Uluslararası Piyasaya Açılmadan Önce Market Araştırmasının Önemi
  1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Uluslararası Piyasaya Açılmadan Önce Market Araştırmasının Önemi

0

Genel olarak işletmelerin amacı sürekli büyümek ve gelişmektir ve tabii bu sadece dilde kolay. Büyümeyi başarabilmek için bir işletmenin iyi bir sistemi ve gelişimi destekleyebilecek kadar iyi bir kârı olmak zorundadır.

Olağanüstü başarılara imza ata işletmeler ülke sınırlarını aşarak uluslararası ticarette boy gösterme şansı yakalarlar. Bu durumda piyasayı neden iyi araştırmak gerekli, sizler için paylaşıyoruz.

Rakipler

İşinizin ülkenizde özel ve rakibi olmayan bir modeli de olsa, yurt dışına açıldığınızda ülkesinde ve hatta dünyada yerini sağlamlaştırmış rakiplerle karşılaşmanız fazlasıyla olası. Bu rakipler işlerinize en fazla tehlike arz edecek oluşumlar olacaktır.

Piyasa araştırması piyasadaki diğer firmaları ve durumlarını öğrenerek dışa açılma sürecinde daha doğru kararlar verilmesine yardımcı olur. Örneğin, bir ülkenin belli bir alanı halihazırda rakiplerinizden birinin kontrolündeyse, onların olmadığı yerde siz operasyonlarınızı başlatma kararı alabilirsiniz.

Müşteri Havuzu

Piyasa araştırması yapmadan bir firmanın herhangi bir bölgedeki potansiyel müşterileri hakkında bilgi sahibi olarak buna göre bir stratejik plan çizmesi imkansızdır. Uzun vadede başarı için, ürününüz veya sağladığınız servis için talep olmak zorundadır. Talep yoksa bu talep yaratılabilir veya talebin olduğu başka bir ülkeye açılma ararı alınabilir.

Sadık bir müşteri havuzuna sahip olmak işletmelerin hayatta kalmasına yarar. Büyüme ve gelişme pahalı bir iştir. Yapılacak bir piyasa araştırması işletmenin ne kadar popüler olabileceği hakkında fikir verir ve gereken parayı daha rahat şekilde karşılarsınız.

Yatırımcılar/ Hissedarlar

Bir işletmenin uluslararası pazara girişini, riskler göz önüne alındığında, tüm hissedarlar desteklemelidir. Aynı bir fark sözleşmesi ticaretinde olduğu gibi, büyümeye yatırım yapmak için iyi bir sebep ve iyi bir kazanç potansiyeli gerekir.

Piyasa araştırması bu gibi sorulara kesin cevaplar sağlayarak yatırımcıların aklındaki şüpheleri kaldırır.

Açıkça anlaşılabileceği üzere piyasa araştırması yapılmaması büyümenin risklerini büyük oranda artırıyor. Bu riski göze almak istemeyen her firma için piyasa araştırması, başka bir ülkede varlık göstermeden önce yapılması gereken en önemli şeydir.