Kapat

B2B Nedir? Örnekleri

PARAMI EN DOĞRU NASIL DEĞERLENDİRİRİM DİYE DÜŞÜNME!

KISA SÜREDE NE KADAR KAR EDEBİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

(Ayrıntılı bilgi için hemen tıklayın!)


Sı k sık sorulan sorular arasında yer alan B2B sistemini kısaca anlatmak gerekirse eğer, B2B sistemi genellikle herhangi bir ürün satan şirketin bu ürünleri son kullanıcı yerine şirketlere satmasına verilen addır. B2B Sistemi henüz Türkiye’de yeterli bir popülariteye sahip değildir. Bunun en büyük nedeni şirketlerin bireysel son kullanıcıya ulaşmaya çalışması olarak gösterilebilir. Halbuki B2B sisteminde kar marjları çok düşük bir seviyede değildir. Ayrıca bu sistem aracılığıyla birçok şirket deposunda bulunan ve yeterli satış rakamına ulaşmayan ürünleri kısaca satabilmektedir.

Dünyada hemen hemen bütün şirketler tarafından kullanılan B2B sistemi birçok şirketin bugün çok büyümesini sağlayan en önemli nedenlerden biridir. bu sistem aracılığıyla şirketler depolarını kısa sürede boşaltabilmekte ve bu sayede mal dönüşümünü hızlı bir şekilde yapabilmektedir.

Business to business olarak adlandırılan B2B sistemini Türkiye’de kullanılan birçok şirket bulunmaktadır. Ancak bu şirketler bu sistemin gelişmesi için çok fazla çaba göstermiyor. Halbuki özellikle Ortadoğuda bulunan binlerce şirket yalnızca bu sistemi kullanarak Milyonlarca dolar para kazanıyor. Çin’de yer alan yüzlerce şirket son kullanıcıya ulaşmak yerine yalnızca bu pazara yönelmiştir. Aşağıda örneklerini bulabileceğiniz şirketler yalnızca Business to business (B2B) sistemi ile halihazırda devasa bir yapıya ulaşmıştır. Business to business sisteminin en önemli yanlarından biri alıcıların şirketler olması nedeniyle toplu satış yapılabilmesidir. Sizde şirketinizde bu sistemi kullanarak satış rakamlarınızı kısa sürede katlayabilirsiniz.

NASIL B2B SİSTEMİ AÇILIR?
B2B Sistemini açmak için satış yaptığınız internet sitesinde ücretli ve ücretsiz olarak satılan B2B altyapısını aktif hale getirebilirsiniz. İnternet sitenizde kısa süreli bir reklam ile kısa zamanda birçok şirketin ilgisini çekebileceğinizi belirtelim. B2B Sistemine geçmek düşündüğünüz kadar zor değildir. Sadece ürünlerin burada toplu satış fiyatlarını belirtmeniz dışında başka bir iş yapmamıza gerek yok. Örneğin perakende satış fiyatı 1 TL olan ürünü 10000 adet alımda 80 kuruşa indirmeniz yeterli olabilir. Türkiye’nin en önemli şirketleri de bu sistemi kullanmak da ancak üstünü çok fazla kafayı olduklarını söylememiz mümkün değildir. Bu nedenle bu sistem Türkiye’de gereken değeri görmemiştir. Ancak bunu Türkiye’de çok iyi bir şekilde yapan şirketlerin güzel satış rakamlarına ulaşabileceğini tahmin etmek zor değil.

B2B ÖRNEKLERİ
Alibaba, B2B konusunda dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır.

Türkiye’de ise B2B sistemlerinin girişi:
b2b.migros.com.tr
b2b.adaoto.com.tr
b2b.merveoptik.com
b2b.mobiltel.com.tr
www.sunexpress.com/reservation/ibe/login?locale=tr
b2b.tekzen.com.tr
b2b.geneloto.com.tr
bayi.kvk.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir