1. Ana Sayfa
  2. Başarı Hikayeleri

Kadın Girişimciler için Basit Fakat Önemli 3 Para Kanunu

Kadın Girişimciler için Basit Fakat Önemli 3 Para Kanunu
0

22 yıldır bir iş yürüttüğüme ben bile inanamıyorum. Düşündüğümden çok daha fazlasını öğrendim bu süreçte. Bu öğrendiklerimden çoğu, kadınların erkeklere nazaran daha fazla güçlük çektiği para ve para yönetimi konusundaydı. İşte öğrendiğim en önemli üç kanun…

1. “Sevdiğin işi yap ve para gelecektir” deyimi doğruyu yansıtmıyor.

Cal Newport’un yazdığı So Good They Can’t Ignore You (Türkçe’ye maalesef çevrilmemiş) okuduğum en iyi iş dünyası kitaplarından. Newport’un da bahsettiği üzere, tutkularımızı takip etmeyle ilgili bize söylenilenler biraz abartılıyor.

Kariyerime başladığımda müzik tutkumun peşinden gittiğimi düşünüyordum. Fakat fark ettim ki ben aslında çok iyi bir iletişimci ve halka ilişkiler, pazarlama ve sosyal medya uzmanıymışım. Bu yeteneklerin hiç birinin “tutkum” ile alakası yok.

Başlangıçta nelerin beni heyecanlandırdığını sorsalar kesinlikle iletişim, medya ve gazetecilerle konuşmak gibi cevaplar vermezdim. Sevdiğim şeyi yapıyordum evet, olay müzikle ilgiliydi sonuçta, ama kar payları, hedefler, etkili satış politikaları gibi bir çok konuda bir şeyler öğrenmeden başarıya ulaşamayacaktım

2. Yaşama sanatını öğrenin.

Neden girişimcilik? İçimden gelen bir ses şu iki sebepten biri olduğunu söylüyor: özgürlük veya esneklik. İşte bir girişimcinin yaşaması gereken hayatı özetleyen kelimeler. Çoğu zaman bunları hissedemediğinizi biliyorum, fakat yapacak bir şey yok da değil. Uzun süreler çalışıyor olsanız bile yaşama sanatını öğrenmelisiniz.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Beklemeyin, hayat kısa…

Gün içinde kısa molalar üretkenliğinizi artırıyor, bunu birçok araştırma gösteriyor. Haftada bir ofisten iki saatliğine çıkmak,her gün saat 5’te güzel bir şeyler içmek veya bir yerlere kafa dinlemeye gitmek gibi şeyler denemelisiniz.

Tatiller dinlenme ve sizi işinizde ve hayatınızda daha başarılı yapacak birkaç farklı imkanı size sağlar. Jon Levy’nin tatillerin önemiyle ilgili akademik bir çalışması var. Eğer kaliteli yaşadığınızı düşünmüyorsanız hemen değişikliğe gitmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Güzellik Merkezi Açarak Para Kazanmak

Eğer para sıkıntınız varsa ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, Victoria Moran’ın yazdığı sihirli küçük bir kitap olan A Charmed Life’ı edinip herhangi bir sayfasını açarak yazanları uygulamanızı tavsiye ederim. İşte yaşama sanatı budur.

Bu size para getirecek bir yöntem değil, ama daha zengin ve özgür hissedeceksiniz.

3. Hale Etkinizi Paraya Dönüştürerek Çevreniz ile Bağlantı Kurun, Değerinizi Kavrayın ve Sonraki Projeniz İçin Sermaye Oluşturun.

Sosyal medyada veya bloglarda hayatını paylaşan bir çok girişimciden biriyseniz,büyük olasılıkla farkında dahi olmadan bir hale etkisi yaratmışsınızdır. Bu hale etkisi ise şudur: İnsanlar sizi sever, takip eder, tavsiyelerinizi dinler ve başarılarınıza sevinir. Bu etkiyi kullanmanı en sağlam yollarından biri bir kitlesel fonlama (crowdfunding) organize etmek olabilir.

Fundly’e göre 2017 yılında 5.5 milyar dolar kitlesel yatırım yapıldı. Bu büyük dünyaya adım atmamak için hiçbir sebep yok. Bu şekilde sadece projeniz ile ilgili para olarak geri dönüş almazsınız, aynı zamanda müşteriniz olmasa da markanızın tanıtımını gönüllü olarak yapabilecek bir kitleyi de çevrenize, ağınıza katma şansı yakalarsınız. Bu iş dünyasında başarılması en önemli şeylerden biridir.

Kendi başlattığım crowdfunding organizasyonu işimin gidişatını tamamen değiştirdi ve bana hayatımda ilk kez yeterli parayla iki kitap, bir online eğitim seti ve marka değişimi yapma fırsatı sundu. Bunların hepsi hala bana yardımcı oluyor.

Parayla ilgili bu üç tavsiyem umarım sizin için faydalı olmuştur.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap