1. Ana Sayfa
  2. Yatırım

Borsaya Nasıl Girilir

Borsaya Nasıl Girilir
0

Borsaya nasıl girilir, borsa işini, yatırım yapmayı herkes merak eder. Ancak bilmediği alanda yatırım yapmak zarara uğratacağından buna karşı temkinli yaklaşmaya çalışır. Borsa hissesi satın aldığınızda yatırım yapmış olduğunuz şirketin bir ortağı konumunda yer aldığını göstermektedir. Şirket kar payı yaptığında yatırım yapan kişileri etkileyerek sattığında kar elde etmektedir. Konumuzda borsa ilgili olarak başlangıç rehberi ve merak edilen tüm soruların cevaplanması adına içeriğimizi oluşturduk.

Borsaya Nasıl Girilir

Yatırım aracı kullanarak hisse senedi ve diğer yatırım ürünlerinin satın alınmasıyla borsaya giriş yapılmaktadır. Yatırım aracı üzerinden finansal şirket hesabı açılış sağlanarak işlemler sağlanmaktadır. Günümüzde bankaların yatırım bölümünden rahatlıkla borsa işlemleri sağlanmaktadır. Banka hesabı üzerinden yapmak istemeyen kişiler kurumların oluşturmuş olduğu yatırım aracıyla yapabilmektedir.

Borsaya nasıl girilir, borsa hesabı nasıl açılır, borsada yatırım nasıl yapılır, borsada işlemler nasıl yapılır.

Borsa Hesabı Nasıl Açılır

  1. Bankadan işlem yapmak istiyorsanız bankada vadesiz hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Mobil uygulamalar üzerinden direk olarak yatırımları sağlayabilirsiniz. Ancak bazı bankalar özel olarak yatırım hesabı açmanızı ister. Bu işlemleri bankanıza giderek yaptırabilirsiniz.
  2. Kurumlar aracılığıyla borsada işlem yaptırabilirsiniz. Bazı yatırım araçları siteleri direk olarak yatırım hesabınızı açmanızı sağlayarak hisselere yatırım yapmanızı sağlar. Belirlenen hesaba para yatırılmasıyla işlemleriniz başlatılır ve borsada güvendiğiniz firmaya hisse senedi satın alabilirsiniz.

GCM YATIRIM NEDİR

Bayi (franchise) Kredisi

Bayilik/Franchise açmak isteyenlere kredi veren banklara göz atabilirsiniz.

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayeniz yok ama ticarete atılıp iş kurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kâr Marjı Yüksek Ürünler

Kâr marjı yüksek ürünlerdeki iş fırsatlarını değerlendirerek daha kısa sürede daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Borsada İşlemler Nasıl Yapılır

Borsada işlemler alım ve satım emirleriyle meydana gelmektedir. Borsa içerisinde hisse satın almak için firmanın hisselerinin sıralanması ve açıkta olan hisselerinin olması gerekmektedir. Gerek firmadan veya başka kullanıcıdan hisse senedi satın alabilirsiniz. Kendinize göre yatırım yapacağınız firmayı belirleyerek hisse senedi satın alabilirsiniz.

Borsa Hisse Senedinin Takibi Sağlanması

Borsa hissesi aldığınızda düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Ayrıca piyasa takibi sağlanarak ilerleyen dönemlerdeki hisse olaylarına ön fikir oluşturabilirsiniz. Hisse senedini takibi için yatırım araçlarının özelliklerinden veya siteler aracılığıyla bakabilirsiniz. Hisse senedinin olası düşüş veya yükselişe geçmesi sonrasında işlemler sağlayabilirsiniz. 

Borsaya nasıl girilir, borsa hesabı nasıl açılır, borsada yatırım nasıl yapılır, borsada işlemler nasıl yapılır.

Borsada Yatırım Nasıl Yapılır

Borsa yatırımı için yeterli olarak paranız olmasıyla başlatılabilir. Yatırılan paranın sizi etkilemeyecek ve gelecek parası olarak bakılarak yatırım yapılması gerekmektedir. Para hırsına girmek yarar yerine zarar sağlayacaktır. Piyasa gündemleri çok hızlı bir şekilde değiştiğinden doğru kararlar vererek tecrübe sahibi olarak yatırımlarınızı sağlamanız gerekmektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:  2023 için En İyi Yeni İş Fikirleri ve Sektörleri

Borsa işlerine yeni başlıyorsanız ilk olarak küçük paralarla girerek gündemi takip etmeniz gerekir. Ayrıca piyasa durumunu kontrol eden analizler sağlayan birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlere takip ederek sizde borsa için kendi fikirlerinizi oluşturabilirsiniz.

Borsa Yatırımında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

  1. Borsa işin yeni girenler için ilk olarak piyasa bilgisi, piyasa deneyimi ve strateji sağlamanız gerekmektedir. Piyasalar olağan şekilde hızlı değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin olası durumlarını tespit ederek ilerleyen zamanlardaki değişimler hakkında tecrübe edinmeniz gerekmektedir.
  2. Piyasa takibi yapılması sonrasında analiz sağlayan ve yorumlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Yapılan yorumlar üzerinden piyasa içerisinde iyi analiz yapan kişiler bulunmaktadır. Bu kişilerin fikirlerine göre hareket ederek de borsa hisse senedi yatırımı sağlayabilirsiniz.
  3. Borsa yatırım işlemleri için psikolojiniz her türlü duruma hazırlıklı olması gerekmektedir. Çoğu kişi yatırım yaparken sadece olumlu taraflarını düşünmektedir. Bu düşünce olmadığında kişiler oldukça yıpranmaktadır. Kazanmaya ve kaybetmeye hazırlıklı olarak hareket edin. Olası borsa içerisinde dalgalanma olaylarına dikkat ederek sabırla hareket edin.
  4. Borsa yatırım aracında kullanacağınız para borç veya kredi olarak sağlamayın. Bu sizlere ekstra yük olarak geri dönecektir. Ayrıca borç para veya krediyle yapacağınız yatırımlar doğru analiz yapmasını engelleyerek sadece kazanca odaklı bir şekilde hareket edersiniz. Olağan dışı durum olduğunda ise sizlere sadece ödeme yükü kalacaktır.
  5. Yatırım yapmadan da hisse senedi yatırımı sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken kendinize bir senaryo ayarlayarak bir firma seçin. Firmanın fiyatlarına bakarak ilk dönemdeki para değerine bakın. İlerleyen zamanlara tekrardan bakarak doğru analiz yapmışsanız borsa hisse senedi yatırımı için daha çok yaklaşmışsınız demektir. Ancak para yatırarak öğrenim sağlamak daha çok tecrübe sağlayacaktır.
  6. Sosyal medya üzerinden gruplara katılabilirsiniz. Sosyal medya gruplarında borsa hisse senedi grupları yer almaktadır. Bu gruplar içerisinde fikirlere göz atarak yatırımda sağlayabilirsiniz. Ancak yapılan yoruma inanmamanız gerekir. Yatırımcı olmak bir yönü de bütün fikirleri dinleyerek doğru ve yanlışı tespit edebilmektedir. Ne kadar analiz yeteneğiniz gelişirse o kadar doğru sonuç alırsınız.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yap