Kapat

İşyeri – Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açayım?

Anasayfa Dükkan Açmak İşyeri – Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açayım?

Yeni rehber.

Öncelikle iş yeri – dükkan açmak istiyorum diyenler, çok genel bir soru sorduklarının ve bu sürecin iyi planlanması gerektiğinin farkında olmalılar. İş yeri terimi çok geniş bir terimdir ve bu terim ne kadar sermayenizin olduğu konusunda net bir fikir vermiyor. Bu nedenle bu tür iş kollarında en önemli şeyin sermaye olduğunu unutmamanız gerekiyor.

Ancak bugüne kadar iş yeri açmak isteyenlerin genellikle 30 ila 60 bin lira arasında sermayesinin olduğunu biliyoruz. Eğer sizinde bütçeniz bu rakamlara yakınsa, birçok iş fikri konusunda size önemli bilgiler vereceğiz.

YETENEKLERİNİZİ DEĞERLENDİRİN

Dükkan ve İşyeri Açmak

Dükkan ve İşyeri Açmak


Sermaye konusunda net bir bilginiz varsa eğer şimdi yapmanız gereken, sizin ne konuda bilgilere sahip olup olmadığınız olması gerekiyor. Örneğin kuaförlük yaptıysanız bir berber açabilirsiniz, yada elektrik konusunda kendinizi yetenekli buluyorsanız bir elektrik ürün satış dükkanı açabilirsiniz. Yani ilk etapta hangi konuda yetenekli veya bilgili olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Yetenekleriniz ile bir işe koyulmak, sizi ilk etapta büyük bir zahmetten kurtaracaktır. Yeteneğinizin yakın olduğu veya daha önce çalıştığınız bir iş sektöründe çalışmanızı öneriyoruz.

ORTAKLIKTAN ÇEKİNMEYİN

Dükkan ve İşyeri Açmak

Dükkan ve İşyeri Açmak


Eğer herhangi bir konuda yeteneğiniz yoksa veya bu ilk iş deneyiminiz olacaksa da, hemen sermayenizi bir işe koymanızı önermiyoruz. Zira, bilmediğiniz bir iş koluna tüm sermayeniz ile girmek size uzun vadede büyük sıkıntılar çıkartabilir. Bu durumda yapacağınız en önemli şey ortaklık kurmaktır. Türkiye’de bir çok konuda yeteneği ve bilgisi olan ama sermayesi olmayan insanlar var, sizin çevrenizde de çokça bulunuyordur. Bu insanlar ile işbirliğine giderek ortak bir işyeri veya dükkan açmaktan çekinmeyin. Bütün anlaşmalarınızı sözleşmeli yaparak ileride çıkacak sorunlardan da kurtulabilirsiniz. Bu size hem kısa hemde uzun vadede daha çok para kazandıracak bir iş kolu olacaktır.

ACELECİ OLMAYIN

Ayrıca diyelim sizin 60 bin lira sermayeniz var ve ortağınız 20 bin lira sermayesi var, bu durmda 80 bin liralık bir işyeri veya dükkan açmanız size daha çok para kazandırmanın yolunu açacaktır. Hemde ortağınızın iş bilgisi olması durumunda çekinceleriniz de ortadan kalkacaktır.

İlk işyeri deneyiminiz olacaksa eğer, çok yüksek maliyetli dekorasyonlar veya kiralara hiç bulaşmanızı istemiyoruz. Unutmayın, tüm büyük projeler küçük adımlar ile başlar. Hevesli olun ancak çok aceleci olmamaya da dikkat edin.

“İşyeri – Dükkan Açmak İstiyorum Ne Açayım?” üzerine 19 yorum

 1. Baharat Dükkânı says:
 2. Koray says:
   • Koray says:
     • Koray says:
 3. mustafa says:
 4. Leyla says:
 5. Emree says:
 6. Hale says:
 7. Ayşe says:
 8. derya says:
 9. Nazli says:
 10. Nazli says:
 11. Hamdi yaman says:
 12. Eyüp BATUR says:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir