1. Ana Sayfa
 2. Dükkan Açmak

Vitamin Bar Standı Açmak | Maliyeti ve Bayilikleri

Vitamin Bar Standı Açmak | Maliyeti ve Bayilikleri
11

Türkiye ve Dünya’da yayınlanan birçok rapora göre, sağlığa harcadığımız para düzenli olarak artıyor. Bu da iş dünyasının sağlık sektöründe farklı alternatiflere yönelmesine neden oluyor. Bu kapsamda bu rehberde ele alacağımız iş fikri ise son dönemde yoğun bir şekilde açılan Vitamin Bar Stantları olacak. Eğer düşük sermayeli, karlı ve az personel istihdamı isteyen bir iş fikri arıyorsanız, değerlendirmenizi öneririz.

Öncelikle vitamin barlarının ne olduğuna değinmek gerekirse eğer, genellikle türlü türlü meyve ve nadiren sebzelerin harmanlanarak içeceğe dönüştürülüp müşteriye lezzetli bir meyve suyunun hazırlandığı dükkan – bar ve stantlarının tümüne vitamin bar adı veriliyor. Vitamin barlarda genellikle lezzetli bir meyve suyu hazırlamayı bilen bir personel bulunması yeterli. Vitamin barları en çok sıcak iklime sahip bölgelerde yoğun bir satış hacmine sahip. Ancak kış aylarında da özellikle soğuk algınlığına karşı direnç kazanmak isteyenler tarafından da vitamin barları yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

VİTAMİN BARI – STANDI AÇMAK

Vitamin barları genellikle 4-5 metrekare alan üzerine kuruludur. AVM’ler ve cadde üzerindeki küçük köşe başlarındaki dükkan bu iş için çok uygundur. Ayrıca belediyelerden ve önüne stant kurmanızı istediğiniz mağaza – iş yerinden izin alabilirseniz eğer, yürüyüş yollarındaki mağaza önlerinde de küçük bir stant açılabilir.

Vitamin Barları’nın çok ciddi resmi yükümlülükleri yoktur. Sadece bir şahıs firması ile bile kurulabilmektedir. İçeride çalışacak personel eğer işletme sahibiyse bağ-kur, çalışan ise sigortasının yapılması gerekiyor. Belediyeden ruhsat ve vergi dairesinden de vergi levhası alınacak. Tüm bu işlemler öncesinde bir muhasebeci ile görüşerek tüm detaylı maliyeti öğrenebilirsiniz. Mevzuat sürekli değişmektedir, ancak ortalama olarak resmi işlemlere 2 bin liranız gidecek.

vitamin-stant

Vitamin barını bayilik fırsatları dışında kendiniz açmak istiyorsanız eğer, yapacaklarınızı sıralayalım;

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

 1. Öncelikle standın veya dükkanın seçilmesi ve resmi işlemlerinin – izinlerinin alınması gerekiyor.
 2. Resmi işlemler ortalama 2 iş günü sürmektedir, ardından dükkan kurulumuna geçilebilir.
 3. STANT OLARAK: Bir stant kurmak için eğer varsa şehrinizde stant kurulum firmaları ile çalışabilirsiniz. Ancak eğer küçük bir şehirde veya ilçede yaşıyorsanız, bu muhtemelen size sorun çıkartacaktır, zira birçok şehirde bile stant kuran firmalar yok. Bunun için büyükşehirlerde iş yapan firmalar ile görüşeceksiniz. Bir stant kurulumu ortalama 4 bin 500 liradır. Eğer ana firmaya çok uzaksanız nakliye ücretleri artabilir.
 4. DÜKKAN OLARAK: Stant yerine küçük bir dükkanda vitamin bar açacaksanız eğer bunun için standa ihtiyacınız olmayacak. Dükkan kiralandıktan sonra aşağıdaki adıma geçebilirsiniz.
 5. Dükkan veya stant kurulumu gerçekleştikten sonra, bazı makine ve teçhizatlara ihtiyacınız olacak. Bu malzemeleri aşağıda listeledik, en ucuzunu da en pahalısını da almayın. Bütçenizi iyi değerlendirin.

DÜKKAN MALZEMELERİ

 • Vitamin Bar Tezgahı – Ortalama 3.000 TL
 • Katı Meyve Sıkacağı – Ortalama 400 TL
 • Portakal Sıkma Makinesi – Ortalama 400 TL
 • Nar Sıkacağı – Ortalama 300 TL
 • Karton Bardak (Başlangıç 1000 adet) – Ortalama 100 TL
 • Peçete (Başlangıç 10 top) – Ortalama 50 TL
 • Buzdolabı (2 Adet)  – Ortalama 3.000 TL
 • Temizlik Malzemeleri: Ortalama 300 TL
 • Bıçak Seti: 200 TL
 • Dükkanlar İçin Oturma Alanı: 4.000 TL
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Mimarlık - İnşaat Sektöründe En Karlı 9 İş Fikri

Bu malzemeler ile kurulum gerçekleştirildikten sonra rahatlıkla satışa başlayabilirsiniz. Fiyatlar ortalamadır ancak daha önce belirttiğimiz üzere çok ucuz ve çok pahalı ürünleri satın almayın. Orta kalite işinizi görecektir, bütçeniz çok düşükse örneğin 1 buzdolabı alabilir ve vitamin bar tezgahı almak yerine basit bir mutfak tezgahı ile işe başlayabilirsiniz.

Kapsamlı bir vitamin bar standı kurmanın bedeli en düşük 10 bin liradır. Daha düşük bedeller ile ancak birkaç meyve için hizmet sağlanabilir. Dükkanlar için ise en düşük 16-17 bin liraya ihtiyacınız olacak.

MEYVELER

meyve

Bir vitamin barı ilk açtığınız zaman herkesin düştüğü hataya düşmemek için çok fazla türden fazla sayıda meyve almayın. Örneğin 3-4 Ananas alıp bunların bozulmasını hayal kırıklığı ile izlemenizi istemeyiz. Vitamin barlarında müşteri potansiyeline bağlı olarak farklı meyvelerde yoğun satışlar yaşanabileceği gibi bazı meyve sularının da hiç tüketilmediğini fark edeceksiniz. Genellikle yöresel tatlar ve erişme sorunları bu konuya neden olmaktadır. Bu nedenle vitamin barını açarken her üründen çok az alın, ihtiyaca göre zaten 1-2 hafta sonra hangi ürünlerin daha çok tüketildiğini fark ederek, o ürünlere yoğunluk vereceksiniz.

Meyveleri mümkün mertebe bulunduğunuz il veya ilçedeki Meyve ve Sebze Halleri’nden veya ana toptancılarından alın. Meyve ne kadar taze olursa tadı o kadar güzel olacak. Sakın ucuz meyve almayın, bu size pahalıya patlayabilir.

EN ÇOK TÜKETİLEN MEYVELER

Bir vitamin barında en çok tüketilen meyve suyu hiç şüphesiz portakaldır. Bazı ürünlerin asla tüketilmediğini düşünmeyin, örneğin bir müşteri sizden limon suyu istemeyebilir ancak portakal suyuna yarım limon koymanızı isteyebilir. Bu nedenle aşağıda yer alan meyveleri bulundurmanızı öneririz:

 • Limon
 • Mandalina
 • Şeftali
 • Elma
 • Armut
 • Kayısı
 • Çilek
 • Dut
 • Greyfurt
 • Ananas

NE KADAR KAZANIRIM? KAR MARJI?

Vitamin barı işi çok karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır. Örneğin 1 portakal suyunun bedeli genellikle 2 ila 3 lira arasında değişiyor. Bu bardağın tüm maliyeti ise yalnızca 60 – 70 kuruştur. Pahalı meyvelerde ise bu oran daha da artıyor.

Ortalama olarak günlük 70 müşteriye satış yapan bir vitamin bar, ay sonunda rahatlıkla 9 bin liralık ciroya ulaşabiliyor. Bu rakamın da genellikle yüzde 60’ı net kardır. Antalya, İzmir, Muğla, Ankara, Bursa ve İstanbul’un yoğun semtlerinde birçok vitamin barı günlük 500 – 600 müşteriye bile rahatlıkla ulaşabilmektedir. Önemli olan potansiyel ve düşük rekabet lokasyonudur. Örneğin günümüzde vitamin bar bulunmayan bir AVM’ye rastlamak pek mümkün değildir, eğer rastlarsanız mutlaka değerlendirin.

BAYİLİK

Vitamin bar standı için bayilik fikirlerine de göz atabilirsiniz. Türkiye’de vitamin bar bayiliği veren birçok firma bulunuyor. Bu firmaların listesine Vitamin Bar Bayiliği Veren Firmalar bölümünden ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (11)

 1. Adıyaman gölbaşı kosgeb sertifikam var dükkanım var 40 metre kara artı bodrum var ne açabilirim yardımcı olurmusunuz ne çok gider bütün her şey düşündüm ama bir fikir sahibi olamadım bana yardımcı olursanız sevinirimm

 2. Arsuz merkez

 3. Öncelikle elinize emeğinize sağlık Çankırı için bir girişimde bulunmak istesek ortalama 50 ile 70 bin TL arası bir sermayemiz mevcut önerileriniz ne olacaktır?

 4. merhaba ben fetiyeden iş kurmak istiyorum 50 bin sermayem var fikirlere acığım butik tarzda bayan mağazası düşünüyorum

 5. Üstadım öncelikle böyle topluma faydalı bir çalışma yaptığınız için canı gönülden teşekkür ediyorum. Ben bu hafta istanbuldan kırklareli merkeze taşındım sermaye konusunda aslında 1milyona kadar çıkabilirim ama yeni bir hayat ve hiç bilmediğim şehirde açıkçası çokta yüksek uçmak istemiyorum, fakat sonuçta kazanmak için çalışıyoruz bu konuda bana yüksek ve orta düzeyde bir fikir verirseniz size minnettar olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 6. Ben SAKARYA KARASU da yaşıyorum nüfus kışın 50 bin yazın 400 500 bin. Deniz memleketi olduğu için 3 aylık 1 yaz dönemi oluyor.sizce vitamin bar işi nasıl olur iş yaparmı.

 7. güzel bir iş fikri bakalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir