1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

B2B Nedir? Nasıl Kurulur ve Örnekleri

B2B Nedir? Nasıl Kurulur ve Örnekleri
0

E-ticaret dünya genelinde artışını sürdürürken, her dönemeçte yeni kavramlar ile karşılaşmaya devam ediyor. Son olarak sıklıkla karşımıza çıkan B2B Ticareti birçok girişimci ve yatırımcının ilgisini çekmeye devam ediyor. B2B genel olarak bir şirketin, başka bir şirketten online ortamda ürün satın alması sürecini ifade ediyor.

İlk olarak Çin merkezli e-ticaret sitelerinde sıklıkla karşılaştığımız B2B sistemi henüz Türkiye’de yeterli bir popülariteye sahip değil. Ancak her geçen gün daha fazla Türk şirketi bu konuda bir platform hazırlama çabasına girmiş durumda. B2B sistemi aracılığıyla birçok şirket düşük kar marjları ile yüksek sürümden kazanma potansiyeli elde etmekte. İşletmeniz için B2B sistemi oluşturmanız, bu kapsamda büyük önem arz ediyor.

Dünyada şirketler genel olarak B2C sistemine odaklanmıştır. B2C, bir ürünün firmadan; doğrudan tüketiciye ulaştırılması anlamını taşıyor. B2B sisteminde ise, bir ürün firmadan yine başka bir firmaya satılıyor.

Dünya genelindeki büyük hemen hemen bütün şirketler tarafından aktif olarak kullanılan B2B sistemini siz de işletmenize uygulayarak, kapsamlı bir toptan tedarik zincirini hayata geçirebilirsiniz.

TÜRKİYE’DE ÇOK AKTİF DEĞİL

Business to business olarak adlandırılan B2B sistemini Türkiye’de de kullanan birçok şirket bulunmaktadır. Ancak bu şirketler bu sistemi geliştirmek ve pazarlamasını yapmak için çok fazla çaba göstermiyor.

Çin’de, Avrupa’da ve ABD’de yer alan binlerce şirket son kullanıcıya ulaşmak yerine yalnızca B2B aracılığıyla devasa bir kurumsal kimliğe ve satış hacmine ulaşmıştır. Aşağıda örneklerini bulabileceğiniz şirketler yalnızca Business to business (B2B) sistemi ile halihazırda devasa bir yapıya ulaşmıştır. Business to business sisteminin en önemli yanlarından biri alıcıların şirketler olması nedeniyle toplu satış yapılabilmesidir. Sizde şirketinizde bu sistemi kullanarak ve potansiyel müşterilere yönelik pazarlama yaparak büyük bir pazardan pay alabilirsiniz.

B2B SİSTEMİ NASIL KURULUR?

b2b

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

B2B sistemi genel olarak internet siteleri üzerinden yapılan bir platform aracılığıyla yürütülmektedir. Eğer işletmenize ait bir e-ticaret platformu varsa, yazılım ajansınız aracılığıyla bir B2B sistemini de hayata geçirebilirsiniz. Eğer küçük bir işletme olarak faaliyet gösteriyorsanız, bu durumda B2B sistemini kurmak üzere sermaye sorunu yaşıyorsanız; birkaç arama ile ücretsiz onlarca B2B yazılımını edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  İngiltere'de Asgari Ücret Ne Kadar?

B2B sistemine geçmek düşündüğünüz kadar zor değil. Ücretli veya ücretsiz bir yazılımı kurduktan sonra B2B sistemine, ürünlerin toptan fiyatını sağlamak dışında ek bir çabaya ihtiyacınız olmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: E-Ticarette Rekabet Gücünü Artırmanın 10 Yolu

Örneğin perakende satış fiyatı 1 TL olan ürünü bin adet adet alımda 80 kuruşa indirmeniz gibi.

Ülkemizde B2B sistemini aktif olarak uygulayan ve pazarlamasını yapan çok sayıda şirket bulunmuyor. Önemli düzeyde pazar fırsatı bulunan B2B sistemine ilk giren şirketlerden olarak, ciddi bir pazar payı elde edebilirsiniz.

NEDEN B2B?

Halihazırda bir ürün veya hizmet satışı yapıyorsanız; bu ürün ve hizmetleri büyük ihtimalle son tüketicilere satmak konusunda ciddi çabanız ve pazarlama çalışmalarınız bulunuyordur. B2B sistemini de uygulayarak, tüm ürün ve hizmetlerinizi toptan satmak konusunda fırsat elde edebilirsiniz.

B2B sistemini kurmak ve geliştirmek düşündüğünüz kadar yüksek sermaye ve çaba isteyen bir süreç değil. Tamamen ücretsiz olarak bir B2B yazılımını e-ticaret sitenize entegre edebilirsiniz. Bu B2B yazılımına tüm ürün ve hizmetlerinizi toptan fiyatlar ile girdikten sonra; fiyat ve stok değişimlerini yazılıma eklemek dışında ek bir çalışmaya ihtiyacınız olmayacak.

B2B sistemi aracılığıyla işletmenizin iş hacmini ciddi düzeyde artırabilirsiniz. Ayrıca depolarınızda kalan ve pazarlamasına ciddi oranda odaklanmayı planlamadığınız ürünleri de kolaylıkla satma fırsatı elde edebileceksiniz. Son olarak B2B sistemi aracılığıyla çok ciddi iş ortakları bulma şansınız olacak.

B2B ÖRNEKLERİ

Alibaba, B2B konusunda dünyanın en iyileri arasında yer almaktadır. Alibaba’nın dünya genelinde 20 milyona yakın üyesi bulunuyor. 

Türkiye’de ise bazı B2B sistemleri:

b2b.migros.com.tr
b2b.adaoto.com.tr
b2b.merveoptik.com
b2b.mobiltel.com.tr
www.sunexpress.com/reservation/ibe/login?locale=tr
b2b.tekzen.com.tr
b2b.geneloto.com.tr
bayi.kvk.com

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap