1. Anasayfa
 2. Karlı İşler

Ramazan’da Para Kazandıran Ürünler ve İş Fikirleri

Ramazan’da Para Kazandıran Ürünler ve İş Fikirleri
0

2018 yılı Ramazan ayı gelirken bazı iş fikirleri ile kazancınızı artırma şansınız var. Ramazan ayında gelir elde etmek istiyorsanız, bazı işlere yoğunlaşarak daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Öncelikli olarak kendinize güvenin ve iş yapmaktan asla çekinmeyin, başlamak; kazanmanın yarısıdır.

Ramazan ayı tüm Müslüman alemi için olduğu gibi Türkiye’de yaşayanlar için de çok değerli bir aydır. Özellikle Ramazan ayında gıda ürünlerinde ciddi satış patlaması yaşanmaktadır. Türkiye Perakendeciler Federasyonu’nun (TPF) verilerine göre, son 3 Ramazan ayında en çok satılan gıda ürünleri; et, karpuz, domates, salatalık, peynir, meşrubat, tatlı, kırmızı mercimek oldu.

Bu ürünlerin birçoğu genel satış rakamlarına göre Ramazan ayında yüzde 20 daha fazla satılıyor. Bu da girişimciler için harika bir rakam. Eğer perakende satışa odaklanacaksanız, en çok satılan ürünlere yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Kısa vadeli manav yada şarküteri çalışmalarında bulunabilirsiniz. Her iki iş kolunda da ciddi satış rakamları bulunmaktadır. Özellikle Ramazan ayının Yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle içecek ürünlerinde de ciddi satış rakamları var. Kola, meyve suyu, limonata ve çay da bu dönemde yoğun bir şekilde tüketiliyor.

RAMAZANDA EN ÇOK SATILAN ÜRÜNLER

 • Çiğ Köfte
 • Dondurma
 • Kırmızı ve beyaz et
 • Ekmek, kadayıf, tel kadayıf ve diğer tatlı çeşitleri
 • Peynir, zeytin ve kahvaltılık malzemeler
 • Kuru dut, aşma, tamas, kuru üzüm gibi hoşaflık malzemeler
 • Pirinç, kuru fasulye ve diğer bakliyatlar
 • Kete, pasta, çörek ve diğer hamurişi için un, fındık, ceviziçi
 • Yumurtalı, susamlı pide çeşitleri
 • Hurma çeşitleri
 • Pastırma
 • Çay ve soğuk çay, şerbet, limonata gibi soğuk meşrubat çeşitleri

Perakende satışı yoğun olan bu ürünlerin satışı için bir girişim başlatılabilir. Örneğin dondurma veya Çiğ köfte için basit bir tezgah kurulabileceği gibi bir süt mısır satışı için de 3-4 bin liralık bir tezgah kurulumu gerçekleştirilebilir. Tabi bu tezgahlar için belediyeden izin almanızı öneriyoruz. Seyyar satıcılık hakkında bilgi almak için Seyyar Satıcılık Nasıl Yapılır? rehberimize göz atabilirsiniz.

Ramazan’da en çok tüketilen ürünler arasında Hurma da dikkat çekicidir. Kaliteli ve göze hitap edecek kadar çekici hurmaların satışına da yönelebilirsiniz. Çok basit bir şekilde uygun fiyatlar ile toptan alınabilen hurmaları perakende olarak satışa koyabilirsiniz.

Ayrıca Ramazan’da eğlence sektörü de çok aktiftir. Özellikle İftar ile Sahur saatleri arasında aileler genellikle eğlenceli aktivitelere zaman ayırır. Kimi aileler sadece bir dondurma satın alıp yürüyüş yaparken, kimileri de sinemaya gider, Bowling oynar, Lunapark’a gider. Bu kapsamda eğlence sektörüne yönelik de Ramazan öncesinde çalışmalar yapılabilir.

Eğlence sektörü yalnızca Ramazan ayına yönelik değil, Ramazan ayı sonrası gelen 4-5 günlük Ramazan Bayramı tatilinde de ciddi talep gören bir sektördür. 1-2 aylık bir çalışma ile kurulabilecek seyyar bir eğlence merkezinde tüm masraflar sonrasında ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Özellikle seyyar lunapark çalışmaları ilgi çekici.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir