1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik

Para Harcamadan Eğlenmenin 6 Yolu

Para Harcamadan Eğlenmenin 6 Yolu
0

Karlı İş Fikirleri platformu olarak sık sık girişimci ve yatırımcılara tasarruf ipuçlarını da sunmayı sürdürüyoruz. Çünkü temel şartlar altında ne kadar para kazandığınızdan çok ne kadar para harcadığınız önemlidir. Aylık 10 bin lira kazanıp ay sonunda hiç paranızın olmaması, aylık 2 bin lira kazanıp ay sonunda 500 liranızın olmasından tüm temel şartlar altında daha kötüdür. Bu nedenle tasarruf yapmayı ve para biriktirmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Tasarruf konusunda ayrıntılı diğer rehberimize Para Biriktirmenin 55 Yolu bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Bu rehberde para harcamadan ya da çok az harcayarak eğlenmenizi sağlayacak 6 yola değineceğiz. Elbette yıl boyunca para harcamadan eğlenmenizi söylemeyeceğiz, ancak tasarruf sağlayarak yıl sonunda 10, 20 hatta 50 bin lira paranızın hesabınızda kalabileceğini belirtmek istiyoruz.

1. OKUMAK

Kitap okumaktan hoşlanıyor musunuz? O halde yüzde 99 ihtimalle sahip olduğunuz bir çevrimiçi araçtan e-kitaplar okumaya başlayabilirsiniz. Ayrıca e-kitaplar dışında internet üzerinden tamamen ücretsiz bir şekilde milyonlarca makaleye, araştırmaya ve habere ulaşabilirsiniz. Okumaktan hoşlanan biri için tamamen ücretsiz harika bir yol.

e-Kitap okumaktan hoşlanmıyor olabilirsiniz, ancak yeniden bir deneme yapmak fikrinizi değiştirebilir.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

2. EV SAHİPLİĞİ

Dışarı çıkmak yerine arkadaşlarınızı kendi evinize davet edebilirsiniz. Gelecek olan her konuktan atıştırmalık bir şeyler isteyerek arkadaşlarınız ile keyifli bir gece geçirebilirsiniz.

Bir film gecesi veya oyun gecesi bile düzenleyebilirsiniz.

3. DIŞARI ÇIKIN

Dışarıda dolaşmak, bir parkta gezmek, varsa sahilde biraz oturmak için para harcamanıza gerek yok. Para harcamamak için evde oturmak yerine sağlığınız için çok daha faydalı olacak şekilde dışarıda ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Üstelik biraz güneş görerek D vitamini de alabilir ve böylelikle stresten uzaklaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Kadın Girişimciler İçin Devlet ve Özel Kuruluş Desteği

4. GÖNÜLLÜ OLUN

Her şehirde gönüllü olarak katkı sağlayabileceğiniz birçok program, proje veya dernek faaliyeti bulunmaktadır. Gönüllü olarak bir şeyler sağlamak kesinlikle ruhunuza iyi gelecektir. Böylelikle manevi olarak daha mutlu hissedebilir ve yardıma muhtaç insanlar için faydalı olabilirsiniz.

Sosyal psikolog Jorge A. Barraza ve sinirbilimci Paul J. Zak’ın yaptığı araştırmaya göre, empati duyan insanlar, diğerlerine göre yüzde 47 oranında daha fazla oksitosin hormonu salgılar. Bu kendinizi iyi hissetmek için ihtiyaç duyduğunuz hormondur.

5. ALIP – SATIN

Bir şeyler alıp satmak hemen hemen tüm insanlar için eğlenceli bir aktivitedir. Bunu iş olarak görmek yerine hobi olarak yapabilirsiniz. Örneğin, online ikinci el alım satım platformlarında uygun fiyatlı ürünlere göz atabilir ve bunları satın aldıktan sonra yine aynı platformlarda satışa sunabilirsiniz. Birçok insan genellikle hobi olarak antika ürünler için al-sat yapmaktadır. Eğer antika ürünlerden anlıyorsanız, keyifli bir zaman geçirirken iyi para da kazanabilirsiniz.

6. ÖĞRENİN

Öğrenmek insanları mutlu eder. Eğer işin sonunda sınava girmiyorsanız, öğrenmekten mutlu olursunuz. Muhtemelen şehrinizde veya size yakın bir noktada ücretsiz olarak göz atabileceğiniz müzeler, sanat galerileri, fotoğraf sergileri, fuarlar bulunuyordur. Bunlara bir göz atmaya ne dersiniz? Evde telefon ile uğraşmaktan çok daha iyi geleceğine emin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap