1. Anasayfa
  2. Girişimcilik

Grafik Tasarımcıları İçin En İyi 10 İş Fikri

Grafik Tasarımcıları İçin En İyi 10 İş Fikri
0

Grafik tasarımcıları dünyanın hemen hemen her noktasında birçok farklı iş ve meslek dalında ihtiyaç duyulan profesyonellerdir. Eğer siz de grafik tasarımcıysanız ya da grafik tasarımcısı olmak istiyorsanız, sizler için en iyi iş fikirlerini inceledik. Ancak sıklıkla belirttiğimiz üzere, bir iş fikrinin sadece karlı olup olmadığını belirlemek, bir iş fikrine yatırım yapmak için yeterli değildir.

Bu nedenle iş fikirlerini incelerken sadece karlılık durumuna göz atmayın, hangi işin size daha uygun olduğunu da ayrıca belirlemeye çalışın. Deneyimleriniz, yetenekleriniz, referanslarınız bu kapsamda çok değerli. 

Grafik tasarım işine hemen hemen her sektörde ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle grafik tasarımcısı olmak istiyorsanız, geleceği olan parlak bir iş fikrine yöneldiğinizi de belirtmekte yarar var.

Grafik tasarımcısı olarak sizlere önerebileceğimiz 10 iş fikri…

1. MATBAA

Bir grafik tasarımcısının yapabileceği en doğru iş fikri elbette bir matbaa açmak ve burada onlarca farklı kategoride hizmet vermektir. Matbaa açmak ise ortalama düzeyin üzerinde sermaye talep eden bir iş fikridir. Bu nedenle eğer bir grafik tasarımcısıysanız ve yeterli düzeyde sermayeniz ya da kredi şansınız varsa, matbaa açmanızı önerebiliriz. Bu konuda harika bir rehberimiz de var. Matbaa Açmak bağlantısından bir matbaa açmanın tüm inceliklerini ve ayrıntılarını öğrenebilirsiniz.

2. TEBRİK KARTLARI

Farklı amaçlar ile tebrik kartları hazırlayarak bunları “kişiye özel üretim” ile satabilirsiniz. Örneğin düğün, nişan, çeşitli açılış, doğum, yeni iş gibi kutlamalar için tebrik kartları yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Bunları hazırlamak üzere iş almak için bir matbaa ile anlaşabileceğiniz gibi çevrimiçi bir işletme de başlayabilirsiniz. Sadece Instagram üzerinden bile sayfa açarak iş alma şansınız olacak.

3. GRAFİK TASARIM EĞİTİMİ

Bir grafik tasarım uzmanıysanız eğer en hızlı para kazanma önerilerimizden biri ise, başkalarına grafik tasarımı öğretmektir. İnsanlar grafik tasarımına büyük ölçüde önem gösteriyor ve bu kapsamda 10 ile 20 yaş aralığında çok sayıda grafik tasarımı öğrenmek isteyen öğrenci bulabilirsiniz.

Direkt olarak öğrencilere kendi evinde de hizmet verebileceğiniz gibi küçük bir ofis tutarak burada bir sınıf da oluşturabilirsiniz. Ek olarak son dönemde online kurs platformlarında grafik tasarım kurslarına yoğun ilgi var, bu platformlar için de eğitim videoları hazırlayabilirsiniz.

4. TİŞÖRT TASARIMI

Özel baskılı tişörtlere insanların ne düzeyde ilgili olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir. Ve farklı düzeyde ilgi çekici tişörtler gerçekten çok fazla satıyor. Bu kapsamda yetenekli bir grafik tasarımcısı olarak kendi özel tişört baskılarınızı yapabilirsiniz.

Tshirt Tasarlayarak Para Kazanmak adlı rehberimizde çok ayrıntılı olarak bu konuya değinmiştik.

5. VİDEO DÜZENLEME

Youtuberler gerçekten bu aralar çok popüler. Türkiye’de bile 30 yaşının altında neredeyse her 10 kişiden 1’i Youtube için videolar üretiyor. Ancak bu insanların en büyük sorunlarından biri ise, videoları düzenlemek ve çeşitli grafikler ile zenginleştirmek. Bu nedenle çoğu kişinin videoları, hak ettiği değeri göremiyor. Bu insanlara video düzenleme ve grafik tasarım hizmeti verebilirsiniz.

Direkt olarak Youtube’de Hakkında bölümünde bulunan iletişim bölümünden Youtuberlere ulaşabileceğiniz gibi, sosyal medya platformlarında da bu konuda ilanlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca ek olarak Facebook’ta Youtuber’lerin buluştuğu gruplara da kayıt olmayı unutmayın.

6. ÇİZGİ FİLM EDİTÖRÜ

Türkiye’de son dönemde birçok çocuk kanalı ortaya çıkmaya başladı. Birçok çocuk kanalı, artık ABD, Avrupa ve Japonya kökenli çizgi filmler yerine yerli yapım çizgi filmleri yayınlamak konusunda daha istekli. Bu nedenle çizgi film ekiplerine çok yüksek düzeyde ihtiyaç duyuluyor.

Direkt olarak kanallar ile iletişime geçebileceğiniz gibi çizgi film yapımcılarına da ulaşarak kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Ancak tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de referanslar çok değerlidir. Bu nedenle referanslarınız yoksa, öncelikle başvuru esnasında gösterebileceğiniz örnek yapımlara ihtiyaç duyacaksınız.

7. ARAÇ GİYDİRME TASARIMI

Hemen hemen her işletme artık özellikle reklam amacıyla araç giydirme hizmeti satın alıyor. Bu nedenle hemen hemen her şehirde onlarca araç giydirme firması açılmaya başlandı. Ancak bu işletmelerde çalışan insanların birçoğu eski sanayi sitelerinde çalışan ve daha önce bilgisayar ile hiç işi olmayan ustalar. Bu nedenle çoğu işletmede giydirilecek reklamı hazırlayan grafik tasarımcıları çalışıyor. Henüz üst düzey bir grafik tasarımcısı değilseniz iyi bir iş fikri olarak değerlendirmenizi öneriyoruz.

Yeterli düzeyde sermayeniz varsa kendi işletmenizi bile kurabilirsiniz. Karlı ve değerlendirilebilecek iş fikirleri arasında yer alıyor.

8. WEB TASARIM

Elbette bir grafik tasarımcısının en çok yöneldiği alan web tasarımıdır. Ancak web tasarımı elbette grafik tasarımcılarının en çok rekabette olduğu alandır. Bu nedenle grafik tasarımı konusunda tam bir profesyonel olmadan muhtemelen yeterli düzeyde gelir elde etme şansınız olmayacak. İlk etapta çeşitli logo, banner gibi tasarımlara odaklanarak referanslar elde etmenizi öneririz.

9. REKLAM AJANSI

Bir grafik tasarımcısı olarak iyi bir hamle yapmak istiyorsanız elbette bir reklam ajansı açmanız gerekir. Ancak reklam ajansı açmak kapsamlı bir iş fikridir ve yeterli düzeyde sermaye ihtiyacınızın dışında, referanslara, personellere de ihtiyacınız olacak. Bir reklam ajansını kurmanın minimum maliyeti 120 bin lira civarındadır. Ayrıca her ay hiçbir ek masraf olmaması durumunda bile 7 bin liraya yakın masrafınız olacak. Bu nedenle bir reklam ajansı kurmadan önce iyi bir planlama yapmanız gerekiyor.

Reklam ajansı sektöründe çok kapsamlı rekabet bulunuyor, bu nedenle iyi bir grafik tasarımcısı olmanın dışında iyi referanslara ve iyi bir sermaye düzeyine de ihtiyacınız olacak.

10. BROŞÜR VE KATALOG

Birçok işletme için çeşitli zamanlarda reklam broşürlerine ve kapaklara ihtiyaç duyuluyor. Bu hizmetler için genellikle işletmeler yeni bir personel istihdam oluşturmaz, freelancer olarak çalışanlara ulaşır. Bu nedenle direkt olarak yönelebileceğiniz bir iş fikridir ve sektörde önemli düzeyde bir rekabet de bulunmuyor. İşletmeler için broşür, kapak ve katalog gibi pazarlama materyalleri oluşturabilirsiniz.

Fiverr, Freelancer, Bionluk, Uzmankirala gibi platformlarda çok rahat iş bulabilirsiniz. Elbette ilk süreçte referans oluşturmak için ücretleri düşük tutun.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir