Kapat

Çin’in Startup’ları ABD’yi Geçti

Anasayfa StartUp Çin’in Startup’ları ABD’yi Geçti
abd çin

2018 yılının son çeyreğine gelinirken Çin’deki Startup’lar, ABD’deki Startup’lardan daha fazla fon almayı başardı. Tarihte ilk kez yaşanan süreç geleceğe de ışık tutuyor.

CrunchBase verilerine göre, Çin’deki şirketler, ABD’deki şirketlere göre daha fazla risk sermayesi elde etmeyi başardı.

2018 yılının son çeyreğine kadar, Çin – ABD ve dünyanın geri kalanındaki Startup’ların oluşturduğu fonlama ise şu şekilde;

fonlama

En çok fon almayı başaran şirketler ise; Çinli yapay zeka şirketi Sensetime, Singapur merkezli ulaşım hizmeti şirketi Grap, ABD merkezli ikinci el alım satım platformuLetgo, Çin merkezli otomotiv perakende platformu Souche, ABDli fitness teknoloji şirketi Peloton.

Ortalama olarak Çinli Startup’lar, ABD’deki Startup’lara göre 2,2 milyar dolarlık ek fon aldı. Fonlamadaki genel fark ise 100 milyon dolardan büyük şirketlere olan ilgi ile gösterilebilir.

Ancak iki ülkedeki en çok yatırım alan Startup’ların birçoğu birbiriyle rekabet edecek sektörlerde değil. Bu nedenle fonlamanın büyük ölçüde rekabet oluşturmak amacıyla ilerlediğini söylemek zor. Ancak son yıllarda Çin’deki Startup desteklerinin, diğer ülkelere ilham kaynağı olduğunu da belirtmek kesinlikle mümkün.

“Çin’in Startup’ları ABD’yi Geçti” üzerine 1 yorum

  1. sed says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir