1. Ana Sayfa
 2. Dükkan Açmak

Pizza Dükkanı Açmak İstiyorum

Pizza Dükkanı Açmak İstiyorum
1

Son yıllarda ülkemizde de sayıları gittikçe artan Pizzacı dükkanlarına sizde katılmak mı istiyorsunuz? Güzel bir fikir olduğunu ve kar marjının sizi memnun edeceğini belirtelim. Pizzacı dükkanı açmak için şartlar ve önemli bilgilere hep birlikte göz atalım.

Pizza dükkanı açma işi ciddi bir girişimdir bu nedenle bu dükkanı açmadan önce bazı önemli bilgilere sahip olmanız gerekiyor.

Pizza dükkanlarında pizza konusunda maharetli en az 3 personele ihtiyacınız olacak. Bu nedenle dükkanı açmadan önce bu personeli bulmalı veya bizzat kendiniz yetiştirmelisiniz. Zira dükkanı açtıktan sonra müşterilere kötü pizza verirseniz işiniz başlamadan bitebilir. Bu sorunu açmak için 1-2 aylık süreye bile ihtiyaç duyabileceğinizi belirtelim. Bu sorunu aştıktan veya aşmaya başladıktan sonra ise girişiminizi başlatabilirsiniz.

İŞ PLANI HAZIRLAYIN!

Pizza dükkanı açmak istiyorsanız bu işin ciddi bir girişim olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle hemen elinize bir kağıt kalem alın ve bir iş planı hazırlayın. Bu kağıtta bu sorulara yanıtlar bulmaya çalışacaksınız ve adım adım ilerlemenizi tavsiye ederiz.

 • DÜKKANIN KONUMU NEREDE OLACAK?
 • DÜKKANIN ETRAFINDA REKABET VAR MI?
 • DÜKKANIN KİRASININ UYGUNLUĞU?
 • DÜKKANDA ÇALIŞACAK PERSONEL VAR MI?
 • DÜKKAN İÇİN İZİNLER ALINABİLECEK Mİ?
 • DÜKKANIN REKLAMI NASIL HALLEDİLECEK?
 • YETERLİ SERMAYE VAR MI?
 • EK SERMAYE İHTİYACI NASIL KARŞILANACAK?
 • GEREKLİ ÜRÜNLER NEREDEN ALINACAK?

PİZZA DÜKKANININ BELİRLENMESİ VE REKABET

Bu tür sorulara cevaplar bulmaya başlayarak adım adım ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. Öncelikle Pizza dükkanlarını ara sokaklara açamazsınız. Bu tür iş yerleri genellikle yürüyüş yollarında yada AVM’lerde iş yapar. Bu iki konumdan birini bulmalı ve bu nedenle yüksek kiralara hazırlıklı olmalısınız.

Dükkanı kuracağınız alanın çevresinde (500 metrekare alan) başka pizza dükkanı var mı? Bunlar sizin direkt olarak rekabet edeceğiniz dükkanlar olacağı için onları müşteri gibi ziyaret etmeniz ve iş potansiyelini görmeniz gerekiyor. Eğer o dükkan iş yapıyorsa veya yapmıyorsa, NEDEN İŞ YAPIYOR? NEDEN İŞ YAPMIYOR? sorularına yanıtlar bulmaya çalışmanız gerekiyor. Siz eğer direkt olarak o dükkanla rekabet edecekseniz eğer pizza dükkanınızın iş yapması için bu iki sorudan en az 1’ine cevap bulmanız gerekiyor.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

 

NELER BİLİNMELİ

 • Pizza dükkanını belirledikten sonra belediyeye ve vergi dairesine giderek burada yaklaşık 3 bin lira ile resmi işlemlerinizi hallederek ruhsatınızı alın. MUTLAKA İNCELEYİN: Dükkan Açmak İçin Gerekli Belgeler
 • Ruhsatı aldıktan sonra dükkanın dekorasyonunu gerçekleştirin ve ürünlerinizi temin etmek için yetiştirdiğiniz pizza ustalarına hangi ürünlere ihtiyacınız olacağını sorun. Bu cevaplar ile toptancılar sitesine giderek ürünlerini topluca ve ucuza satın alın.
 • Dükkana bu malzemelerin gelmesinin ardından ustalarınızın sadece size 3-4 gün pizza servisi yapmasını sağlayın. Doğru tadı bulmaya başlamadan dükkanınıza müşteri almamaya özen gösterin.
 • Pizza dükkanlarında lezzet ve hijyen en önemli iki kuraldır. Bu iki kuraldan herhangi birinin bile 1 adım sekteye uğratması sizi üzecektir.
 • Lezzetin sağlanması ve korunması için personelinizi elinizden kaçırmayın ve onlara mutlaka sözleşme önerin.
 • Hijyenin korunması ve sağlık şartlarına uyulması için mutlaka personeliniz için uzman birinden yardım alın ve bu konuda personelinize sık sık eğitim verin. Hijyen şartlarına uymadığınız takdirde olası bir denetimde pizza dükkanınız bile kapatılabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Nobby Gold Bayilik

EVLERE SERVİS

Pizza dükkanlarında en yüksek satış hacmi motorlu kuryeler aracılığıyla yapılan evlere servistir. Bu konuda en az 2 motorlu kuryeniz olmasını tavsiye ediyoruz. Motor ehliyesine sahip 2 kurye ile evlere servis yapmadan para kazanamazsınız. Türkiye’de bazı pizza dükkanları sadece evlere servis ile para kazanıyor bilginize.

REKLAM

Pizza dükkanlarında iş yapmak istiyorsanız tabii ki reklama ihtiyacınız olacak. Kendi markanız için sosyal medyadan hesaplar oluşturun ve yerel bazlı reklamlar mutlaka verin! Ayrıca broşür bastırarak mutlaka ama mutlaka çevredeki iş ve evlere bu broşürleri dağıtın. Son olarak şehrinizdeki gazete ve radyolara da küçük küçük reklamlar vermeyi ihmal etmeyin. Bu tür reklamaları ilk 2-3 ay mutlaka sık sık yapmalısınız. Birçok işyeri sadece bu reklamlar ile bugün ayda binlerce lira para kazanıyor.

PİZZA KAR MARJI NE KADAR? KAZANÇLI MI?

Pizza işine girmek istiyorsanız elbette kar marjını ve bu işten ne kadar para kazanacağınızı merak ediyorsunuz. Pizza dükkanlarında bir pizzadan ortalama olarak yüzde 30 kar elde ediliyor. Yani ortalama olarak 10 TL’e satılan bir pizzadan 3 lira kazanmanız mümkün. Günde 10 liralık 300 pizza satarsanız ki bu ulaşılması çok kolay bir rakam, ay sonunda  25-30 bin lira civarı kar elde etmeniz mümkün.

PİZZA DÜKKANI KURULUM MALİYETİ

Ortalama düzeyde 150 metrekareye kurulmuş tam teşekküllü bir pizza dükkanını kurmak için 80 bin liraya ihtiyacınız olacak. Ancak bu konuda ek masraflarınız için minimum 20 bin lirayı daha köşede tutmayı ihmal etmeyin. Özellikle personel eğitimi konusunda ek masraflarınız çıkabilecektir. Pizza dükkanlarında her şeyin büyük ölçüde eksiksiz olması gerekiyor ve özellikle dekorasyon konusunda çok masrafınız olabilir.

BAYİLİK ALMAK MANTIKLI MI?

Pizza dükkanını kendi markanız ile kurmanız bizce daha mantıklı. Ancak bu işten anlamıyorsanız ve bazı şeyleri yanlış yapabileceğinizi düşünüyorsanız tabii ki bir bayilik almanızı tavsiye ederiz. Türkiye’de bayilik veren birçok pizza markası bulunuyor. Bu konuda hazırladığımız rehbere Pizza Bayiliği Veren Firmalar adlı bağlantıdan ulaşmanız mümkün. Tamamen sizler için inceledik!

PİZZA DÜKKANI DEKORASYONU

Pizza satışı gerçekleştiren bu tür dükkanlarda dekorasyon çok önemlidir. Güzel ve ilgi çekici bir dekorasyon daima ilgi çeker ve bu size kısa vadede iş hacmi sağlayacaktır. Kimse düz 4 duvar arasındaki bir dükkanda yemek yemeyi sevmeyecektir. Bu nedenle rehberin  sizler için harika pizza dükkanı dekorasyonlarını listeledik, mutlaka göz atın ve mimarınıza bu tasarımları gösterin.

 

PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU

PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
PİZZA DEKORASYONU
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Merhaba öncelikle yapmış olduğunuz makale için çok teşekkür ediyorum çok faydalı bilgiler vermiş olduğunuzu belirtmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir