1. Anasayfa
  2. Dükkan Açmak

Kağıt Mendil İmalatı Yapmak

Kağıt Mendil İmalatı Yapmak
0

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insanların hijyen farkındalığı gün geçtikçe artıyor. Gelir durumunun yükselmesiyle birlikte sektördeki birçok işletmenin cirolarında da düzenli olarak artış yaşanıyor. Bu kapsamda bir kağıt mendil imalathanesi kurmak karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

Bir kağıt mendil imalathanesi kurmanın birçok farklı sermaye düzeyi için farklı seçenekleri bulunuyor. Orta büyüklükteki bir KOBİ işletmesiyle bile başlanılabilecek bir iş fikridir. Özellikle 500 bin lira civarındaki sermaye düzeyleri için önerilebilmektedir

Kağıt mendil sektöründe şu anda Türkiye’de sektör Selpak, Maylo, Papia ve Kleenex‘in elinde bulunuyor. Ancak yüksek gelir grubuna yönelik hizmet sağlayan bu markaların dışında yerelde onlarca kağıt mendil markası bulunuyor. Bu nedenle ana odak noktanız yerel işletmeler olmalı. Bu sektörde ana markalar ile rekabet edebilmek için ciddi bir pazarlama çalışmasına ihtiyaç duyulacak. Bu da işletmenizin ilk 2 yılı için ciddi nakit sermaye ihtiyacı anlamına geliyor. Bu nedenle hedefiniz ilk olarak yereldeki markalar olmalı.

İLGİLİ: Düşük Sermayeli 15 İmalat İş Fikri

Artan sağlık harcamaları, nüfus artışı, hijyen ihtiyacındaki artış, salgın hastalıklarının endişesiyle birlikte kağıt mendil sektörünün “iş hacminin” önümüzdeki 5 yıl içerisinde yüzde 35 artması bekleniyor.

Ancak Dolar kurunun Türk Lirası karşısındaki ciddi orandaki yükselişi nedeniyle kağıt fiyatlarında ciddi yükselişler yaşanmıştır. Bu nedenle yereldeki firmaların kar marjlarında ciddi oranda düşüş var. Bu da sektörün karlılığını yaklaşık 16 aydır düşürdü. Dolar kurundaki olası geri çekilme sektör için önemli bir beklentidir.

KAĞIT MENDİL İMALATHANESİ KURMAK

kağıt mendil imalat

Bir kağıt mendil imalathanesi kurmaya başlamadan önce kapsamlı bir iş planı hazırlamanız gerekiyor. İmalathane sektörüne girmek için ise elbette çeşitli yasal prosedürler incelenmelidir. Bu nedenle bir avukat ve bir mali müşavir ile ilk olarak görüşmeniz gerekiyor. Ardından sektördeki mevcut firmaların incelenmesi ve rekabet şartlarının doğru ve eksiksiz bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Son olarak iş planını hazırlarken bir kağıt mendil imalathanesi kurmak için gerekli teçhizatlar için gerekli sermaye ihtiyacı ele alınmalıdır.

İş planını hazırladıktan sonra iş fikrinin size uygun olup olmadığını inceleyin. Elbette bu sektörde hiç deneyiminiz yoksa iş planını hazırlamak dahi sorun olabilir. Bu nedenle bu iş fikrine yatırım yapmak istiyorsanız ya deneyim sahibi olmanız ya da deneyim sahibi olan biriyle anlaşmanız veya ortak olmanızı öneririz. Her durumda sektörde ciddi bir büyüme kaydedebilmek için deneyime ihtiyacınız olacak.

Kağıt mendil işletmesini açmak, yeterli sermaye elde edildiği anda zor değildir. Kağıt mendiller genel olarak kimyasal bir içerik veya odunların etkisiyle hazırlanan bir hamur ile elde edilmektedir. Günümüzde çevreye duyarlı olmak amacıyla birçok işletme odun miktarını gittikçe azaltmaktadır. Bu nedenle çevreye duyarlı olmak amacıyla ağaçları kesmeden bir kağıt mendil üretimine odaklanmanızı elbette öneririz.

Kağıt mendil üretimi için birkaç yıl öncesine kadar 6-7 farklı makineye ihtiyaç duyuluyordu. Ancak Türkiye’de de birçok makine üreticisinin yeni otomasyon sistemleri aracılığıyla tek bir makine ile bile üretim yapılabiliyor. Ancak hiçbir firma ile anlaşmamamız bulunmadığı için elbette bir makineye yönelik bilgilendirme yapmayacağız. “Kağıt Makine” firmalarıyla görüşerek, kağıt mendil üretimi için gerekli teçhizatlara yönelik bilgi alabilirsiniz. Tüm teçhizat ve makine ihtiyaçları için ortalama sermaye talebi 300 bin lira civarında bulunuyor.

Makineler alınmadan önce ise imalathanenin kurulması için doğru bir yer seçilmeli. Bu tür işletmeleri şehir merkezlerinde kuramazsınız, bu nedenle Organize Sanayi Bölgeleri’nde yer bulmanız daha doğru olacak. Ayrıca OSB’lerde daha uygun fiyatlı olarak elektrik, su alma şansınız olacak.

Bir kağıt mendil imalathanesinde ortalama 8 personel çalışır. Bu personelleri istihdam ederken de mutlaka İŞKUR aracılığıyla işe alım yapın. Bu durumda çok önemli destek ve hibe alma şansınız olacak. Ayrıca personellerin sigortalarını da ilk 2 yıl ödemek zorunda kalmayacaksınız.

SATIŞ SÜRECİ

Kağıt mendil üretimi yapmak gerekli makineler ve hammadde alındıktan sonra kolaydır. Ciddi bir üretim için de işletmeyi büyütmek de zor değildir. Ancak elbette satış sürecini doğru yönetmezseniz, gittikçe nakit döngüsünde sorun yaşarsınız. Bu nedenle üretime geçmeden önce satış ve pazarlama sürecini planlamanız gerekiyor. Kendi markanız ile yola çıkacaksanız elbette bir satış ve pazarlama ofisi kurmanız gerekiyor. Ancak başka firmalar için üretim yapacaksanız bu hamleye ihtiyacınız kalmayacak.

Bu süreci sermaye düzeyinize göre ele alın. Çünkü işletmelerde ciddi masraflardan biri de satış ve pazarlama operasyonlarıdır. Ayrıca bir marka için de çeşitli resmi yükümlülükleriniz olacak. Her iki durumda da ciddi avantajlar ve dezavantajlar olacak. Bu nedenle iş planını hazırlarken bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir