Kapat

Engelliler İçin Yapılan En İyi 10 İcatlar ve Projeler

Anasayfa Girişimcilik Engelliler İçin Yapılan En İyi 10 İcatlar ve Projeler

Türkiye’de 5 milyonu aşkın insan çeşitli sebepler ile engelli. Dünyada ise rakam tam olarak net değil ancak 1 milyarı aşkın insan çeşitli sebepler nedeniyle günlük yaşamında çeşitli engeller yaşıyor. Engelli insanlar ise eski yıllara göre daha fazla iş dünyasında yer alıyor. Ancak iş dünyasında yer almak için elbette bazı ekipmanlara ihtiyaçlar duyulabiliyor. Eğer bir engelliyseniz veya engellilere yönelik bir iş fikrini hayata geçirmeyi planlıyorsanız, bu rehberde mutlaka ilginizi çekecek engelliler için en yeni icatlara ve projelere yer vereceğiz.

Bu icatlar ve yakın zamanda hayata tam olarak geçirilmesi planlanan projeler size ilham sağlayabilir. Engellilere yönelik yapılacak herhangi bir girişim için çok kolay destek bulunabiliyor.

1. Braille akıllı telefon

braille

Akıllı cep telefonları artık hayatımızın bir parçası konumunda. Ancak akıllı cep telefonlarını kullanmak için gözlere ihtiyacımız var. Tam bu durumda harekete geçen OwnFone adlı şirketin geliştiricileri, Braille akıllı cep telefonunu hayata geçirdi. Telefon genel olarak Braille kabartmalı tuşlar ile üretildi ve gelen mesajları da yine Braille alfabesine çevirerek kullanıcıya sunma fırsatı da sağlıyor.

2. Firefly Upsee

Upsee

Serebral palsili çocuklaırn ebeveynleri ile yürüyebilmesini sağlamak üzere işe koyulan Debby Elnatan’ın ortaya koyduğu bir icat olan Firefly Upsee, genel olarak bütün yürüme güçlüğü çeken çocuklarda kullanılabiliyor.

3. DynaVox EyeMax

Dynavox Eyemax

Sınırlı hareket kabiliyetine sahip insanlar için tasarlanan DynaVox EyeMax, kullanıcıların sadece göz hareketleri ile cihazı kontrol etmelerini sağlıyor. Göz kırparak veya belirli yönlere bakarak DynaVox EyeMax ile TV izlemek, okumak, bilgisayar kullanmak, hatta konuşmak gibi çeşitli aktiviteler yapılabiliyor.

4. Virtual mouse

virtual mause

Vücudunu hareket ettirme kabiliyeti olmayanlar, sanal fare sayesinde bilgisayarı kullanabilirler. Dubai’de bir mühendislik öğrencisi olan Sultan Ahmed Sultan Al Sharif, gözün hareketiyle kontrol edilen bir fare geliştirdi. Gözün hareketi ile mause hareket ediyor ve tıklamalar için gözleri kapatmak yeterli.

5. Eyeborg


Neil Harbisson, sadece siyah ve beyaz renkte görebileceğiniz bir hastalık olan, Achromatopsia’dan muzdariptir. Eyeborg’u ona yardım etmek için yarattı ve renkleri sesler ile tanımlamayı başardı. Kafaya tutuşturulan Eyeborg, 360 dereceyi inceliyor ve renkleri seslendiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 17 YENİ İCAT

6. iBot

ibot

Tekerlekli sandalyeye bağlı olanlar genellikle düz olmayan yüzeylerde zorluk çekiyorlar, ancak Dean Kamen’in iBotu bu engeli aşmak konusunda harika çözümler üretiyor. Kendi kendini dengeleme teknolojisi ile herhangi bir arazide gezinmek için tasarlanan iBot,  tırmanabilir ve aynı zamanda göz seviyesine kadar yükselebilir.

7. DEKA Kol

deka

Biyonik bir kol olan DEKA, üst kol amputasyonu yaşayanlar için üretim aşamasında. DEKA Kol, kullanıcılara zihinlerini kullanarak kolunu kullanma fırsatı sağlayacak. Engelliler için henüz geliştirilme aşamasında olan bir icat. Ancak ilerlemenin hızlandığını belirtmekte yarar var.

8. Akıllı Kuşak

akıllı kuşak

Nerede ve nasıl nöbet geçireceği belli olmayan Epilepsi hastaları, bu konuda büyük sorunlar yaşıyor. Teksas’taki Rice Üniversitesi’nde bir grup üst düzey mühendislik öğrencisi tarafından yapılan icat, epilepsi hastalarına takılıyor ve olası bir nöbet sırasında; önceden belirlenmiş kişilere konum ve alarm gönderiyor.

9. Kenguru Elektrikli Araç

kenguru

Engellilerin araçlara girip çıkması, tek başlarına oldukları zaman büyük bir soruna dönüşüyor. Stacy Zoern tarafından icat edilen Kenguru Elektrikli Araba, bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Araca tekerlikli sandalye ile girmek mümkün.

10. RMD


Matia Robotics tarafından üretilen RMD’nin genel amacı, oturan bir engellinin güvenli bir şekilde ayağa kalkabilmesini sağlamak. Büyük bir hareket özgürlüğü sağlayan RMD, yürüme engelliler için büyük bir nimet.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: 17 YENİ İCAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir