Kapat

Sabancı Vakfı’ndan Hibe Programı

Anasayfa Ekonomi Sabancı Vakfı’ndan Hibe Programı
Fark Yaratanlar Sabancı Vakfı

Türkiye’nin en önemli vakıflarından biri olan Sabancı Vakfı, “Fark Yaratanlar” adlı projesi ile, somut ve sürdürülebilir projelere hibe veriyor.

Sabancı Vakfı‘nın toplumsal sorunlara çözüm üreten “sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini” anlattığı Fark Yaratanlar programı, yedinci sezonuyla devam ediyor. Fark yaratan çalışmaların kısa videolarının hazırlanarak internet ortamında paylaşılmasına dayanan “Fark Yaratanlar” programı, çalışmaların izleyenlere ilham vermesini, bu sayede toplumsal gelişmeye aktif katılımı artırmayı amaçlıyor.

Fark Yaratanlar Kimdir?
– Çevresindeki sorunlar karşısında çözümün parçası olmayı seçen.
– Aktif vatandaşlık örneği sergileyen.
– Somut ve sürdürülebilir değişim için yenilikçi çözümler üreten.
– Hikayesiyle çevresine ilham veren kişi veya kurumlardır.

Neler Yapar?
– Çevreyi korur
– Eğitim – Öğrenime destek verir
– Ekonomik gelişimi sağlar
– Kültür – Sanata katkıda bulunur.
– Halkın sağlığını destekler
– Toplumsal adaleti geliştirir.
– Yurttaşların katılımını teşvik eder.

HİBE PROGRAMI

Hibe Programı kapsamında, bugüne kadar toplamda 16 milyon TL hibe ile desteklenen 137 proje, 74 ilde faaliyet uygulamıştır ve ulusal düzeyde önemli etkiler yaratmıştır.

Hibe Programlarının 10. yılında Sabancı Vakfı bugüne kadar yürüttüğü çalışmaları değerlendirmek ve Türkiye’deki ihtiyaçlara uygun hale getirmek amacıyla farklı sektörlerden uzmanların katılımıyla bir strateji çalışması yürüttü. Bu çalışmanın sonucunda Vakıf, toplumsal sorunlara daha kalıcı çözüm üretilmesi ve yaratılan etkinin sürdürülebilir olması amacıyla Hibe Programlarını geliştirmeye karar verdi. Bu sistemde bir yandan “Açık Çağrılı Hibe Programları” ile sivil toplum kuruluşlarının eğitim alanındaki projelerini desteklenirken, bir yandan da tematik alanlarda stratejik ortaklıklar ve projeler geliştirilmesine karar verildi.

HİBE PROGRAMINA BAŞVURULAR

Hibe Programı’na; T.C. Yasalarına göre kurulmuş ve Türkiye’de yerleşik; Dernek, Vakıf, Kooperatif ve Üniversiteler tarafından geliştirilen, Proje geliştirme ve uygulama aşamasında ortaklıkları bulunan, Proje başına en az 50.000 TL, en fazla 200.000 TL hibe talep eden, Temel faaliyetleri Türkiye sınırları içinde olan ve en fazla 12 ay süren eğitim alanındaki projeler başvuruda bulunabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir