İnşaat Şirketleri Peş Peşe Konkordato İlan Ediyor

Ekonomi > İnşaat Şirketleri Peş Peşe Konkordato İlan Ediyor

Türkiye’de son dönemde en çok maliyetleri artan sektör olan inşaat sektöründe bulunan birçok firma peş peşe konkordato ilan etmeye başladı.

İnşaat sektöründe maliyetlerin ciddi düzeyde artmasıyla birlikte inşaatlar durma aşamasına geldi. Bu durum da en çok inşaat malzemesi satan şirketleri etkilemeye başladı. Kriz kısa sürede 2 binden fazla inşaat şirketinin borçlarını ödeyememe durumuna gelmesine neden oldu. Şu ana kadar 2 binden fazla inşaat şirketinin konkordato ilan ettiği belirtiliyor.

Mahkemelerde ise 3 binden fazla şirket borçlarını ödeyemediği için konkordato ilan etmiş durumda. İnşaat şirketlerindeki yoğunluğun genel nedeni ise, inşaat malzemelerinde yaşanan 2-3 katlık artışlar. Son dönemde demirden, çimentoya hemen hemen tüm inşaat ürünlerine peş peşe zamlar gelmeye başladı ve bu durum da inşaatların durmasına neden oldu.

Doğrudan ve dolaylı olarak 2 milyondan fazla insanı etkileyen inşaat sektöründeki krizin kısa sürede birçok sektörü daha etkilemesi bekleniyor. Yılda 1.5 milyondan fazla konutun satıldığı Türkiye’de son dönemde konut satışlarında da ciddi durgunluklar var.

İnşaat sektörü, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,8 büyüdü. Geçen yılın aynı çeyreğinde büyüme oranı yüzde 5,5’ti.

İNCELEYİN: Zengin Eden En İyi İş Fikirleri

İnşaat Şirketleri Peş Peşe Konkordato İlan Ediyor hakkında yorum eklemek veya profesyonellerimize soru sormak için aşağıdaki formu ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın