Kapat

Uyku Koçu Nedir? Nasıl Olunur

uyku

Dünya genelinde özellikle ebeveynlerin daha profesyonel bir çocuk gelişimi sağlamak üzere talep ettiği ihtiyaçlar değişimler yaşanmaya devam ediyor. Bu doğrultuda özellikle bebeklerin ilk 3 yıllık dönemindeki uyku sorunlarına yönelik yeni bir meslek dalı ortaya çıktı. Uyku koçu veya Uyku Meleği olarak adlandırılan bu meslek dalındaki profesyoneller, özellikle uyuma sorunu yaşayan bebek ve yetişkinler için uyku sorunlarını çözmek için destek sağlıyor.

UYKU KOÇU NEDİR?

Uyku koçu genel olarak uyuma sorunu yaşayan her yaştan insanlar için daha kaliteli ve kesintisiz bir uyku sağlamak üzere çalışırlar. İlaçsız olarak destek sağladıkları gibi kişisel veya grup halinde terapi şeklinde de çalışırlar. ABD merkezli olarak dünyaya yayılan bu meslek dalı, son dönemde Çin, Japonya ve Avrupa genelinde de yaygınlaşmaya başladı. Uyku sorununu aşan her insanın da başkalarını yönlendirmesiyle büyüyen sektör, son 1 yıllık dönemde Türkiye’de de aranan bir ihtiyaç olmaya başladı. Ancak ülkemizde uyku koçu olarak adlandırılan uzmanların sayısı bir elin parmaklarını aşmıyor. Üstelik birçok uzman bu işi yalnızca birkaç kitap ve online eğitim ile almış durumda.

NASIL UYKU KOÇU OLUNUR?

Öncelikli olarak uyku koçu olmanın spesifik bir yöntemi yok. Özellikle ülkemizde bu yönde eğitim veren herhangi bir kurum yok. Ülkemizde yer alan uyku koçlarının neredeyse tamamı ABD’de ilgili birçok kuruluş tarafından eğitim almış ve sertifikalı uzmanlar. Ancak bu uzmanlar arasında yer almak için ortalam 70 bin dolarlık sermayeye ihtiyacınız olacak.  Ayrıca bu eğitimlere paralel olarak çok iyi derecede İngilizce biliyor olmanız gerekiyor. Eğer bu kadar sermayeniz yoksa ve İngilizce de bilmiyorsanız, bu durumda sertifikalı Uyku Koçu olma şansınız yok. Ancak ülkemizdeki birçok Uyku Koçu gibi sizde bu işi tamamen kendinize has yöntemler ile kendinizi geliştirerek başlayabilirsiniz. Bu konuda piyasada Uyku Sorunları’nı çözmeye yardımcı kitaplardan da faydalanabileceğiniz gibi Uyku Koçları’nın online video portallarındaki eğitimlerinden de faydalanabilirsiniz.

Ayrıca Udemy, Coursera ve Alison gibi online kurs platformlarında da bu eğitimleri online olarak düşük ücretler ile alma şansınız bulunuyor.

Bu eğitim süreçlerinde deneme için ilk etapta kendi çevrenizde uyku sorunu yaşayan insanlara ücretsiz hizmet verebilirsiniz. Bu sayede reklamınız da olacak ve ilk referanslarınızı da almış olacaksınız. İşe koyulmak için de sosyal medya ağlarından başka bir şeye ihtiyacınız olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir