Meslek Profili: Bomba İmha Uzmanı
  1. Anasayfa
  2. Meslekler

Meslek Profili: Bomba İmha Uzmanı

0

Bomba İmha Uzmanları genellikle birçok farklı ekipman veya eğitimli hayvanlar aracılığıyla kara mayınlarını ve bombaları araştırmak ve bunları güvenli bir şekilde etkisiz bırakmak konusunda profesyoneldir. Mayın ve bombaların aranması ve etkisiz bırakılması dışında onların güvenli bir şekilde aktarılması ve sökülmesi konusunda da hizmet verirler.

Yüksek becerilere sahip olan bomba imha uzmanları çok sınırlı kapsamda çalışma fırsatı bulsa da, her şehirde mutlaka birkaç bomba imha uzmanı bulunmalıdır. Ayrıca son dönemde Ortadoğu’da yaşanan sıkıntılar nedeniyle sınır illerimizde bomba imha uzmanlarına daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Riskli bir meslek dalı olmasının dışında Bomba İmha Uzmanı alımları çok sınırlıdır. Genellikle 7 bin liraya kadar maaş alan bu uzmanların yetiştirilmesi için ise kurslar bulunuyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Emniyet Müdürlüğü tarafından uzmanların yetiştirilmesi için sık sık kurslar düzenlenmektedir. Bu kurslarda teorik ve pratik eğitimler veriliyor ve uzmanlık belgesi alınabiliyor. Uzmanlık belgesi ile tüm Türkiye’de resmi kurumlara başvuruda bulunulabiliyor.

Bomba imha uzmanlarının en büyük sıkıntılarından biri 7 gün 24 saat hazır bulunmak zorunda olmalarıdır.