Kapat

Çorap Dükkanı / Mağazası Açmak

çorap

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de 2.4 milyon çift çorap üretimi gerçekleştirildi. Bu üretimlerin 400 milyonu ise Türkiye’de satıldı. Bu da kişi başına yıllık 5 çift çorap anlamına geliyor. Her ne kadar dünya ortalamasının altında bir rakam olsa da, rakamların sürekli olarak yükseliş trendinde olması sektörü karlı kılıyor.

Soğuk ülkelerde yıllık çorap tüketimi 50 çifti aşarken, ABD’de yıllık 30, Almanya’da 25 ve İngiltere’de ise yıllık çorap tüketimi 20 çifttir. Türkiye’de ise son verilere göre yıllık kişi başına çorap tüketimi 5 çift olarak kayıtlardaki yerini almıştır. Ancak söz konusu veriler düzenli olarak yükseliyor.

Son dönemde ise Türk erkeklerinin çorap tercihi büyük ölçüde değişti. Eskiye nazaran kullanılan koyu renkli uzun çoraplar yerini renkli ve görünmez (invisible) çoraplara bıraktı. Bu da sektöre yeni bir heyecanın girmesini ve kar marjlarının yükselmesini sağladı.

ÇORAP DÜKKANI AÇMAK

çorap-dükkanı

Türkiye’de çorap sektörü çok aktif ve sektöre giriş yapmak çok düşük sermayeler ile bile mümkün. Ancak sadece çorap satışına odaklanmak yerine mağazaya farklı alternatif ürünlerin de eklenmesi mantıklı olabilir. Giyim sektöründe kar marjı çok yüksektir, aksesuar sektöründe ise bu oranlar daha fazla. Bu kapsamda çorap satışına odaklanmayı planlıyorsanız eğer karlı bir iş kolu için planlama yaptığınızı belirtmekte fayda var.

Bir çorap mağazası kurmak düşündüğünüz kadar zorlu bir süreç değildir ve mütevazi sermayeler ile bile kurulum gayet başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Ortalama olarak 25 bin liralık bir sermaye ile şık bir çorap mağazası kurulabilir. Bir çorap mağazası kurmak için en uygun yer ise, büyük giyim merkezlerine yakın bir alan olmalı. Ayrıca AVM’lerde stant olarak da açılabilecek harika bir iş fikridir. Stant kurulumları için ise 10 bin lira yeterli bir sermaye olacak.

Kendi mağazanızı AVM’de kurmayı planlıyorsanız eğer AVM’nin küçük köşe dükkanlarını tercih etmeniz mantıklı olabilir. Çünkü yüksek kira, iş potansiyelinin uzun soluklu olmasını riske atabilir. Bir çorap mağazası için 10 metrekarelik bir alan fazlası ile yeterli olacaktır.

MAĞAZADA BULUNMASI GEREKEN ÜRÜNLER

çorap-mağaza

Kadınlar İçin;

 • Kısa Çorap
 • Uzun Çorap
 • File Çorap
 • Dizüsü Çorap
 • Fitness Çorap
 • Görünmez Çoraplar

Erkekler İçin;

 • Kısa Çorap
 • Uzun Çorap
 • Spor Çorapları
 • Pedulini

Kız Çocukları İçin;

 • Külotlu Çorap
 • Taytlar
 • Kısa Çoraplar
 • Uzun Çoraplar
 • Kaymaz Çoraplar

Erkek Çocukları İçin;

 • Kısa Çoraplar
 • Uzun Çoruplar
 • Kayma Önleyici Çoraplar

DÜKKANIN KURULUMU

Çorap dükkanının kurulması için yukarıda yer alan ürün gamlarından, sermaye ve dükkanın boyutuna göre toptan alım yapılmalıdır. Toptan çorap sektörü çok aktiftir ve hemen hemen her şehirde bulunan toptancılar sitesinde onlarca farklı çorap toptancısı bulunabilir. Ürünlerin toptancıdan alındığı zaman iyi bir inceleme yapılmasını öneriyoruz. Eğer çorap sektörü hakkında deneyim sahibi değilseniz, yanlış ve kalitesiz ürünleri satın alabileceğiniz gibi, olması gerekenden fazla tutarda bir rakam da ödeyebilirsiniz. Bu nedenle sektör hakkında bilgili birinden yardım almanız mantıklı olabilir, birkaç toptan alım sonrasında zaten kendi işinizi rahatlıkla görebilecek seviyeye geleceksiniz.

Eğer yardım alacak birini bulamıyorsanız, bilindik markaları tercih etmenizi öneriyoruz. Zira, bilindik markalara ilişkin kalite belirli bir seviyenin üstündedir ve fiyatlar genellikle her yerde aynıdır. Toptan ürün alımları için 15 metrekarelik bir dükkan için yaklaşık 18 bin lira civarında sermaye gerektirecektir. Bazı ürünler elbette deponuzda yer alacak, zira bazı ürünler daha hızlı satıldığı için sık sık ürün satın almanız mantıklı olmayacaktır. Örneğin uzun erkek çorapları, diğer tüm ürünlere göre daha hızlı satışa sahiptir.

Toptan çorap alımı sonrasında mağaza raflarına ihtiyacınız olacak. Renkli ve ürünleri ön plana çıkartan bir raf kurulumu gerçekleştirmelisiniz. Ürünler genellikle hep aynı raflarda sergilenir, ancak siz bu konuda farklı birkaç fikri uygulamaya alabilirsiniz. Bu dükkanın akılda kalıcılığı ve müşteri dikkatini çekmesi için önemli bir yoldur.

RESMİ İŞLEMLER

çorap-mağaza2

Çorap mağazası açarken elbette bazı resmi işlemlere ihtiyacınız olacak. Öncelikle kiraladığınız dükkan için bağlı olduğunuz belediyeye giderek burada ruhsat işlemlerini gerçekleştirmeli ve ardından bir muhasebeciye giderek vergi levhanızı çıkartmalısınız. Tüm resmi işlemler ortalama 3 bin lira tutacaktır ve her ay yaklaşık 200 liralık vergi ile karşı karşıya kalacaksınız. İş hacminiz arttıkça elbette bu rakam yükselecektir.

KAR MARJI

Çorap mağazalarında satılan ürünlerde kar marjı çok yüksektir. Örnek olması açısından genellikle 5 ila 10 lira arasında satılan uzun erkek çoraplarının toptan maliyeti yalnızca 1 lira 65 kuruştur. 3 liraya satılan kız çocukları için kısa çoraplar ise toptan olarak size yalnızca 65 kuruşa mal olacaktır.

Günlük ortalama olarak 300 liralık bir satış yakalayan bir mağaza, ay sonunda elde ettiği ciro olan 9 bin liranın, kira dahil tüm masraflar sonrası 4 bin lirasını kar olarak hesaplayabilmektedir. Bilinmesi gerekiyor ki çorap çok hızlı satılan ve öncelikli ihtiyaçlar arasında yer alan bir üründür, bu kapsamda günlük 300 liralık ciro elde etmek çok da zor olmayacaktır.

“Çorap Dükkanı / Mağazası Açmak” üzerine 8 yorum

 1. Filiz Aycan says:
 2. NURİYE PÜLÜM says:
 3. arzu says:
 4. sefa says:
 5. gulumser says:
 6. AYLİN KALENDER says:
 7. julide says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir