1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 33 Uzay Filmleri

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 33 Uzay Filmleri
1

Karlı İş Fikirleri platformu olarak bazen iş fikirleri rehberlerinin dışına çıkarak filmlere ve kitaplara yönelik rehberler de yapıyoruz. Bir girişimci olarak zihninizi geliştirmek, ufkunuzu açmak için film ve kitaplara değer vermenizi önemsiyoruz. Bu rehberde sıklıkla farklı senaryolara sahip olan en iyi 33 uzay filmleri için inceleme yaptık. Rehberde yer alan her film ufkunuzu açmak konusunda mutlaka size “daha önce düşünmediğiniz” ya da “üstüne pek düşmediğiniz” bir veya birkaç konuda ilham sağlayacaktır. Filmleri önemsiyoruz ve bir girişimci, yatırımcı olarak film ve kitap rehberlerimizi mutlaka gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Dünyada son dönemde en çok izlenen filmler arasında uzay konulu filmler de yer alıyor. İnsanlar gözümüzün alabildiği uzayda neler olduğunu her daim merak ediyor. Uzay ile ilgili teoriler gün geçtikçe beyazperdeye aktarılmaya devam ediyor. Sinema sektörünün her daim üzerine yeni projeler geliştirdiği ve senaryoları sık elediği uzay filmleri arasında en çok beğenilen ve mutlaka izlemeniz gereken 33 uzay filmini inceledik. Rehberi hazırlaren IMDB puanından faydalandık, böylelikle geniş kitlelerin değerlendirmesine güvenmek istedik.

En iyi 33 uzay filmleri…

1. 2001: Bir Uzay Destanı

IMDB: 8,3

uzay-yolu-macerasıStanley Kubrick’in en iyi filmleri arasında gösterilen 1968 yapımı Bir Uzay Destanı veya Türkçe gösterim adıyla 2001: Uzay Yolu Macerası, uzay filmleri konusunda bir başyapıttır. Film bazı eleştirmenlere göre aşırı gerilim içermektedir ve uzay filmlerinden alınabilecek bilim kurgu zevkini azaltmaktadır. Bu nedenle film tüylerinizi ürpertirken, sonsuz uzayın tadını almanızı sağlayacak.

Günümüzde birçok ünlü yönetmen, uzay filmleri konusunda 2001: Bir Uzay Destanı’nı ayrı bir yerde değerlendirmektedir.

 

2. Mesaj

IMDB: 7,4

MESAJMesaj (İngilizce özgün adı: Contact) Carl Sagan’ın aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan 1997 yapımı bir uzay – bilim kurgu filmidir. Yönetmenliğini Robert Zemeckis yapmış ve başrollerini Dr. Eleanor Ann “Ellie” Arroway rolüyle Jodie Foster, Palmer Joss rolüyle Matthew McConaughey, Ulusal Güvenlik Müşaviri Michael Kitz rolüyle James Woods ve Dr. David Drumlin rolüyle Tom Skerritt oynamıştır.

Filmde Jodie Foster’in yıllarca çaba gösterdikten sonra uzaylılar ile iletişime geçmesinin öyküsü anlatılıyor.

 

3. Apollo 13

IMDB: 7,6

apollo 13Apollo 13, 1970′ teki başarısız olan Ay görevini dramatize eden bir filmdir. Film, Jim Lovell ve Jeffrey Kluger tarafından, William Broyles Jr. ve Al Reinert yazar ekibinin Lost Moon adlı kitabından beyazperdeye uyarlanmıştır. Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton, Gary Sinise, Ed Harris ve Kathleen Quinlan gibi yıldızların rol aldığı Apollo 13 filmini Ron Howard yönetmiştir.

 

 

 

4. Yaratık

IMDB: 8,4

yaratikYaratık (Özgün adı: Alien), yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı 1979 yapımı bilim-kurgu filmi.

Kargo gemisi Nostromo görevinden dönmekte iken geminin ana bilgisayarı “Anne” (Mother) yakındaki bir gezegenden bir sinyal alındığını ve 7 kişiden oluşan mürettebata (Ripley, Parker, Ash, Dallas, Lambert, Brett ve Kane) orayı araştırma emrini verir. Gezegene 3 kişilik bir takım iniyor. Kane (John Hurt) garip yumurtalar keşfeder. İncelediği yumurtadan akrebimsi bir yaratık fırlar, Kane’in kaskını asitle yakar ve suratına yapışır. Lambert ve Dallas Kane’i geri getirirler ve Ripley’in karantina kurallarına uymak istediği için karşı çıkmasına rağmen Ash onları gemiye alır ve korkunç olay zinciri tetiklenmiş olur.

5. Yaratığın Dönüşü

IMDB: 8,4

yaratığın dönüşüYaratıklar veya Yaratığın Dönüşü (Özgün adı: Aliens), 1986 yapımı bilim-kurgu, aksiyon türündeki film. 1979 yılında gösterime giren Yaratık filminin devamı olarak çekilmiştir. Yaratığın Dönüşü, zaman olarak ilk filmden 57 yıl sonrasını konu ediniyor. Birçok film eleştirmeni tarafından bilim-kurgu, aksiyon tipi filmler için bir mihenk taşı niteliğinde olduğu belirtilmektedir. Uzay filmi izlemek isteyenler için harika bir başlangıç filmi.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 2019’da İzlenmesi Gereken En İyi 5 Girişimcilik Filmi

6. Yıldızlararası

IMDB: 8,6

yıldızlarararasıYıldızlararası (İngilizce: Interstellar), Christopher Nolan tarafından yönetilen epik bilim kurgu türündeki 2014 yapımı ABD filmi. Başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine yer almaktadır. Filmde bir grup astronotun bir solucandeliğinden geçerek insanların yaşayabileceği yeni bir yer arayışı konu edilmektedir.

Yakın bir gelecekte, tahıl ürünlerinin ölmesine neden olan bir küf yüzünden medeniyet gerileyerek tarım toplumu seviyesine düşmüştür. Eski bir NASA pilotu olan Cooper ailesi ile birlikte bir tarla işletmektedir. Cooper’ın 10 yaşında olan kızı Murph odasında bir hayaletin kendisi ile iletişim kurduğunu düşünmektedir. Sonrasında Murph’un hayaletinin gönderdiği bilinmeyen istihbaratın yerçekimsel dalga kullanarak kodlandığını keşfederler. Tozlar üstünde kalan ikili sistemde yazılı koordinat Cooper ve kızını NASA’nın gizli bir üssündeki Profesör John Brand’e yönlendirir. Profesör Brand’in “Onlar” dediği, uzaylı bir zekânın Satürn yakınında bir solucan deliğini açtığını, bariz bir şekilde başka bir galaksiye geçerek yaşanabilir yeni bir gezegen bulmamız için bir umut verdiklerini söyler. NASA’nın “Lazarus görevleri” dev kara delik olan Gargantua yörüngesinde üç adet potansiyel yaşanabilir gezegen tanımlamıştır; Miller, Edmund ve Mann gezegenler isimlerini keşif için giden astronotlardan almıştır. Cooper’ın pilotluğunu yaptığı Endurance uzay aracı ile beraberindeki astronotların görevi bu gezegenlerdeki uzay istasyonlarından gelen veriye dayanarak hangi gezegenin yaşanabilir olduğunu araştırmaktır. Aslında her şey bir döngüden ibarettir.

7. Solaris

IMDB: 6,2

solarisSolaris, 2002 ABD yapımı bilim kurgu – uzay filmidir. Türkiye’de de birçok ülkede olduğu gibi özgün adıyla gösterime sunuldu. Polonyalı yazar Stanisław Lem’in aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanmıştır.

Klinik psikolog Dr. Chris Kelvin (George Clooney) Solaris gezegeni yörüngesindeki DBA uzay istasyonuna sıradışı bir fenomeni araştırmak üzere gönderilir. İstasyondaki astronotlar ana emirlerini bir kenara bırakmış ve Dünya’ya dönmeyi reddetmektedir. İstasyona gönderilen güvenlik ekibi ile de iletişim tamamen kesilmiştir. Dr. Kelvin istasyona tek başına gider ve sadece iki astronotun hayatta olduğunu fark eder…

 

8. Marslı

IMDB: 8,0

marslıMarslı (İngilizce: The Martian), Ridley Scott tarafından yönetilen 2015 yapımı bilim kurgu türündeki ABD filmi. Drew Goddard tarafından yazılan senaryo, Andy Weir tarafından 2011’de yazılan aynı adlı romandan uyarlandı. Filmin başrolünde Matt Damon bulunurken yan rollerinde Jessica Chastain, Michael Peña, Kristen Wiig, Jeff Daniels, Kate Mara ve Donald Glover yer almaktadır.

 

 

 

9. Gattaca

IMDB: 7,8

gattacaGattaca, Amerikan bilim kurgu filmi yazarı Andrew Niccol tarafından yönetilen 1997 yılı çıkışlı başrollerini Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law’ın paylaştığı bir uzay filmidir. . Loren Dean, Ernest Borgnine, Gore Vidal ve Alan Arkin gibi isimlerin de rol aldığı film ayrıca 1997 yılında Akademi Ödülleri’nde En İyi Sanat Yönetmenliği dalında Oscar Ödülüne aday olmuştur.

 

 

 

10. Ekim Düşü

IMDB: 7,8

ekim düşüEkim Düşü (İngilizce özgün adıyla October Sky), yönetmenliğini Joe Johnston’ın üstlendiği 1999 ABD yapımı biyografik film. Filmin başrollerini Jake Gyllenhaal, Chris Cooper ve Laura Dern paylaşmaktadır. Film bir madencinin oğlu olan Homer Hickam isimli bir gencin gerçek hikâyesine dayanmaktadır. Sovyet uydusu Sputnik 1in fırlatılışından çok etkilenen Homer’ın babasının karşı gelmesine rağmen amatör roket yapımı ile uğraşması ve sonunda bir NASA mühendisi olması sürecinde gerçekleşen olaylar anlatılmaktadır.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En İyi 12 Başarı – Azim – Motivasyon Filmleri

11. Ölüm Takibi

IMDB: 8,1

ölüm takibiBıçak Sırtı, Ridley Scott tarafından yönetilen 1982 tarihli ABD yapımı bilim-kurgu filmidir. Başrollerde Harrison Ford, Rutger Hauer, ve Sean Young yer almıştır. Philip K. Dick’in Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? adlı romanını temel alan senaryoyu, Hampton Fancher ve David Peoples yazmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Dikkat Çeken Yaratıcı 93 Reklam Fikri

 

 

 

12. Gün Işığı

IMDB: 7,2

gün ışığıGün Işığı 2007, İngiliz yapımı Bilim-Kurgu filmi.

Güneş ışınlarının Dünya’yı ısıtmakta yetersiz kaldığı uzak bir çağdayız. Dünya kritik seviyelere düşmüş ve bu konuya çözüm bulmak amacıyla iki uzay gemisi güneş’e yollanmıştır. Bunlar güneşde yol açacakları patlamalarla bir nevi ateşi körükleyecek ve yeniden dünyayı eski güzel ışıklı ve sıcak günlerine döndüreceklerdir.

 

 

13. AY

IMDB: 7,9

AYMoon, Duncan Jones’un yönettiği ve Nathan Parker’ın Jones’un bir hikayesinden yazdığı 2009 bilim kurgu filmi. Film, Ay’ın uzak tarafındaki üç yıllık bir soluk iğneli maden helyum-3’ünün sonuna yaklaştığında kişisel bir kriz yaşayan Sam Bell’i izliyor. Yönetmen Duncan Jones’un ilk uzun metraj filmi oldu.

 

 

 

14. Solaris

IMDB: 8,1

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

solaris2Solaris 1972 yapımı Sovyet sanat filmidir. Stanisław Lem’in aynı adlı romanından uyarlanan yapımın yönetmenliğini Andrey Tarkovski üstlenmiştir. Duygusal krizler nedeniyle başarısızlığa uğrayan bir uzay deneyini konu almaktadır. Hem sanat hem de uzay filmi arayanlar için harika bir tercih.

 

 

 

15. E.T.

IMDB: 7,9

etE.T. (Özgün adı: E.T. the Extra-Terrestrial), 1982 yapımı bilim kurgu – uzay filmi. Yönetmenliğini Steven Spielberg’ün yaptığı filmin senaryosu Melissa Mathison tarafından yazılmıştır. Filmin başrollerinde Henry Thomas, Robert MacNaughton, Drew Barrymore, Dee Wallace ve Peter Coyote yer almaktadır.

 

 

 

16. Vol-i

IMDB: 8,4

vol-iVOL-İ (Özgün adı: WALL-E), 2008 yapımı 3D animasyon filmi Pixar Animation Studios tarafından yapılmıştır.

Harap edilmiş, kirli ve kuru bir dünyada hikâye başlar. Yüz yıllar önce bütün insanlar, çevrenin kesintisiz kötü kullanımı yüzünden yaşanamaz hale gelen dünyayı BnL isimli bir mega şirketin inşa ettiği uzay gemileri ile terk etmiştir. Vol-İ dünyayı temizlemek için üretilmiş bir robottur. İnsanlar bir gün dünyayı terk etmek zorunda kalırlar ancak giderken tüm robotları kapatmışlardır, Vol-İ dışında. Gezegende bir başına kalan Vol-İ yüzyıllar boyunca gezinir durur. Ancak bir gün gezegene Eve adında bir arama robotu gönderilir. Vol-İ Eve’e âşık olur; 700 yıl öncesinden kalma plazma televizyonunda 1969 yapımı Cici Kız (Hello, Dolly!) filmini izlerken yaşadığı hislerinin aynısını duyar. Vol-İ ile Eve galaksiler arası bir macera yaşarlar.

17. Üçüncü Türden Yakınlaşmalar

IMDB: 7,6

üçüncü türden yakınlaşmalarÜçüncü Türden Yakınlaşmalar, yönetmenliğini Steven Spielberg’ın yaptığı, başrollerinde Richard Dreyfuss, François Truffaut, Bob Balaban, Melinda Dillon, Teri Garr ve Cary Guffey’ın oynadığı 1977 yapımı bilim kurgu – uzay – ufo filmidir.

 

 

 

 

18. 5. Güç

IMDB: 7,7

5güçLuc Besson’in yönetimindeki filmde Chris Tucker, Milla Jovovich, Ian Holm, Gary Oldman, Bruce Willis gibi ünlü isimler yer alıyor.

23. yüzyılda New York… Dünya yok olmanın eşiğindedir. Her 5000 yılda bir geri dönerek yaşamı yok etmeye çalışan şeytani güç, bir gezegen biçiminde hızla dünyaya yaklaşmaktadır. Tek kurtuluş yolu, beşinci güç olarak adlandırılan, kimsenin ne olduğunu bilmediği elementin dünyaya ulaşmasıdır.

 

 

19. Yerçekimi

IMDB: 7,7

yerçekimiYerçekimi (İngilizce özgün adıyla Gravity), yönetmenliğini Alfonso Cuarón’un yaptığı, bilim kurgu gerilim ve dram türündeki, 2013 ABD-Birleşik Krallık ortak yapımı üç boyutlu film. Senaryosunu Alfonso Cuarón ve oğlu Jonás Cuarón’un yazdığı filmin başrollerini Sandra Bullock ve George Clooney paylaşmaktadır. Uzaydaki görevleri esnasında, uzay gemilerinin hasar görmesi sonucu iki astronotun hayatta kalma mücadelesini konu alır.

Son 10 yılın en iyi uzay filmleri arasında yer almaktadır.

 

 

20. Yıldız Savasları: Imparator

IMDB: 8,7

yıldız savaşlarıYıldız Savaşları: Bölüm V – İmparator (Özgün adı: Star Wars Episode V – The Empire Strikes Back), Irvin Kershner’ın yönettiği 1980 yapımı uzay operası filmi. Senaryoyu, George Lucas’ın hikâyesini temel alan Lawrence Kasdan ve Leigh Brackett yazdı. Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinin gösterime giren ikinci filmidir.

 

 

 

21. Ufuk Faciası

IMDB: 6,7

ufuk faciasıUfuk Faciası (İngilizce özgün adıyla Event Horizon), 1997 yılı ABD-Birleşik Krallık ortak yapımı bilim kurgu ve korku türündeki film. Yönetmenliğini Paul W. S. Anderson üstlenmiş olup, senaryosunu Philip Eisner ile Andrew Kevin Walker (film künyesinde yer almamaktadır) yazmıştır. 2040’larda geçen film, Neptün yakınlarında arızalanan uzay gemisinden yedi yıl sonra gelen sinyal üzerine yardım amacıyla gönderilen kurtarma gemisinin mürettebatının yaşadıklarını konu alır.

 

 

22. Prometheus

IMDB: 7

promethusPrometheus (pro-MEE-thee-uhs), yönetmenliğini Ridley Scott’ın, senaristliğini Jon Spaihts ve Damon Lindelof’un yaptığı, başrollerde Noomi Rapace, Michael Fassbender, Guy Pearce, İdris Elba, Logan Marshall-Green ve Charlize Theron gibi isimlerin oynadığı 2012 yapımı bilim kurgu filmi. 21. yüzyıl sonlarında doğru, birkaç antik kültürün eserleri arasında keşfedilen yıldız haritaları Prometheus mürettebatının ilgisini çekmektedir. İnsanlığın kökeni arayan mürettebat farklı bir gezegene gelerek insan ırkının yok olmasına neden olabilecek bir tehdidi keşfeder.

 

 

23. Uzayda Dehşet

IMDB: 6,8

uzayda dehşetUzayda hayatta kalma macerası ile dolu 2009 bilim kurgu korku filmi. Film Christian Alvart tarafından yönetildi ve Robert Kulzer, Jeremy Bolt ve Paul W. S. Anderson tarafından hazırlandı.

 

 

 

 

24. Star Trek

IMDB: 8

STAR trekStar Trek J.J. Abrams’ın yönettiği 2009 yapımı bilim kurgu filmidir.Star Trek serisinin 11. filmidir. Kaptan Kirk, Mister Spock, Doktor McCoy ve mühendis Scott’un Yıldız Filosu Akademisi’ndeki tanışmaları ve Atılgan uzay gemisiyle ilk yolculuğa çıkmalarını konu alan filmin yönetmenliğini, Jeffrey Jacob Abrams yaptı, senaryosunu Roberto Orci ve Alex Kurtzman yazdı.

 

 

 

25. Avatar

IMDB: 7,8

AVATARAvatar, 2009 ABD-Birleşik Krallık yapımı destansı bilim kurgu filmi. Filmin hikâyesi 22. yüzyılda, Pandora adlı bir uyduda geçer. Bir gaz devinin yörüngesinde dönen Pandora, 3-4 metre uzunluğunda, mavi insansı görünümlü, kabile kültürünü benimsemiş, saldırıya uğramadıkları sürece barışçıl olan Na’vi halkına ev sahipliği yapmaktadır. İnsanlar, Pandora’nın havasını soluyamadıkları için, sinirsel bağlantı aracılığıyla kontrol edilebilen insan ve Na’vi karışımı Avatarlar üretirler.

 

 

26. Yıldız Gemisi Askerleri

IMDB: 7,2

yıldız gemisi askerleriStarship Troopers, Paul Verhoeven’in 1997 yapım tarihli filmi ve aynı adı taşıyan Robert A. Heinlein’in militarizm ve hizmete dayalı vatandaşlık sistemini ele aldığı romanıdır. Hikâyenin geçtiği dönemde, insanlık en büyük düşmanıyla, böcek Araknithlerle karşı karşıya gelir.

 

 

 

 

27. Gerçeğe Çağrı

IMDB: 7,5

gerçeğe çağrıGerçeğe Çağrı, bilim kurgu türünde filmdir. Amerikan yapımı bu aksiyon filminde, Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside, ve Ronny Cox rol almıştır.Oscar ödüllü filmin hikâyesi Philip K. Dick in We Can Remember It For You Wholesale adlı kısa hikâyesine dayanmaktadır.

 

 

 

28. Derin Karanlık

IMDB: 7,1

derin karanlıkDerin Karanlık, 2000 ABD yapımı bilim kurgu filmidir. Özgün adı zifiri karanlık anlamına gelen Pitch Black dir. Filmin tam adı ise The Chronicles of Riddick: Pitch Black tir. Bir grup yolcusuyla birlikte yol alan uzay kargo gemisi bir meteor yağmuru sonrasında arızalanarak ıssız gibi gözüken bilinmedik bir gezegene düşer.Bu tuhaf görünüşlü ve üç güneşi olan kurak gezegende görünüşte hayat yok gibidir.Ancak bir süre sonra gezegenin dehşet verici sakinleri ortaya çıkmaya başlarlar.Hayatta kalan yolcuları koruma görevi ise yine uzay gemisinde nakledilmekte olan tehlikeli mahkûm Riddick (Vin Diesel) ‘e kalacaktır.

 

 

29. Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü

IMDB: 8,3

yıldız jediYıldız Savaşları: Bölüm VI – Jedi’ın Dönüşü, Richard Marquand’in yönettiği ve George Lucas ile Lawrence Kasdan’ın senaryosu yazdığı 1983 yapımı bir uzay operası filmi. Yıldız Savaşları serisinin 3. filmidir. Fakat hikâyenin kronolojik sıralamasına göre serinin 6. filmidir.

 

 

 

 

30. Gizli Sayılar

IMDB: 7,8

gizli sayılarGizli Sayılar, Theodore Melfi tarafından yönetilen ve Melfi ile Allison Schroeder tarafından Margot Lee Shetterly’nin kurgusal olmayan aynı adlı kitabından uyarlanan 2016 yapımı Amerikan biyografik drama filmi.

 

 

 

 

 

31. Ayın Gölgesinde

IMDB: 8

ayın gölgesindeAyın Gölgesinde, ABD’nin Ay’a yönelik mürettebat misyonları hakkındaki 2007 İngiliz belgesel filmi. Dünya Sinema İzleyici Ödülü’nü kazanan 2007 Sundance Film Festivali’nde gösterildi. 2008 yılının Mart ayında, Sir Arthur Clarke En İyi Film Sunumu Ödülü’nü kazanan ilk filmdi.

 

 

 

 

 

32. Jüpiter Macerası

IMDB: 6,4

jupiter macerasıEuropa Report, Christian Camargo, Anamaria Marinca, Michael Nyqvist, Daniel Wu, Karolina Wydra ve Sharlto Copley’in rol aldığı Sebastián Cordero’nun yönettiği 2013 bilim kurgu filmi. Film, Jüpiter’in dört uydusundan biri olan Europa’ya anlatıyor.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. 28 Ağustos 2019

    Değerli paylaşımınız için teşekkürler.Çok faydalanıyorum yazılarınızdan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir