1. Anasayfa
  2. Ekonomi

Sektör Fırsatı: Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi Sektörü Canlandıracak

Sektör Fırsatı: Beyaz Eşyada ÖTV İndirimi Sektörü Canlandıracak
0

Türkiye’de beyaz eşya sektörü on yıllardır birçok yatırımcının gözdesi konumunda bulunuyordu. Ancak geçtiğimiz yıldan itibaren kurlarda yaşanan yükseliş ile birlikte beyaz eşya fiyatlarında fiyat istikrarı bozuldu. Birçok üründe fiyatlar 2 katına kadar yükseldi ve bu da sektörde ciroları doğrudan etkilemeye başladı. Ancak 1 Kasım itibarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından alınan vergi kararıyla birlikte sektörde yeniden bir canlılık bekleniyor.

Önceki gün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile bugün Resmi Gazete ilanı ile yürürlüğe giren ‘Beyaz Eşya’da ÖTV’nin sıfırlanması’ ile Türkiye’de satılan beyaz eşyalardan alınan yüzde 6.7’lik ÖTV’nin sıfırlanması kararlaştırıldı. ÖTV’nin sıfırlanması ile birlikte 2 bin liraya satılan bir beyaz eşyada 136 lira indirime gidilmiş oldu.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

SEKTÖRE CANLILIK SAĞLAYACAK

Yıl sonuna kadar uygulanacak olan ÖTV kararının, yıllık bazda yaklaşık yüzde 18 daralan beyaz eşya sektörüne yeniden bir canlılık sağlaması bekleniyor. Birçok beyaz eşya üreticisi fiyatlarını hemen bayilerine yansıtırken, bazı markalar ise yıl sonuna kadar ÖTV dışında da ek indirimler sağlayarak stoklarını tüketmeye çalışıyor.

Eylül ayında yüzde 40’a yakın daralan beyaz eşya sektörünün, alınan karar ile birlikte son 2 ayda önceki yıla göre büyüme kaydetmesi bekleniyor.

BEYAZ EŞYA SEKTÖRÜNE GİRİŞ

Elbette şu anda beyaz eşya sektöründe bulunmuyorsanız son 2 ay için alınan bu karara yetişmeniz pek olası görülmüyor. Ancak düşen fiyatlar sektöre yeni bir canlılık katacağı için stoklarını eritmek isteyen üreticiler, son 2 aya yönelik bayilik taleplerine daha esnek davranabilir. Bu kapsamda beyaz eşya sektörüne girmeyi planlıyorsanız, aslında şu anda tam zamanı.

Türkiye’de beyaz eşya bayiliği için planlama yapılabilecek firmalar ise;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Evde Ihlamur Paketleme İşi
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir