde herhangi bir mağazanın stokunu yenileyecek ve 10 gün içinde tasarımları kıyafete dönüştürecek bir sistem.

Zara büyüyüp Inditex’in altında farklı markalar kurulduğu zaman bile Ortega’nın kendine ait bir ofisi, masası ya da bilgisayarı olmamış. Ortega şirketi, Zara Kadın’ın tasarım odasında iş arkadaşlarıyla birlikte durarak yönetmeyi tercih ediyormuş.

İşleri Ne Kadar Büyüse de Ortega Mütevazı

Dünyanın en büyük moda marka gruplarından Inditex, 2001 yılında halka arz edildi. Ortega hâlâ şirketin yüzde 59’una sahip. Zara’yla başlayan yolculuğu bugün Bershka, Stradivarius, Pull&Bear ve Massimo Dutti gibi hazır giyimin önde gelen markaları ile devam ediyor.

INDİTEX’İN ALTINDA OYSHO, MASSİMO DUTTİ, PULL&BEAR VE STRADİVARİUS GİBİ MARKALAR BULUNUYOR.
Fotoğraf çektirmeyi ve röportaj vermeyi sevmeyen iş adamı o kadar az kişi tarafından biliniyor ki yatırımcıları dahi Ortega’yı Inditex çalışanı zannediyorlarmış. Inditex’in genel başkanlığından çekilse de hala her gün ofise gitmeye devam ediyor. Onu bugünlere getiren belki de bu mütevazılığı. “Bu kadar para kazandıysam sebebi hiçbir zaman amacımın bu kadar para kazanmak olmamasıdır,” gibi bir köşeye not edilecek sözleri de var.

1936 doğumlu iş adamının bugün Inditex dışında yatırımları da bulunuyor. Gayrimenkul ve turizme yaptığı yatırımlar dışında Galiçya’da girişimciliği desteklemek adına Fundación Paideia adında bir vakfın da sahibi. Blog Teb.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir