1. Ana Sayfa
  2. Karlı İşler

Yeni Başlayacaklar İçin: Çağrı Merkezinde Çalışmak

Yeni Başlayacaklar İçin: Çağrı Merkezinde Çalışmak
0

Son dönemin en popüler işletmelerinden biri çağrı merkezi açmak. Ancak siz çağrı merkezi açmak ile değil de çağrı merkezinde çalışmak istiyorsanız, bu rehberde bu işe yeni başlayacaklar için önemli ipuçlarına yer vereceğiz.

Türkiye şartlarında en kolay bulunabilen iş fikirlerinden biri çağrı merkezinde çalışmaktır. Sık sık girişimcilere, ortalama düzeyde bir sermaye oluşturmak için çalışmaları önerisinde bulunuyoruz. Eğer siz de iş imkanlarına göz atıyorsanız sık sık çağrı merkezlerinin iş ilanları ile karlı karşıya geliyorsunuzdur. Çağrı merkezleri sık sık personel değişiklikleri nedeniyle düzenli olarak iş ilanı oluşturmaktadır. Bu kapsamda çok kolay iş bulabilirsiniz.

Çağrı Merkezi‘nde çalışmaya başlamayı planlıyorsanız eğer bu konuda bir deneyime sahip değilseniz ilk olarak büyük ihtimal ile işletmenin iş öncesindeki kursuna katılmanız zorunlu olacaktır. Bu kursa mutlaka katılın ve hatta etkileşim göstererek ön plana çıkmaya çalışın. Bu kapsamda daha üst pozisyonda işe girme şansınız olacak.

ÇAĞRI MERKEZİNDE ÇALIŞMANIN SORUMLULUKLARI

çağrı merkezi

  1. Ana amacınız müşterinin tüm isteklerini karşılamaktır,
  2. Müşterinizi olası kafa karışıklıkları sırasında doğru bir şekilde yönlendirmelisiniz,
  3. Marka değerini korumak amacıyla kurumsal bir yapıya sahip olmanız ve bu yapıyı tüm müşteri desteği alanlara karşı göstermelisiniz,
  4. Üstlendiğiniz çağrıyı eksiksiz bir şekilde tamamlayarak, olabilecek en kısa şekilde çözmelisiniz,
  5. Olası bir sorun karşısında üstlerinizi eksiksiz bir şekilde haberdar etmelisiniz,
  6. Müşterilerin karşı karşıya kalabileceği tüm sorunlar için önceden bilgi sahibi olmanız gerekiyor,
  7. Akıcı ve uyumlu bir dil kullanmalısınız,
  8. Müşteriler sizin sorun hakkında bilgi sahibi olmadığınızı asla düşünmemeli.

Ayrıca tüm işletmelerde olduğu gibi çağrı merkezlerinde de başarılı olmak için mutlaka kendinizi geliştirmeniz gerekir.

ÇAĞRI MERKEZİNDE ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI

1. Eşsiz Bir Deneyim Kazanırsınız

Çağrı merkezlerinde çalışmanın en önemli avantajı, çalışanlar için eşsiz bir deneyim sağlamasıdır. Çağrı merkezlerinde ortalama olarak bir çalışan günde 40-50 farklı insan ile iletişim kurar ve bu doğrultuda 50 farklı insanı memnun etmeye çalışır.Bu eşsiz bir deneyimdir ve her sorununu hallettiğiniz insandan farklı bir şey öğrenirsiniz. İnsanları memnun etmek zordur, bu ancak ve ancak deneyimler ile elde edilebilecek bir beceridir. Kariyerinizde bu deneyimin büyük faydasını göreceksinizdir.

2. İletişim Becerileriniz Güçlenir

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

İletişim becerisi başarılı bir kariyer isteyen bir insanın mutlaka sahip olması gereken bir özelliğidir. Çağrı merkezinde çalışmak size eşsiz bir iletişim becerisi sağlayacaktır. Her gün birbirlerinden farklı özelliğe sahip onlarca insan ile iletişim kurmak ve onlara harika bir deneyim sağlamaya çalışmak, parayla bile satın alamayacağınız kadar iletişim becerisine sahip olmanızı sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Saçma İş Fikirleri Araştırmak Başarınız İçin Neden Önemli?

Her müşteri çağrı merkezini aradığı zaman, hızlı, verimli ve keyifli bir sohbet gerçekleştirmek ister. Bunu sağlamaya çalıştıkça farklı teknikler elde edeceksiniz.

3. Yüksek Gelir Kazanma Fırsatı

Türkiye’de çağrı merkezleri personellerine genellikle asgari ücretten daha fazla ödeme yaparlar. Ancak bazı çağrı merkezlerinde ek olarak, satış odaklı prim sistemi bulunur. Bu sayede siz satış yaptıkça çok daha yüksek gelir kazanma fırsatı elde edersiniz. Bu nedenle çağrı merkezinde çalışmak istiyorsanız, satış yapabileceğiniz işletmelerin çağrı merkezine de odaklanmanızı öneririz.

4. Evden Çalışma İmkanı

Genellikle çağrı merkezlerinde çalışmak için çağrı merkezine gitmeniz ve orada bulunan masanızda bulunmanız gerekiyor. Ancak son yıllarda, çağrı merkezleri büyük bir masraftan kurtulmak amacıyla kendi evinden çalışabilen personelleri de istihdam etmektedir. Çağrı merkezi iş ilanlarına göz atarken bunu göz önünde bulundurun. Elbette evde masaüstü bir bilgisayarınızın olması önemlidir.

ÇAĞRI MERKEZİNDE ÇALIŞMANIN DEZAVANTAJLARI

1. Saatler Belirsiz Olabilir

Çağrı merkezleri genel olarak personeller üzerinden yürütülen bir iş fikri olduğu için işe gidiş ve geliş saatleri çok sık değişebilir. Çünkü sık sık personeller değişecektir ve tatil günlerinde ek olarak personel saatlerinde değişiklikler yaşanacaktır. Çünkü çağrı merkezleri hafta sonlarında da dahil 24 saat çalışmak zorundadır. Bu nedenle sabah 8’de işe gidip, akşam 5’te eve dönmenizi sağlayabilecek bir iş değildir.

2. Stres İçerir

Çağrı merkezlerinden ayrılan birçok personel muhtemelen size aynı şeyi söyleyecektir, “bu iş gerçekten çok stresli“. Çünkü her gün onlarca müşteriyi memnun etmeye çalışmak bir süreden sonra yıpratıcı olabilir. Birçok çağrı merkezi bu sorunu aşabilmek için 40 dakikada bir mola vermektedir. Çağrı merkezi iş ilanlarına göz atarken mola süreleri hakkında mutlaka bilgi alın.

3. Hastalık Tehlikeniz Artar

Bilim dünyasının sıklıkla üzerinde durduğu konulardan biri, uzun süre sandalyede oturmanın sağlığı önemli ölçüde etkilediğidir. Çağrı merkezlerinde günün 8-9 saatinde küçük ve muhtemelen pek de rahat olmayan bir sandalyede oturmanız gerekecek. Bu durum bütün olgulara göre hastalıklara neden olabilen bir durumdur. Bu durumun stres ile birleşmesi durumunda da tehlikeli bir iş sınıfına bile girdiği söylenebilir. Elbette doğru oturma teknikleri ve bol bol molalar ile bu sorunu aşabilirsiniz. Ek olarak her bulduğunuz fırsatta su içmeyi ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap