1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Marka Danışmanı Nedir? Faydaları Nelerdir

Marka Danışmanı Nedir? Faydaları Nelerdir
0

Özellikle internetin hayatımıza girmesiyle birlikte artık tüm uluslararası pazarlarda tüketiciler daha bilinçli hale geldi. Artık bir ürünü satın almadan önce tüketicilerin çok büyük bir bölümü alternatif satıcılara ve alternatif ürünlere yönelik de mutlaka bir araştırma gerçekleştiriyor. Bu nedenle uzun yıllar evvel basit reklam çalışmaları ile özen gösterilen marka çalışmaları için yeni küresel ekonomide marka danışmanları ile profesyonel bir çalışma gerçekleştirmek gerekiyor.

Marka danışmanları genel olarak tüketici ile işletme arasında derin bir bağ kurmak üzere faaliyet göstermektedir. Sadece reklamların düzenlenmesinde görev almayan marka danışmanları, geniş çaplı bir yelpazede marka için olumlu olabilecek çalışmaların tümünde rol oynamaktadır. Bu açıdan bir marka danışmanı ile çalışmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Elbette bu konulara dikkat ederek, markanız için planladığınız faydayı maksimize etme şansınız olacak.

MARKA DANIŞMANI NEDİR?

Genel olarak marka danışmanları, mevcut veya yeni kurulacak olan bir işletmenin markasını tüketiciye en iyi şekilde ulaştırabilmesi görevini üstlenen kişilere verilen addır. Marka danışmanları genellikle pazarlama ve müşteri ilişkileri konusunda geniş bir bilgi ve beceriye sahiptir. Marka danışmanlarının hizmet alanı çoğu zaman tam olarak çizilmez ve bir işletmede geniş bir yetkiye sahiplerdir.

MARKA DANIŞMANI NE İŞ YAPAR?

Marka danışmanları bir işletmenin markasının değerini artırmak için çaba gösterir. Marka danışmanları bir işletmenin ürün ve hizmetlerine yönelik reklamlar yerine genel olarak direkt markanın değerinin arttırılması için çalışırlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: En Yaratıcı Sloganlar

Marka danışmanları işe başladığı ilk anda öncelikle markayı değerlendirir, konumlandırır ve tüketici ile bir bağ kurmak için iletişim ve pazarlama tekniklerini kullanarak bir formül elde eder. Ardından bu formül aracılığıyla yola koyulup, markanın değerinin arttırılması için tüm pazarlama ve iletişim kanallarında çalışır.

Günümüz dünyasında şirketlerin büyük bir kısmı halen markasını şirketin yapısına göre kurgularken, asıl doğru olan ve marka danışmanlarının yoğun çaba gösterdiği nokta; Tüketici beklentilerine göre markanın oluşturulmasıdır. Bu tüketicilerin marka ile daha sıkı bağ kurmasını sağlarken, her türden yaşanabilecek marka krizlerinin daha çabuk atlatılabilmesini sağlar.

Marka danışmanları sık sık geniş, orta ve basit düzeydeki gruplara yönelik araştırmalar gerçekleştirir. Bu araştırmaların genel amacı tüketicilerin beklentilerini ve beklenti değişimlerini bulabilmektir. Ayrıca bu araştırmalar ışığında markanın danışmanlığının yönlendirilmesi gerektiği de daha çabuk fark edilir. Marka danışmanları tüm bu araştırmaları da yürütür, denetler ve raporlayarak hayata geçirir.

MARKA DANIŞMANLARININ FAYDALARI NELERDİR?

Günümüz ekonomi dünyasında işletmelerin en çok sorun yaşadığı konuların başında elbette rekabet gelmektedir. Artık tekelleşmenin neredeyse imkansız olduğu global dünyada, her ürün ve hizmet için aynı anda onlarca hatta yüzlerce işletme ile rekabet etmeniz çok doğal. Bu durumda yapmanız gereken şey ürün ve hizmet için reklam ve pazarlama yapmak dışında ana şirket markasına da değer kazandırmak olmalı. Marka danışmanları tam olarak bu alanda hizmet görmekte ve en düşük performansı gösteren marka danışmanlar bile hiç marka danışmanı olmayan şirketlere göre daha iyi duruma yükselmektedir.

Günümüzde işletmeler marka danışmanlığını iletişim veya pazarlama bölümleri aracılığıyla yürütmeye çalışır. Ancak marka danışmanlığı etkin, kapsamlı ve derinliği olan bir konudur. Bu nedenle marka danışmanlığı hizmetini bölmek, parçalamak veya konu üzerinde uzman olmayan kişilerden yardım almak faydadan çok zarar getirebilir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir