1. Ana Sayfa
 2. Girişimcilik

İSMEK Kursları Nedir? Nasıl Kayıt Olunur – Avantajları Nelerdir?

İSMEK Kursları Nedir? Nasıl Kayıt Olunur – Avantajları Nelerdir?
0

30 yıla yakındır İstanbul’da insanların çeşitli branşlarda sertifikalı olarak eğitim almasını sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) günümüzde de yüzlerce farklı branşta hizmet vermeye devam ediyor. 16 yaşını dolduran herkes İSMEK kursları için ücretsiz kayıt fırsatına sahiptir. İSMEK hakkında aklınıza takılanlara yanıtlar sağlayacağız.

İSMEK nedir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi İSMEK, “Örgün eğitim sistemi dışında planlı, programlı ve sistemli olarak yürütülen bir eğitim şekli” olarak tanımlanan “Yaygın eğitimin ilkeleriyle gerçekleştirilen bir yetişkin eğitimi organizasyonu”dur. İSMEK aracılığıyla yüzlerce farklı branşta sertifikalı olarak eğitim alma fırsatınız bulunmaktadır.

İSMEK hangi kuruma bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir?

İSMEK hizmetlerini İstanbul Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğü’ne bağlı olarak sürdürmektedir.

İSMEK’in verdiği eğitimler ücretli midir?

İSMEK’te verilen eğitimlerin tamamı ücretsizdir. Ayrıca vatandaşlar İSMEK tarafından düzenlenen sergi, seminer ve söyleşi vb. faaliyetlerin tümünden de ücretsiz olarak katılabilmektedir.

İSMEK’te öğrenci olma yaşı nedir?

Kurslara; kursun başlama tarihine göre 16 yaşını dolduranlar, müzik programlarında ise yine başlama tarihine göre 15 yaşını dolduran adaylar tamamen ücretsiz olarak başvurabilir.

İSMEK’te eğitim süresi ne kadardır?

İSMEK’te 40 alanda, 327 branşta, 800’e yakın programda verilen eğitimler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (M.E.B.) belirlediği müfredatlar çerçevesinde 3 buçuk aydan 10 aya kadar farklı tarihler içerisinde devam eder. Her program için eğitim saati farklıdır. Bazı programlarda tekâmül eğitimleri de verilmektedir. Programın kredisini dolduran öğrencilere M.E.B. onaylı İSMEK Kurs Bitirme Sertifikası, derslere devam eden ancak yeterli başarı gösteremeyen öğrencilere ise Kurs Katılım Belgesi verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Kosgeb Girişimcilik Kursu Başvuru Formu

İSMEK’in vermiş olduğu M.E.B. onaylı kurs bitirme belgeleri tüm Türkiye’de geçerlidir ve kullanılabilmektedir.

Öğrenciler kurs bitiminde belge alıyor mu?

Evet, programın kredisini dolduran ve başarılı olan öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı “Kurs Bitirme Sertifikası“, derslere devam eden ancak yeterli başarı gösteremeyen öğrencilere ise “Kurs Katılım Belgesi” verilmektedir.

İSMEK’ten aldığımız sertifikaların geçerliliği var mıdır?

İSMEK’in vermiş olduğu MEB onaylı kurs bitirme belgeleri bütün Türkiye’de ve ülkemizle eğitim alanında denklik anlaşması bulunan ülkelerde geçerlidir. Bunun yanı sıra bazı programlarda öğrencilere; uluslararası akreditasyona sahip yabancı kuruluşlarla işbirliği yapılarak Türkiye dışında da geçerliliğe sahip sertifikalar veriliyor.

İSMEK programlarına nasıl kayıt olabilirim?

İSMEK’in verdiği eğitimlerden yararlanmak istiyorsanız www.ismek.ist web sitesinde bulunan online kayıt ol kısmına tıklayarak karşınıza çıkan “İSMEK Kursiyer Giriş”ini yaparak yönlendirileceğiniz “Kursiyer Ön Kayıt Formu”ndaki istenilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu bölüm kişisel bilgilerinizin yanı sıra eğitim almak istediğiniz program, merkez, eğitimin başlama tarihi ve saatini seçebileceğiniz alandır. İşlemi tamamlandığınızda online başvurunuz başarılı bir şekilde tamamlanır.

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Ayrıca yine www.ismek.ist web sitesi üzerinden merkezler ana sayfasında kayıt olmak istediğiniz merkeze tıklayarak merkezde verilen eğitimleri görebilir ve ön kayıt işlemlerini yapabilirsiniz.
Adayların web sitesi üzerinden yaptıkları başvurular ön kayıt niteliğinde olup, ön kayıtların kesin kayda dönüşmesi için nüfus cüzdan fotokopileri ile başvuru yaptıkları merkeze şahsen başvurmaları gerekmektedir. Aksi takdirde aday kesin kayıt hakkını kaybedebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  Instagram'da Markanızı Geliştirmenin 4 Yolu

Kayıtlar ne zaman başlar, kayıt için gerekli olan evraklar nelerdir?

İSMEK’ten eğitim almak isteyenler için kayıtlar güz, bahar, yaz olmak üzere 3 ana kayıt döneminde gerçekleşecektir.

İSMEK’ten eğitim almak isteyenlerin önce internet üzerinden online önkayıt yaptırdıktan sonra merkezlerimizden birine sadece bir kimlik fotokopisiyle gitmeleri yeterli olmaktadır. Spor merkezlerinde eğitim almak isteyenlerden ise ek olarak sağlık raporu talep edilmektedir.

İSMEK yayınlarını nasıl temin edebiliriz, yayınlar ücretli midir?

İSMEK yayınlarının tümü ücretsizdir. Ancak yayınlar sınırlı sayıda basılmaktadır. Yayınlara internet üzerinden bilgisayarınıza indirmeniz mümkün. Yayınları ismek@ismek.ist e-mail adresinden talep edebilirsiniz.

İSMEK’in sosyal katkıları nelerdir?

İSMEK eğitimleri, İstanbulluların içindeki yetenekleri keşfedip ortaya çıkarmakta, istihdam edilebilirliklerini artırmakta, farkındalıklarını ve birikimlerini zenginleştirmekte, üretip gelir elde etmelerine imkan hazırlıyor.

Öğrencileri rehabilite eden, yalnızlıktan kurtaran, dostluklar kurdurarak sosyal bir çevre edindiren, özgüven kazandıran merkezlerimiz birer kültür mozaiği olması açısından da önem taşımaktadır.

Eğitimlere katılan gruplar, İstanbul’un kozmopolit yapısını yansıtmakta, yaş, din, dil, ırk, uyruk, eğitim düzeyi, cinsiyet, meslek, statü vb. hiçbir ayrım gözetilmeden pek çok insan merkezlerimizde bir araya gelmektedir. Bu ortamlarda kültürel paylaşım ve etkileşim en üst şekilde gerçekleşmektedir. Bu açıdan İSMEK eğitimleri, toplumsal barışın korunup geliştirilmesi hususunda çok önemli fonksiyonlar icra etmektedir.

İSMEK’in hedef kitlesi kimlerdir?

Dünya genelinde yetişkin eğitiminin profili, toplumlara göre hayli çeşitlilik göstermektedir. Ülkemizdeki en yaygın yetişkin eğitimi kurumu olan İSMEK’in hedef kitlesi de oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Öğrencilerimiz arasında; ev kadınları, genç kızlar ve erkekler, işsizler, halen bir işte çalışanlar, okuma yazma bilmeyenler, engelliler, mahkumlar, yaşlılar, emekliler vb. toplumun her kesiminden insanlar bulunuyor.

Örgün eğitimin herhangi bir kademesinden ayrılmış öğrencilerin yanında bu kurumlardaki eğitimlerini en üst düzeyde tamamlamış olanlar da İSMEK eğitimlerini tercih edebiliyor. İSMEK’te eğitim alabilmek için 16 yaşını doldurmak gerekmekte, üst yaş sınırı ise bulunmuyor.

İSMEK 12-16 yaş arası gruba yönelik eğitimler düzenliyor mu?

İSMEK, 12-16 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik belirlenen branş ve programlarda eğitimler vermektedir. Eğitimlerden faydalanmak isteyenler www.ismek.ist web sitesi https://www.ismek.ist/tr/branslar3.aspx?List=1216yas linki üzerinden ön kayıt işlemlerini gerçekleştirebildikleri gibi merkezlere de giderek şahsen başvuru yapabilmektedirler.

Atölye ve uygulama merkezlerinin amacı nedir?

Üretim ve satış atölyeleri, son dönemde İSMEK’te yürütülen önemli projelerdendir. Bu atölyelerde üretime ve satışa katkı sağlanması planlanmakla birlikte, icra edilen sanatların uygulama örnekleri de ziyaretçilere sergilenmektedir. İSMEK bünyesindeki atölyelerde tecrübeli öğrencilerimiz, öğretmenler eşliğinde üretim yapmaktadır. Atölyelerimizde üretilen bu prestijli ürünler büyük rağbet görmektedir.

İSMEK tarafından son yıllarda başarıyla uygulanan diğer bir proje ise ‘Uygulama merkezleri’dir. Bu merkezlerde, İstanbul’un çeşitli semtlerine yayılmış İSMEK merkezlerinden uygulamalı sınavla alınmış öğrenciler çalışmaktadır. Burada bir yıl boyunca ileri düzeyde eğitim alan öğrenciler, mevcut bilgi, beceri ve vizyonlarını reel sektörün beklentilerine göre şekillendirerek profesyonel iş hayatına katılma imkânı bulmaktadırlar.

Uygulama merkezlerinde öğrencilerimiz çeşitli kişi, kurum ve kuruluşlardan gelen siparişleri hazırlamakta, bu sayede bir yandan tecrübe kazanırken bir yandan da emeklerini maddi kazanca dönüştürmektedir.

İSMEK öğrencisiyim, ürünlerimi satmak istiyorum. Ne yapmam gerekir?

Aşağıdaki satış merkezinden ürünlerinizin satışlarını gerçekleştirebilirsiniz.

ŞİŞHANE METRO İSMEK SATIŞ OFİSİ
Beyoğlu
Tel: 0 212 250 90 35
İlgili: Ahmet Zahid Yılmaz ve Adem Baş

İSMEK Merkezleri

İstanbul genelinde İSMEK’in eğitim sağladığı 170 ofisi bulunmaktadır. Bu ofisleri https://ismek.ist/tr/kursmerkezleri.aspx adresinden görüntüleyebilirsiniz.

İSMEK Branşları

İSMEK’in 36 farklı dalda yüzlerce kursu bulunmaktadır. Ana kurs dalları ise;

 • Ahşap Teknolojisi
 • Aile ve Tüketici Bilimleri
 • Aile ve Tüketici Bilimleri
 • Bahçecilik
 • Bilişim Teknolojileri
 • Büro Yönetim ve Sekreterlik
 • Çocuk Gelişimi ve Eğitimi
 • El Sanatları Teknolojisi
 • Gıda Teknolojisi
 • Giyim Üretim Teknolojileri
 • Grafik ve Fotoğraf
 • Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri
 • Halkla İlişkiler ve Organizasyon
 • Hasta ve Yaşlı Hizmetleri
 • Hayvan Sağlığı
 • Hayvan Yetiştiriciliği
 • Hukuk
 • İnşaat Teknolojisi
 • Kişisel Gelişim ve Eğitim
 • Konaklama ve Seyahat Hizmetleri
 • Kuyumculuk Teknolojisi
 • Makine Teknolojisi
 • Muhasebe ve Finansman
 • Müzik ve Gösteri Sanatları
 • Okuma Yazma
 • Pazarlama ve Perakende
 • Radyo – Televizyon
 • Sağlık
 • Sanat ve Tasarım
 • Seramik ve Cam
 • Spor
 • Tarım Teknolojileri
 • Tekstil Teknolojisi
 • Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme
 • Yabancı Diller
 • Yiyecek İçecek Hizmetleri
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap